Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. február 2020
0
1167

Spoločnosť YIT Slovakia dnes vyhlásila architektonicko-urbanistickú súťaž návrhov pre riešenie územia na Mlynských nivách

Budúce riešenie územia vzíde z vyzvanej architektonickej súťaže overenej Slovenskou komorou architektov. Na zadaní bude pracovať 11 slovenských a českých ateliérov.
Spoločnosť YIT Slovakia dnes vyhlásila architektonicko-urbanistickú súťaž návrhov pre riešenie územia na Mlynských nivách

Spoločnosť YIT Slovakia a.s. dnes vyhlásila architektonicko-urbanistickú súťaž na premenu ďalšieho brownfieldu v Bratislave - bývalej panelárne a priemyselného areálu na Mlynských nivách, na modernú mestskú štvrť. Do súťaže, ktorá je v súlade s platným poriadkom Slovenskej komory architektov (SKA), bolo vyzvaných 11 renomovaných slovenských a českých architektonických ateliérov, ktoré budú mať 8 týždňov na intenzívnu tvorivú prácu. Výsledkom by mal byť ideálny architektonicko-urbanistický návrh, na základe ktorého následne dôjde ku konverzii a revitalizácii predmetného územia vrátane potrebných ekologických opatrení reagujúcich na zmenu klímy a obnovy jeho narušenej biodiverzity. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční dňa 20. mája.

Zámerom súťaže je nájsť najvhodnejší architektonicko-urbanistický koncept revitalizácie územia bývalej panelárne a priľahlého priemyselného areálu na Mlynských nivách. Hlavným cieľom je premena tohto typického brownfieldu na modernú mestskú štvrť plnú pulzujúceho a rôznorodého života vrátane širokej a pestrej ponuky kvalitného bývania rôznych segmentov a kategórií vrátane kvalitného nájomného bývania. Developer v území ráta aj s modernými kancelárskymi a obchodnými priestormi, potrebnou občianskou vybavenosťou, ako aj kvalitnými verejnými priestormi pre oddych, relax a regeneráciu. Projekt by sa tak mohol stať ďalším epicentrom rozvoja v západnej časti budúceho bulváru Mlynské nivy, ktorý má developer ambíciu otvoriť smerom k Dunaju a Zimnému prístavu.

Riešené územie s výmerou cca 6,5 hektára sa nachádza v západnej časti budúceho bulváru Mlynské nivy a je súčasťou väčšieho urbanistického funkčného bloku ohraničeného ulicami Plynárenská, Mlynské nivy, Bajkalská a Prístavná. V jeho východnej časti sa v súčasnosti už nenachádzajú žiadne objekty, iba zvyšky spevnených plôch a areálových komunikácií, a v západnej časti sa ešte nachádzajú pôvodné, zväčša priemyselné a skladové budovy. „Územie sa nachádza v tesnej blízkosti novovznikajúceho downtownu Bratislavy a má tak veľký potenciál pre ďalší rozvoj mesta. Súčasné využitie areálu je v rušivom kontraste s rozvíjajúcou sa okolitou zástavbou a práve premiešanie funkcií a kvalitný verejný priestor sú hlavnými predpokladmi na to, aby na danom území vzniklo dobré miesto pre život,“ vysvetľuje generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

Podľa zadania majú zúčastnené ateliéry vo svojom návrhu predstaviť čo najlepšie funkčné hmotovo-priestorové členenie, ako aj jeho celkové zakomponovanie do okolitej súčasnej aj pripravovanej zástavby. Dôraz bude kladený na vytvorenie kvalitnej a trvalo udržateľnej architektúry. Zároveň budú zohľadnené aj parametre ako dopravná obslužnosť, mobilita, svetlo-technické, akustické, inžiniersko-geologické a hydrologické podmienky v predmetnom území. Pri výbere víťaza budú nemenej dôležité aj opatrenia na obnovu biodiverzity prostredia, adaptácia na klimatické zmeny, hospodárenie s vodou či cirkulárna ekonomika.

Foto: YIT

„Keď sme pred viac ako tromi rokmi vstupovali do projektu premeny areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne, išlo o prvú architektonickú súťaž, na ktorej príprave a úspešnej realizácii sme intenzívne spolupracovali so Slovenskou komorou architektov. Som rád, že to, v čom sme ako YIT Slovakia boli priekopníkmi, je už dnes častejší fenomén na bratislavskom trhu. Dobré riešenie má zohľadňovať nielen vnímanie priestoru developerom, ale aj nezávislými odborníkmi. To, že tento spôsob je účinný, dokazuje aj skutočnosť, že súčasná podoba projektu ZWIRN ostala verná konceptu a kľúčovým pilierom víťazného návrhu, ktorý vzišiel práve z architektonickej súťaže,“ dodáva Milan Murcko.

Do procesu prípravy súťaže developer na základe predchádzajúcich skúseností zapojil predstaviteľov Hlavného mesta SR Bratislavy, ako aj Mestskej časti Bratislava-Ružinov. Spolupracoval takisto s množstvom špecialistov z oblasti urbanizmu, architektúry,  dopravného inžinierstva i trvalej udržateľnosti. O víťaznom návrhu rozhodne 7-členná odborná porota zložená z renomovaných odborníkov z oblasti architektúry a urbanizmu vrátane zástupcov Metropolitného Inštitútu Bratislavy, Mestskej časti Bratislava-Ružinov a investora. Čo sa týka súťažiacich, svoju účasť finálne potvrdilo celkovo 11 renomovaných slovenských a českých architektonických ateliérov spomedzi širšieho okruhu kvalifikovaných a oslovených, ktoré svojou doterajšou činnosťou a realizáciami jednoznačne preukázali skúsenosti s projektmi podobného významu a rozsahu. Súťažiaci majú k dispozícii lehotu v celkovej dĺžke trvania 8 týždňov pre intenzívnu tvorivú činnosť, aby predložili svoje súťažné návrhy, ktoré následne odbornej porote aj osobne predstavia. Víťazné riešenie bude zverejnené na slávnostnom vyhlásení výsledkov 20. mája 2020. Tak ako pri minulej súťaži, aj teraz developer plánuje súťažné návrhy, ktoré boli hodnotené, následne predstaviť aj širokej verejnosti formou výstavy a verejnej prezentácie.

 

O súťaži:

Typológia súťaže:

 • Architektonicko - urbanistická
 • Projektová
 • Jednokolová
 • Užšia (vyzvaná)
 • Domáca (slovensko - česká)
 • Odsúhlasená SKA

Plán je udeliť ceny za prvé 3 miesta a ďalšie dve odmeny.

Zloženie poroty:

Zaregistrované projektové návrhy budú vyhodnocovať zástupcovia YIT v spolupráci s odborným zástupcom Metropolitného inštitútu Bratislavy,  odborným zástupcom Mestskej časti Bratislava - Ružinov a ďalších renomovaných architektov:

 • Ing. arch. Roman Žitňanský; Metropolitný inštitút Bratislavy, Útvar verejného priestoru, vedúci,
 • Ing. arch. Jela Plencnerová; poradca starostu MČ BA - Ružinov pre územné plánovanie,
 • Ing. arch. Ľubomír Závodný, Architektonická kancelária ZÁVODNÝ AA,
 • Ing. arch. Pavel Hnilička; Architekti, s.r.o.,
 • Ing. arch. Radek Pšenička; YIT Slovakia a.s.,
 • Ing. Eva Zákopčanová; YIT Slovakia a.s.,
 • Ing. arch. Tomáš Baník; YIT Slovakia a.s.

Zloženie odborných poradcov:

 • Ing. Milan Janák, Simulácie Budov, s.r.o., Odborný poradca v oblasti svetlotechniky,
 • Ing. Tibor Schlosser, DOTIS Consult s.r.o., Odborný poradca v oblasti dopravy,
 • Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD., Salvis, s.r.o., Odborný poradca v oblasti verejných priestorov, sociológie, krajinnej architektúry a trvalej udržateľnosti.

Vyzvaní súťažiaci:

 • BOUDA MASÁR architekti s.r.o. 
 • Compass, s.r.o. 
 • DAM architekti s.r.o.
 • DKLN, s.r.o. 
 • CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o. 
 • Igor PALČO s.r.o. 
 • PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o.
 • Sadovsky&Architects
 • SIEBERT + TALAŠ, spol. s r.o.
 • .team ABJ, s.r.o. + Grido Architekti, s.r.o.
 • What architects s.r.o.

Základné miľníky súťaže:

 • 28.02.2020: Vyhlásenie architektonickej súťaže,
 • mar.-apr.2020: Komunikácia so súťažiacimi a porotcami - otázky a odpovede,
 • 24.04.2020: Odovzdanie návrhov,
 • 13.-14.05.2020: Predstavenie súťažných návrhov,
 • 15.05.2020: Vyhodnotenie súťaže - rozhodnutie poroty,
 • 20.05.2020: Slávnostné odovzdanie cien a odmien s prezentáciou víťazného návrhu / víťazných návrhov.

Podrobné informácie o súťaži nájdete na stránke vyhlasovateľa.

Foto: YIT
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím