Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. január 2021
0
583

Národní galerie Praha si v súťažnom dialógu vybrala návrh, podľa ktorého postaví nový depozitár

Spomedzi torch finalistov zvíťazil návrh královohradeckého ateliéru JIKA-CZ.
Národní galerie Praha si v súťažnom dialógu vybrala návrh, podľa ktorého postaví nový depozitár

Národní galerie Praha, ktorá spravuje najväčšiu a najvýznamnejšiu umeleckú zbierku na území republiky, hľadala prostredníctvom súťažného dialógu podobu nového depozitárneho areálu. Odhadované investičné náklady boli vyčíslené na 50 mil. €, s realizáciou sa počíta v horizonte (minimálne) siedmych rokov. Ambiciózny projekt sa rozsahom približuje k rekonštrukcii bratislavskej SNG, ktorej výslednú podobu určila tiež architektonická súťaž.

Areál podľa návrhu ateliéru JIKA-CZ bude slúžiť okrem primárnej starostlivosti o umelecké diela aj pre odbornú prezentáciu diel a verejné edukačné programy.

Národní galerie Praha ako akvizičná inštitúcia dlhodobo rieši riadne skladovanie umeleckých diel. Kapacita existujúcich depozitárov je už úplne vyčerpaná, preto inštitúcia pristúpila k výstavbe moderného depozitného areálu. Nový komplex bude obsahovať okrem priestorov pre uloženie umeleckých diel, technologického zázemia a zázemia pre odbornú správu zbierky, aj verejne prístupnú časť - otvorený depozitár a priestory pre edukačné programy, tvorivé dielne a prednášky. Neoddeliteľnou súčasťou komplexu budú tiež pracoviská pre systematickú starostlivosť o umelecké diela - reštaurátorské ateliéry, laboratóriá a digitalizačné centrum. Vybrané umelecké diela budú umiestnené aj v exteriéri, vo verejnosti prístupnom sochárskom parku.

„Nové multifunkční centrum se stane srdcem instituce, kde bude probíhat většina činností týkajících se uskladňování děl a archivace. Projekt má tři základní cíle: poskytnout co nejkvalitnější manipulační a výzkumné zázemí pro sbírky, nechat veřejnost nahlédnout do zákulisí galerie, což bude možné díky specifickému uspořádání depozitárních prostor a konzervačních laboratoří, a vytvořit veřejné místo setkávání pro lokální komunitu. Usnadní se tím a zefektivní řízení aktivit, které jsou v tuto chvíli rozptýleny. Právě jejich soustředěním na jedno místo bude galerie schopna urychlit proces katalogizace a výzkumu sbírek. To je zásadní pro dlouhodobou stabilizaci podmínek uchovávání uměleckých děl,“  hovorí generálna riaditeľka NGP Alicja Knast.

Areál vyrastie na pozemkoch v Jinoniciach, kde NGP vybuduje moderný komplex budov s pracoviskami pre všestrannú starostlivosť o umelecké diela. Predpokladaná doba realizácie je sedem rokov, celkové odhadované investičné náklady dosiahnu takmer 50 mil. €. Na prvú fázu, ktorá zahŕňa už realizovaný výkup pozemkov a spracovanie projektovej dokumentácie pre urýchlenú výstavbu prvej budovy, bolo vyčlenených 2,5 mil. €.

Výber architekta prebehol formou súťažného dialógu, v ktorom traja finalisti (JIKA-CZ, združenie AED PROJECT + CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS a VPÚ DECO PRAHA) riešili návrh celého areálu aj koncepciu prvej depozitnej budovy. Vedením súťažného dialógu a konečným hodnotením bola poverená odborná porota. Hodnotiaca komisia, na čele s predsedom doc. Ing. arch. Radkom Kolářikom, odporučila návrh predložený ateliérom JIKA-CZ, ktorý kladne hodnotila najmä pre urbanistické riešenie, umožňujúce bezproblémové fungovanie prvej budovy aj bez nadväznosti druhej etapy. Ocenila okrem iného kvalitný koncept technologického riešenia s ohľadom na špecifiká prevádzky depozitára.

„Náš návrh má potenciál stát se katalyzátorem změn v doposud zanedbávaném území, výchozím bodem cesty do Prokopského údolí a přestavbou okolních prostor. Budova je navržena jako abstraktní socha, která přinese do prostoru zaplněného grafickým smogem novou čistotu. Hmota domu se tak z uzavřené kostky postupně drolí a otevírá veřejnosti,“ vysvetľuje architekt Jan Kubát.

„Vnitřní prostředí bude těžit ze vzájemné kombinace moderních systémů, ale také bude využívat i tradičních materiálů, jako jsou třeba nepálené cihly, které mají skvělé akumulační vlastnosti. Dům tak bude navržen nejen s ohledem na citlivost a hodnotu exponátů, ale zároveň bude šetrný k životnímu prostředí,“ doplnil hlavní inžinier Jiří Slánský.

Výsledný návrh sľubuje, že naplní zámer NGP pre vytvorenie depozitného komplexu, ktorý sa stane v danom území dominantou a zároveň bude symbolizovať účel, postavenie a prestíž NGP.

Všetky tri súťažné návrhy budú vystavené v pražskom Veľtržnom paláci a návštevníci ich budú môcť vidieť po znovuotvorení galérie. Fotografie z výstavy "Realita a vize":

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím