Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. október 2023
0
73

Trenčín je druhým mestom na Slovensku, ktoré má mestského kurátora

Mesto Trenčín funkciu zriadilo ako súčasť systémových krokov v súvislosti s titulom Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) 2026.
Trenčín je druhým mestom na Slovensku, ktoré má mestského kurátora

Úlohou mestského kurátora, novej pozície na Mestskom úrade v Trenčíne, je úprava pravidiel pre reklamu, starostlivosť o umelecké diela a o vzhľad prvkov vo verejnom priestore. Omar Mirza nastúpil ako mestský kurátor na začiatku októbra. Pôsobí na Útvare územného plánovania mesta Trenčín. Jeho prvou úlohou je manuál označovania prevádzok.

Viaceré slovenské mestá sa snažia o svoje verejné priestory starať tak, aby boli príjemnejšie, pôsobili jednotnejšie, boli menej zahltené reklamou a rôznymi označeniami. Zavádzajú pravidlá pre umiestňovanie reklamy, pre vzhľad ulíc alebo pre údržbu prvkov vo verejnom priestore (ako povrchy, lavičky, označenia, stojany...).

Napriek tomu, pozícia mestského špecialistu na verejný priestor je na Slovensku výnimočná, má ju len mesto Trnava a od októbra 2023 aj Trenčín. Mesto Trenčín ju zriadilo ako súčasť systémových krokov v súvislosti s titulom Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) 2026.

„Minulý rok v rámci projektu Mesto pretvorené (ktorý je súčasťou EHMK) sme v Trenčíne mapovali stav verejných priestranstiev, analyzovali problémy a navrhovali riešenia. Na stratégii kooperovala česká expertka na kultiváciu verejných priestorov Veronika Rút Fullerová, ktorá spolupracuje so samosprávami v Čechách,“ hovorí Lívia Gažová, projektová manažérka pre architektúru a verejný priestor v tíme Trenčíne 2026 a pokračuje: „Jedným z odporúčaní bolo vytvorenie pozície špecialistu na verejný priestor. Jeho náplňou práce má byť najmä starostlivosť o existujúce umelecké diela, umiestňovanie nových diel do verejného priestoru, boj proti vizuálnemu smogu (tj zahlteniu priestoru reklamou a označeniami). Ale aj uplatnenie nových strategických dokumentov - napr. manuálu verejného priestoru alebo manuálu reklamy. Ten hovorí, ako môže byť reklama v meste umiestnená, aby na nás nepôsobila rušivo.“   

Skúsenosti aj komunikačné zručnosti

Do výberového konania na pozíciu mestského kurátora/mestskej kurátorky sa prihlásili kvalitní uchádzači a uchádzačky. Komisia vybrala Omara Mirzu, lebo má dlhoročné skúsenosti s kurátorstvom, prehľad v témach a problematike verejného priestoru. Zároveň jeho pridanou hodnotou boli komunikačné zručnosti. Budú mu nápomocné ako mediátorovi verejnej debaty o tom, ako má naše mesto vyzerať.

„K Trenčínu mám silný osobný vzťah: okrem anekdotického vykopania studne na hrade mám z Trenčína manželku, mali sme tu svadbu, narodili sa tu obe naše deti, som tu ako doma. Uvedomujem si, akým výzvam čelí trenčiansky verejný priestor - napokon ako v ktoromkoľvek inom slovenskom meste,“ hovorí O. Mirza.

Podľa neho pozícia mestského kurátora nie je dôležitá len pri vytváraní a presadzovaní pravidiel a regulácií: „Ako mestský kurátor chcem byť partnerom pre rôzne subjekty v meste. Vyzdvihnúť, čo je hodnotné a snažiť sa nájsť spôsoby, ako to zveľadiť. Chcem načúvať ľuďom v Trenčíne a prinášať im návrhy, ako robiť veci lepšie a krajšie,“ vysvetľuje.

Trenčín bude mať v osobe mestského kurátora garanta celkovej starostlivosti o verejný priestor. Spolu s odborníkmi, odborníčkami, zamestnancami a zamestnankyňami mestského úradu sa bude v najbližších rokoch usilovať posunúť verejný priestor v Trenčíne na vyššiu úroveň.

Kto je Omar Mirza

Vyštudoval dejiny umenia na Viedenskej univerzite. Bol kurátorom v Nitrianskej galérii. Spolupracuje s rôznymi slovenskými a zahraničnými inštitúciami, kultúrnymi centrami a festivalmi na výstavných projektoch súčasného umenia a umenia vo verejnom priestore. Píše články o umení, moderuje. Je viceprezidentom slovenskej sekcie AICA (Medzinárodnej asociácie kritikov umenia). V minulosti bol tvorcom internetových video relácií o súčasnom umení, v súčasnosti pôsobí ako externý moderátor v Rádiu Devín.

Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín a Trenčiansky samosprávny kraj. Partnerom projektu je Európska únia.

Foto: Júlia Gavačová

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím