Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. september 2020
0
275

Viac umenia a dizajnu u technikov na STU

Fakulta architektúry STU sa mení na Fakultu architektúry a dizajnu STU (FAD STU)
Viac umenia a dizajnu u technikov na STU

Najväčšia fakulta architektúry na Slovensku mení svoj názov. Od septembra 2020 Fakulta architektúry STU mení na Fakultu architektúry a dizajnu STU (FAD STU). 

Podľa dekana Pavla Gregora “zmena názvu reflektuje na dlhodobo rastúci vplyv študijného programu dizajn na fakulte a komunikačne prispeje k väčšej atraktivite fakulty pre záujemcov o štúdium dizajnu na STU.”

V situácii všeobecného poklesu počtov študentov na slovenských vysokých školách sa FAD STU naopak darí počty študentov zvyšovať. V novom akademickom roku sa na štúdium na fakulte opäť zapísalo viac prvákov než vlani.

 

V priloženej tlačovej uvádzame stručný prehľad z histórie fakulty, ktorú ilustruje animovaná časová os a tiež informácie o najnovších trendoch vo vývoji fakulty:

Dizajn ako samostatný odbor vznikol na fakulte pred 30 rokmi. Postupne sa rozširoval a tento rok sa naň zapísalo už 20 percent z celkového počtu novoprijatých študentiek a študentov. “Zmena názvu reflektuje na dlhodobo rastúci vplyv študijného programu dizajn na fakulte a komunikačne prispeje k väčšej atraktivite fakulty pre záujemcov o štúdium dizajnu na STU,” uviedol dekan fakulty Pavel Gregor.

Úspešná fakulta

“Na Slovensku existujú desiatky stredných škôl so zameraním na umenie a dizajn, aj preto sa nám v posledných rokoch darí zvyšovať počty študentov,” hovorí prodekan fakulty Michal Brašeň. V novom akademickom roku sa na štúdium na fakulte zapísalo o 15 percent viac prvákov než vlani.

V situácii, keď väčšina slovenských vysokých škôl berie každého, kto sa prihlási, je pritom Fakulta architektúry a dizajnu STU príkladom vysokoškolskej inštitúcie klasického typu a svojich študentov si stále vyberá v náročnom procese prijímacieho konania.

“Pozoruhodný a sympatický je dlhodobo rastúci podiel žien na celkovom počte zapísaných študentov,” upozorňuje dekan Pavel Gregor. V novom akademickom roku počet žien viac než dvojnásobne prevýšil počet mužov zapísaných na štúdium do prvého ročníka. Tento trend sa prejavuje aj na najnovších úspechoch fakulty: pred rokom na medzinárodnej scéne najviac zažiarili práve dve študentky FAD - Kristína Boháčová a Jana Hájková, keď zvíťazili v prestížnej celosvetovej študentskej súťaži Inspirelli Award a podľa ich návrhu vznikne budova novej českej ambasády v Etiópii.

Časová os
Časová os
Vizuál loga Fakulty architektúry a dizajnu STU
Vizuál loga Fakulty architektúry a dizajnu STU

 

Názov menila fakulta opakovane

Vzniku prvej samostatnej fakulty architektúry na Slovensku predchádzalo v roku 1946 založenie Oddelenia architektúry na Odbore inžinierskeho staviteľstva Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) pod vedením významného slovenského architekta Emila Belluša. Z oddelenia sa v roku 1951 sformovala samostatná fakulta s pôvodným názvom Fakulta architektúry a pozemného staviteľstva. V tom čase získala aj svoje sídlo na Námestí slobody v Bratislave, kde sídli dodnes. Budova fakulty patrí k vrcholným dielam práve spomínaného Emila Belluša, od roku 1986 je národnou kultúrnou pamiatkou.

V roku 1960 došlo k zlúčeniu s Fakultou inžinierskeho staviteľstva do Stavebnej fakulty SVŠT. Táto koncepcia sa však neosvedčila a od roku 1976 bola opätovne zriadená samostatná fakulta pod názvom Fakulta architektúry SVŠT. Štúdium bolo koncipované do dvoch odborov Architektúra a Urbanizmus.

Roku 1987 vznikla Katedra architektonického projektovania a dizajnu. Na jej základe potom vznikol v roku 1990 samostatný študijný odbor dizajn, ktorý je dnes ako jediný na celej STU ukončený udelením titulu Mgr. art.

Nová etapa, noví študenti

Zmenou názvu začína ďalšia etapa v živote fakulty. “Chcem povzbudiť všetkých stredoškolákov, ktorí zvažujú povolanie architekta alebo dizajnéra, aby sa pridali k úspešnému príbehu najvýznamnejšej architektonickej fakulty na Slovensku - uzávierka prihlášok na štúdium u nás je 30. novembra 2020,” pripomína dekan Pavel Gregor.

Budova FAD STU
Budova FAD STU
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím