Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. december 2016
0
333

V Bratislave sa rokovalo o budúcnosti slovenských miest

O budúcnosti slovenských miest sa rokovalo na informačnom seminári s medzinárodnou účasťou, ktorý v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ organizovalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí.
V Bratislave sa rokovalo o budúcnosti slovenských miest

Cieľom informačného seminára bolo oboznámiť verejnosť s udalosťami a výstupmi, ktoré majú vplývať na rozvoj miest na celosvetovej úrovni. Ide najmä o konferenciu OSN o bývaní a udržateľnom mestskom rozvoji Habitat III a jej dokument Nová Urbánna agenda, pripravovaná Urbánna agenda EÚ a národná Koncepcia mestského rozvoja SR.

„Teší ma, že dnes hľadáme riešenie pre mestský rozvoj na Slovensku, výsledkom ktorého budú mestá poskytujúce lepšie životné podmienky, zdravé sídelné prostredie a pracovné príležitosti v mestskej ekonomike. Pri rozvoji miest je potrebné zamerať sa na jeho obyvateľov každého veku a pri tvorbe politík a stratégii zapojiť všetkých kľúčových aktérov. Slovensko sa nachádza v súvislosti s agendou mestského rozvoja pri prijímaní politík, ktoré budú ďalej rozpracované,“ uviedol Peter Ďurček, štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

V mestách členských štátov EÚ žije až 70% obyvateľstva. Mestá tvoria 70% pracovných miest a 85% HDP. Téma rozvoja miest nadobudla v poslednej dekáde úplne nový rozmer. Dôvodom je aj očakávanie, že do roku 2050 počet mestského obyvateľstva na svete vzrastie takmer dvojnásobne a je potrebné pripraviť naše mestá, aby čelili týmto novým trendom v oblasti bývania, infraštruktúry a ďalších služieb.

Ministerstvo dopravy aktívne participovalo na globálnej konferencii HABITAT III, zapojilo sa  do formulovania Novej urbánnej agendy. Väčšina princípov, ktoré Nová urbánna agenda nastolila, sú súčasťou aj pripravovanej koncepcie mestského rozvoja SR – podpora zelených a odolných miest; prosperujúce a inovatívne mestá, či podpora dobrého spravovania miest.

Európska únia má ambície dostať sa  na čelo celosvetového úsilia ovládnuť silu rýchlej urbanizácie a premeniť ju na pracovné príležitosti, rast a zlepšovanie kvality života pre všetkých. Komisia predkladá záväzky na dosiahnutie globálnych cieľov v oblasti udržateľného rozvoja miest.

V rámci konferencie OSN Habitat III predstavila Európska komisia tri záväzky na dosiahnutie globálnych cieľov novej mestskej agendy.

Nová mestská agenda, prijatá na konferencii OSN Habitat III, ktorá sa konala v ekvádorskom Quite, obsahuje usmernenia na docielenie toho, aby sa mestá na celom svete stali sociálne inkluzívnejšie, ekologickejšie, bezpečnejšie a prosperujúcejšie. Ide o základný kameň vykonávania programu trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 a ďalších významných reformných programov, najmä Parížskej dohody.

Partneri programu OSN Habitat vrátane EÚ a jej členských štátov predstavili záväzky na vykonávanie novej mestskej agendy, pričom každý zahŕňa špecifický rozsah pôsobnosti, očakávané výsledky a výstupy.

Tieto tri záväzky sú:

  • Dosiahnutie novej mestskej agendy prostredníctvom mestskej agendy pre EÚ
  • Vytvorenie celosvetovej harmonizovanej definície miest
  • Posilnenie spolupráce medzi mestami v oblasti trvalo udržateľného rozvoja miest

V uznesení 66/207 a v súlade s dvadsaťročným cyklom (1976, 1996 a 2016) sa Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov rozhodlo zvolať konferenciu Habitat III s cieľom oživiť celosvetový záväzok v oblasti udržateľnej urbanizácie a zamerať sa na vykonávanie novej mestskej agendy v nadväznosti na istanbulskú agendu Habitat z roku 1996.

 

V prílohe pripájame dokument HABITAT III - NOVÁ URBÁNNA AGENDA (Návrh výsledného dokumentu, ktorý bol prijatý na konferencii v Quite v októbri 2016) a dokument Urbánna agenda pre EÚ „Amsterdamský pakt“ 

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím