Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. október 2021
0
20

Citizen - o ľuďoch a mestách

Nová platforma týkajúca sa mestských tém.
Citizen - o ľuďoch a mestách

(tlačová správa) Občianske združenie Punkt, ktoré organizuje aj podujatie Dobrý trh v uliciach Bratislavy, prichádza v septembri 2021 s novinkou - online platformou ,,CITIZEN - o ľuďoch a mestách”. Na stránke ctzn.sk pribúdajú články a rozhovory prvého vydania s témou Spiace miesta, zaoberajúceho sa chátrajúcimi objektami a územiami.

Online platform sa realizuje v rámci projektu s názvom „Inkluzívny rozvoj komunít – výskum a výmena poznatkov” č. SKHU/WETA/1901/4.1/311. Projekt je podporovaný Programom spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko a je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Predchodcom Citizenu bola konferencia Whatcity?, ktorá od roku 2014 prepájala vedenie mesta s odborníkmi a aktivizujúcimi zložkami, napr. občianskymi združeniami a neziskovými organizáciami. Podujatie bolo určené zúženému okruhu návštevníkov, ktorých účasť bola obmedzená (najmä pri diskusiách s formátom jeden na jedného), obzvlášť v čase pandémie. Ambíciou je preto oslovovať širokú verejnosť, najmä obyvateľov Bratislavy, ktorých sa témy dotýkajú a sú prístupné, čo online platforma ponúka.

Začiatkom roka 2021 preto organizátorky prišli s nápadom zostaviť platformu, ktorá bude o mestách a ľuďoch. Zvýši záujem občanov o mestské témy a prispeje k lepšej informovanosti o súčasnom stave Bratislavy a jej budúcnosti. Snažia sa tak o otvorený dialóg, ktorý bude smerovať ku rozvoju miest, prepojí kompetentných a inšpiruje k zavádzaniu nových pravidiel alebo v ich zlepšovaní.

Za celou myšlienkou stojí predstava o ideálnom meste, ktoré spoločnosť sama vybuduje na základe diskusie a pomenovania funkčných a naopak nefunkčných elementov, nachádzania riešení.

9 mesiacov príprav vyústilo do finálnej podoby platformy, na ktorej fungovaní a vizualite sa podieľali štúdiá Folk&Milk s bohatou skúsenosťou pri zostavovaní a vedení magazínov. Pre Punkt je naopak fungovanie v tomto online režime novinkou. O obsah sa stará redakčná rada a mnoho externých spoluprác, ktoré vznikajú v súvislosti s témou vydania. Zaujímavosťou je aj vizuálna stránka, na platforme postupne vznikne bohatá databáza fotografií od mnohých talentovaných fotografov.

Punkt bude pokračovať aj v organizácii podujatí a workshopov, ktoré plánuje dokumentovať a následne uverejňovať v rôznych podobách na platforme, cez ktorú sa dostane obsah aj ku fanúšikom života v meste.

Témou prvého vydania, publikovaného v priebehu septembra a októbra, sú Spiace miesta Bratislavy a satelitných oblastí. Redakcia zozbierala informácie o aktuálnom stave chátrajúcich objektov a území v hlavnom meste a jeho okolí. Spolu s mestskými autoritami, developermi a odborníkmi vedú dialóg so záujmom o súčasnú podobu týchto brownfieldov, ich budúcnosti a tiež možnosti ich využitia s dôrazom na budovanie (alebo zachovanie) identity mesta, jeho histórie. Inšpiráciou sú funkčné príklady zo zahraničia, ktoré zároveň zohľadňujú sociálne, ekologické a ekonomické funkcie, ktoré by malo mesto napĺňať.

Druhé vydanie, plánované na október, sa bude zaoberať trhovníctvom. Pri tejto príležitosti odprezentuje Punkt výsledky výskumu merania dopadu Dobrého trhu, na ktorom pracovalo s maďarským centrom pre súčasnú architektúru, organizáciou KÉK. Tá je významným miestnym aktérom v oblasti udržateľného mestského rozvoja. Spolupráca nie je jednostranná, Punkt zorganizuje workshop o téme Zero Waste pre partnerov v Budapešti. Zámerom je zistiť, do akej miery sa Dobrému trhu darí napĺňať jeho ideály a hodnoty, a aké sú konkrétne dopady organizácie podujatia na spoločnosť a mestský priestor.

Občianske združenie Punkt sa zaoberá mestskými témami a rozvojom mesta. Informácie o meraní dopadu budú publikované nielen na platforme: http://ctzn.sk ale aj na stránke Punktu: https://punkt.sk/vyskum-dopadu/

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím