Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Na pozemkoch, ktoré sú vo vlastníctve MiddleCap-u stál pôvodne Obchodný dom Ružinov. Išlo o prvú stavbou na Slovensku, na ktorej sa v zásadnej miere prejavili vplyvy postmodernizmu (autorský kolektív: Ján Bahna, Ľubomír Mihálik, František Kalesný, Pavol Čížek, Peter Minarovič). Základné proporcie objektu, odstupňovania hmôt i priečelia (betónové “U” panely na bočných fasádach boli systémovým riešením) predurčil raster typizovaného železobetónového skeletu. Najpozoruhodnejšou je však vstupná hala. Tu sa architektom (v spolupráci s keramikom Richardom Langerom) podarilo zrealizovať historizujúce vstupné portály, ktoré súzneli s oceľovou konštrukciou krovu a skupinou eskalátorov. Podľa registra DOCOMOMO: “Hala výrazne pôsobila v prostredí fádneho modernistického sídliska svojimi typicky mestskými atribútmi a dokázala úspešne uviesť na Slovensko architektonický postmodernizmus.”
Objekt po dokončení v roku 1984 slúžil viacerým obchodným prevádzkam. V roku 1998 prešla stavba prvou rekonštrukciou. Obchodný dom pod názvom Prior fungoval až do roku 2006, kedy majiteľ ukončil prevádzku v súvislosti s pripravovanou prestavbou. Zámerom bolo vybudovať (v tej dobe) najväčší nákupný komplex na Slovensku. Pôvodná budova sa mala od základov prestavať, rozšíriť z oboch strán a prepojiť prostredníctvom presklenej galérie s novým objektom. Ako je všeobecne známe, po asanovaní podstatnej časti niekdajšieho Obchodného domu Ružinov, s výnimkou skeletu, sa práce zastavili. Objekt bol ponechaný v takomto stave viac ako desaťročie. Zmeny sa začali diať až v minulom roku, kedy sa pozemky dostali do vlastníctva MiddleCap Group.
V tomto kontexte uverejňujeme tlačovú správu developera o výbere architekta:
Investičná holdingová spoločnosť MiddleCap predstavuje výsledky medzinárodného výberu architekta na svoj projekt v Ružinove, na mieste bývalého obchodného domu.
Medzinárodný výber architektonického ateliéru pozostával z 270 medzinárodne oceňovaných ateliérov z 26 krajín, z ktorých na základe spoločných diskusií s odborníkmi, urbanistami a zástupcami investora vzišli 4 medzinárodne uznávané štúdiá, ktoré spracovali súťažné štúdie: AHMM - Allford Hall Mohaghan Morris (Veľká Británia), Jakub Cigler Architekti (Česká republika), Lazzarini Pickering Architetti (Taliansko) a Woods Bagot (Veľká Británia).
Poradná komisia zložená z rešpektovaných architektov a urbanistov, odborných poradcov investora a zástupcov mestskej časti Ružinov a mesta Bratislava vyhodnotili ateliér Jakub Cigler Architekti za víťaza súťaže. V zmysle spoločného zadania investora MiddleCap a mestskej časti Ružinov ateliér spracoval urbanisticko-architektonickú štúdiu územia ako celku, od Ružinovskej ulice až po Obilnú.
„Pri výbere architektov sme okrem veľkosti štúdia, projektov a ocenení, brali do úvahy aj prístup architekta k zveľadeniu verejného priestoru v predmetnej lokalite, množstvo zelených plôch či udržanie výšky hmoty do úrovne okolitej zástavby,“ vysvetľuje hodnotiaci proces Róbert Michalica, Head of Real Estate Slovakia spoločnosti MiddleCap
"Toto miesto je srdcom Ružinova. Preto mestská časť stanovila prísne obmedzenia na možnú výstavbu - napríklad výškové limity podľa okolitej zástavby či požiadavky na zeleň. Zároveň pre nás bolo dôležité, že investor akceptoval našu žiadosť, aby v projekte s renomovanými architektami neriešil len vlastný projekt, ale aj verejné priestranstvá, námestia a priestory patriace mestskej časti, napríklad projekt rekonštrukcie kultúrneho domu Ružinov,” povedal starosta Ružinova Martin Chren.
Z predchádzajúcich realizácií MiddleCap-u sme na našich stránkach podrobne predstavili Spilku v areáli pivovaru Stein, alebo konverziu budovy bývalej Obchodnej a Priemyselnej komory Uhorska na Gorkého ulici.
Profil ateliéru Jakub Cigler Architekti
Spoločnosť Jakub Cigler Architekti (JCA) bola založená v Prahe, v novembri 2001. Realizácie a projekty ateliéru uspeli v množstve architektonických súťaží a sú pravidelne predstavované v odborných periodikách. Za svoju tvorbu získala rad ocenení doma aj v zahraničí - napríklad Cenu Dušana Jurkoviča udeľovanú Spolkom architektov Slovenska, opakovane získala ocenenie International Design Awards a ocenenie Best Office Development. Spoločnosť je tiež jedným zo zakladajúcich členov združenia Czech Green Building Council.
Podklady: MiddleCap