Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. február 2020
2
2214

Nový projekt na mieste chátrajúceho skeletu Obchodného domu Ružinov bude formovať pražský ateliér Jakub Cigler Architekti.

Developer MiddleCap dnes predstavil víťaza medzinárodného výberového konania na architekta ružinovského projektu.
Nový projekt na mieste chátrajúceho skeletu Obchodného domu Ružinov bude formovať pražský ateliér Jakub Cigler Architekti.

Na pozemkoch, ktoré sú vo vlastníctve MiddleCap-u stál pôvodne Obchodný dom Ružinov. Išlo o prvú stavbou na Slovensku, na ktorej sa v zásadnej miere prejavili vplyvy postmodernizmu (autorský kolektív: Ján Bahna, Ľubomír Mihálik, František Kalesný, Pavol Čížek, Peter Minarovič). Základné proporcie objektu, odstupňovania hmôt i priečelia (betónové “U” panely na bočných fasádach boli systémovým riešením) predurčil raster typizovaného železobetónového skeletu. Najpozoruhodnejšou je však vstupná hala. Tu sa architektom (v spolupráci s keramikom Richardom Langerom) podarilo zrealizovať historizujúce vstupné portály, ktoré súzneli s oceľovou konštrukciou krovu a skupinou eskalátorov. Podľa registra DOCOMOMO: “Hala výrazne pôsobila v prostredí fádneho modernistického sídliska svojimi typicky mestskými atribútmi a dokázala úspešne uviesť na Slovensko architektonický postmodernizmus.” 

Objekt po dokončení v roku 1984 slúžil viacerým obchodným prevádzkam. V roku 1998 prešla stavba prvou rekonštrukciou. Obchodný dom pod názvom Prior fungoval až do roku 2006, kedy majiteľ ukončil prevádzku v súvislosti s pripravovanou prestavbou. Zámerom bolo vybudovať (v tej dobe) najväčší nákupný komplex na Slovensku. Pôvodná budova sa mala od základov prestavať, rozšíriť z oboch strán a prepojiť prostredníctvom presklenej galérie s novým objektom. Ako je všeobecne známe, po asanovaní podstatnej časti niekdajšieho Obchodného domu Ružinov, s výnimkou skeletu, sa práce zastavili. Objekt bol ponechaný v takomto stave viac ako desaťročie. Zmeny sa začali diať až v minulom roku, kedy sa pozemky dostali do vlastníctva MiddleCap Group. 

 

V tomto kontexte uverejňujeme tlačovú správu developera o výbere architekta:

Investičná holdingová spoločnosť MiddleCap predstavuje výsledky medzinárodného výberu architekta na svoj projekt v Ružinove, na mieste bývalého obchodného domu.

Medzinárodný výber architektonického ateliéru pozostával z  270 medzinárodne oceňovaných ateliérov z  26 krajín, z  ktorých na základe spoločných diskusií s odborníkmi, urbanistami a zástupcami investora vzišli 4 medzinárodne uznávané štúdiá, ktoré spracovali súťažné štúdie: AHMM - Allford Hall Mohaghan Morris (Veľká Británia), Jakub Cigler Architekti (Česká republika), Lazzarini Pickering Architetti (Taliansko) a Woods Bagot (Veľká Británia).  

Poradná komisia zložená z rešpektovaných architektov a urbanistov, odborných poradcov investora a zástupcov mestskej časti Ružinov a mesta Bratislava vyhodnotili ateliér Jakub Cigler Architekti za víťaza súťaže. V zmysle spoločného zadania investora MiddleCap a mestskej časti Ružinov ateliér spracoval urbanisticko-architektonickú štúdiu územia ako celku, od Ružinovskej ulice až po Obilnú.

„Pri výbere architektov sme okrem veľkosti štúdia, projektov a ocenení, brali do úvahy aj prístup architekta k zveľadeniu verejného priestoru v predmetnej lokalite, množstvo zelených plôch či udržanie výšky hmoty do úrovne okolitej zástavby,“ vysvetľuje hodnotiaci proces Róbert Michalica, Head of Real Estate Slovakia spoločnosti MiddleCap

"Toto miesto je srdcom Ružinova. Preto mestská časť stanovila prísne obmedzenia na možnú výstavbu - napríklad výškové limity podľa okolitej zástavby či požiadavky na zeleň. Zároveň pre nás bolo dôležité, že investor akceptoval našu žiadosť, aby v projekte s renomovanými architektami neriešil len vlastný projekt, ale aj verejné priestranstvá, námestia a priestory patriace mestskej časti, napríklad projekt rekonštrukcie kultúrneho domu Ružinov,” povedal starosta Ružinova Martin Chren.

Územie v širšom kontexte
Územie v širšom kontexte
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Informatívna vizualizácia
Obchodný dom Ružinov po dokončení
Obchodný dom Ružinov po dokončeníZdroj: Informácie SKA

Z predchádzajúcich realizácií MiddleCap-u sme na našich stránkach podrobne predstavili Spilku v areáli pivovaru Stein, alebo konverziu budovy bývalej Obchodnej a Priemyselnej komory Uhorska na Gorkého ulici.

 

Profil ateliéru Jakub Cigler Architekti

Spoločnosť Jakub Cigler Architekti (JCA) bola založená v Prahe, v novembri 2001. Realizácie a projekty ateliéru uspeli v množstve architektonických súťaží a sú pravidelne predstavované v odborných periodikách. Za svoju tvorbu získala rad ocenení doma aj v zahraničí - napríklad Cenu Dušana Jurkoviča udeľovanú Spolkom architektov Slovenska, opakovane získala ocenenie International Design Awards a ocenenie Best Office Development. Spoločnosť je tiež jedným zo zakladajúcich členov združenia Czech Green Building Council.

Podklady: MiddleCap

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím