Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. apríl 2018
0
1252

Architekt Vladimír Karfík: Zlín a Bratislava - prednáška Niny Bartošovej

Koncentrovaný súhrn známych, aj menej známych informácií o jednej z kľúčových osobností modernej česko-slovenskej architektúry.
Architekt Vladimír Karfík: Zlín a Bratislava - prednáška Niny Bartošovej

Záznam z prednášky Niny Bartošovej z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU v Bratislave (štvrtok 22. marca 2017).

Prednáška Niny Bartošovej predstaví dielo Vladimíra Karfíka (1901 - 1996), so zameraním sa na jeho tvorivé obdobie počas pôsobenia v medzivojnovom Zlíne a v povojnovej Bratislave.

Prednáška prezentuje nielen zaujímavú tému, ale aj množstvo analytickej práce, ktorá bola vykonaná v rámci výskumného projektu „Architekt Karfík a priemyselná architektúra 30. – 50. rokov 20. storočia“ (č. 17-341-04086), podporeného z verejných zdrojov formou štipendia Fondu na podporu umenia).

Odborný výklad približuje Karfíkovu osobnosť a tvorbu, v ktorej sa okrem priemyselných stavieb objavujú školy, administratíva, obytné objekty ale aj urbanistické návrhy.

Výskum reflektuje architektovo pôsobenie u Baťu, ktoré tvorí kľúčovú časť Karfíkovej tvorby, a snaží sa identifikovať jeho vplyv aj v neskoršom diele, po príchode do Bratislavy. Karfíkovo dedičstvo však nespočíva len v architektonických projektoch. Počas obdobia, ktoré strávil v Bratislave sa vyznamenal predovšetkým ako profesor Fakulty architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1946 - 1971. Jeho pedagogické pôsobenie výrazne ovplyvnilo desiatky jeho študentov, ktorí sa k jeho „škole“ dodnes hlásia. Z tohto dôvodu sa výskum dotýka aj osobnejšieho profilu architektka, či už cez publikované texty jeho študentov, ale aj cez osobné rozhovory, vrátane rozhovorov s jeho rodinnými príslušníkmi.

Práve takýto výskum je veľmi cenný. Dokument je dokladom, koľko zaujímavého materiálu sa podarilo zhromaždiť. Dozvieme sa mnoho o segmente našich skorozabudnutých dejín. O kultúrnom a priemyselnom dedičstve i silnej tvorivej osobnosti.

750
Youtube

Východiská výskumu poskytli materiály nachádzajúce sa v Štátnom okresnom archíve Zlín, v Štátnom archíve v Prešove, ale tiež v nespracovanom osobnom fonde archívu Múzea mesta Brna, v ktorom sa nachádzajú okrem dokumentov z obdobia Zlína (1930 - 1946), Bratislavy (1946 - 1978) a Malty (1978 - 1982), aj čiastkové informácie týkajúce sa Karfíkovej praxe u významného švajčiarskeho architekta LeCorbusiera v Paríži, alebo jeho pôsobenia u Franka Lloyda Wrighta v Spojených štátoch Amerických. Plánmi objektov, ktoré Karfík navrhol po druhej svetovej vojne, po príchode do Bratislavy pre Závod Dynamit-Nobel (Závod Mieru) disponuje zas predovšetkým Archív mesta Bratislavy. Významným zdrojom informácií bola taktiež Karfíkova autobiografia, publikované rozhovory, ako aj vedecké články, dobová tlač, ale aj architektove vlastné texty a publikácie. Osobnú dimenziu prinieslo niekoľko rozhovorov s rodinnými príslušníkmi architekta a jeho bývalými študentami.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím