Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. marec 2021
2
3040

Príprava stavebného zákona z pohľadu predsedu SKA Ilju Skočeka

Stavebný zákon patrí k základným legislatívnym dokumentom, ktorý sa týka nielen našej profesie. Podstatným spôsobom vplýva na reálne formovanie fyzickej štruktúry prostredia v ktorom žijeme.
Príprava stavebného zákona z pohľadu predsedu SKA Ilju Skočeka

V posledných dňoch začala rezonovať v médiách téma novej legislatívy v oblasti územného plánovania a výstavby. Viackrát sa objavili pochybnosti o transparentnosti a odbornosti procesu jeho prípravy.

Obrátili sme sa na Slovenskú komoru architektov s predpokladom, že ak ministerstvo pracuje na serióznom návrhu, neexistuje kompetentnejší partner ako SKA, ktorá je aj autorizačným subjektom  pre oblasť urbanizmu a územného plánovania.

Predseda Slovenskej komory architektov, IIja Skoček približuje pozíciu komory v legislatívnom procese, ako aj stanovisko k zmenám, ktoré prináša:

Aký je stav prípravy nového stavebného zákona a ako ste sa na nej podieľali?

Vrátim sa rok dozadu, keď nová vládna koalícia predstavila v programovom vyhlásení vlády schválenie nového stavebného zákona s ambicióznym termínom október 2020. Očakávali sme, že tak ako viac krát v minulých rokoch budeme k jeho príprave prizvaní. Pripravenosť a ochotu na takúto spoluprácu sme deklarovali spoločným vyhlásením so SKSI a ZSPS adresovaným podpredsedovi vlády, ktorý bol touto agendou poverený.

SKA dodnes žiadnu oficiálnu pozvánku alebo výzvu na spoluprácu nedostala.

Keď sme sa v decembri dozvedeli o organizácii workshopu k tejto téme v bratislavskom hoteli Bôrik, pozvali sme sa tam sami. Vtedy sme prvýkrát mali možnosť sa so zákonom krátko zoznámiť. Na stole sme mali vytlačené nezviazané exempláre Zákona o výstavbe a Zákona o územnom plánovaní. Každý okolo 100 strán. V rámci 3 hodinového workshopu sme mali možnosť si ich prelistovať a klásť k obom otázky, pri odchode sme si ich však nesmeli vziať. Na konci workshopu nás podpredseda Štefan Holý vyzval, aby sme počas vianočných sviatkov pripravili svoje pripomienky a návrhy k predloženému materiálu. 

..to je štandardný postup? Dá sa takto k niečomu kvalifikovane vyjadriť?

Isteže nie, ale máme informácie, že takto postupuje úrad podpredsedu vlády pri príprave zákona aj s ostatnými organizáciami, o ktorých tvrdí, že s nimi vedie odbornú debatu. Ale dokončím vetu, po našej spoločnej výzve so SKSI sme nakoniec veľmi pracovnú verziu oboch zákonov dostali k dispozícii v polovici januára, s prísľubom, že materiál nebudeme poskytovať ďalej. Vzhľadom na stupeň jeho rozpracovanosti to je pochopiteľné.

Máte informáciu, kto sa teda na príprave predstaveného návrhu zákona podieľal?

To naozaj nevieme. Nepoznáme tím odborníkov, ktorí za týmto návrhom stojí. Vieme, že istý čas na ňom spolupracoval aj nechvalne známy Marcel Slávik. Podľa toho, čo sme sa z pracovnej verzie oboch zákonov dozvedeli sa zdá, že tento tím reálnu skúsenosť s problematikou stavebného práva nemá. Predložená koncepcia schvaľovacích procesov tak v stavebnom, ale najmä v územnom konaní formou utopických generických algoritmov systému Urbion je toho dôkazom. 

V akom štádiu je teda celý proces v súčasnosti?

My sme začiatkom februára v spolupráci s SKSI pripravili veľmi stručnú reakciu k trom zásadným bodom, ktoré sa priamo týkajú práce našich členov. Zatiaľ sme reakciu na ne nedostali. Nechcem o tom hovoriť obšírnejšie , lebo podľa našich informácií, dnes už nie je platná ani tá verzia, ktorú nám v januári dali k dispozícii. Priebežne sa údajne menia aj zásadné princípy koncepcie oboch zákonov. V najbližších dňoch by sme sa o aktuálnom stave zmien mali dozvedieť viac. Vzhľadom na doterajší priebeh celého procesu prípravy ako aj vzhľadom na prvé reakcie samospráv však veľké očakávania nemáme. Z čisto odbornej agendy sa začína stávať politikum a opľúvania sa cez médiá nemá zmysel sa zúčastňovať.

Vidíte nejaký reálny termín, kedy by k schváleniu oboch zákonov mohlo prísť?

Ostaňme pri tom, že platí  ten október...

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím