Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Třebětice 102
Holešov
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Oddelenie galerijnej pedagogiky SNG pripravilo inšpiratívne námety výučby, ktoré sa dajú využiť aj v rámci súčasného distančného vzdelávania – edukačné aktivity a metodické články pre pedagógov základných a stredných škôl podporujúce výskumnú činnosť a kritické myslenie študentov. Metodické materiály sú doplnené ukážkami aktivít a námetmi pre jednotlivé stupne vzdelávania, ktoré je možné modifikovať podľa vzdelávacích štandardov.
Tri medziodborové články zamerané na otázky Nežná revolúcia – pravda – konšpirácia – lož? približujú na príklade tém Novembra 1989 princípy, vznik a šírenie konšpiračných teórií. Články sú metodickou pomôckou pre výučbu dejepisu, občianskej náuky a mediálnej výchovy k téme Nežnej revolúcie a jej presahov do súčasnosti.
Metodické materiály boli zostavené Oddelením galerijnej pedagogiky SNG v spolupráci so stredoškolským učiteľom a občianskym aktivistom Jurajom Smatanom.
Všetky materiály sú dostupné na stiahnutie online tu.
Prehľad ďalších výtvarných aktivít dostupných na Webumenia.sk v sekcii Články nájdete tu.
Pedagógovia môžu využiť návody na prácu s dielami, metodiky, ktoré približujú princípy prepájania pedagogiky v galérii a v múzeu so školou, pracovné listy pre študentov aj pedagógov, venujúce sa vizuálnej kultúre a ideológii slovenského štátu — Sen x skutočnosť, motivačné a výtvarné aktivity na tému hraníc (nie len) v umení, tému zbierania a triedenia, pri ktorej sa rozvíjajú aj schopnosti vyhodnocovať, návrhy výtvarných aktivít k téme mesta, vnímania času, slávností, voda alebo sneh ako materiál a výtvarný nástroj, výtvarné aktivity na povrchové maľby či Šifry Miloša Urbáska. V úvode článkov pedagógovia nájdu aj stručný teoretický vhľad do témy, či odkaz na kolekciu diel z digitalizovaných zbierok slovenských galérií.
Nové inšpiratívne aktivity pre rodiny s deťmi postupne pribúdajú aj na stránke Slovenskej náhradnej galérie tu.