Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. september 2018
0
187

Za profesorom Tiborom Alexym

Naučili Ste nás tiež, že učiť sa treba na zlých príkladoch, nie na dobrých...
Za profesorom Tiborom Alexym

Vzácny náš pán profesor, Tibor Alexy,

my, Vaši žiaci, sme aj v týchto chvíľach s Vami. Aby sme poďakovali.

Naučili Ste nás:

„Diakritika pri vyjadrovaní nie je v živote podstatná“. Podstatné je jadro myšlienky a ciele myšlienkou iniciované... Písali Ste tak a tak Ste aj žili. A učili  Ste žiť aj nás, Vašich žiakov (ako Ste nás priateľsky oslovovali), vedúc nás k tvorivému mysleniu pri uplatnení v profesionálnej sfére. Nie sú podstatné znamienka – bodky, čiarky... Podstatné sú body a čiary myslenia, črtajúce budúcu premenu. Čím viac sa ale veci menia, tým viac zostávajú rovnaké... Platí to aj pre žitie samotné a vzťahy v ňom, predovšetkým pre vzťah všeobecného a jedinečného. Tak Ste vnímali Vy nás, tak sme vnímali my Vás. Ako jedinečného pedagóga a tvorivého, medzinárodne uznávaného architekta – urbanistu, výrazne vystupujúceho z radov všeobecnosti. Nášho učiteľa...

Kvantová fyzika potvrdila - „Aj v najmenšej čiastočke celku je obsiahnutá celá informácia. Aj v skutočnom svete je celok zahrnutý do každej jeho časti...“ Pretože všetko so všetkým súvisí. My, Vaši žiaci, tak súvisíme s Vami. Svet architektúry, do ktorého Ste nás uviedli, svet aj Vami objavených zákonitostí premeny jej urbánnych štruktúr, nesieme v sebe ako vzácne poznanie. Tým poznaním je dynamická, neuzavretá a premenlivá podstata reálneho bytia v časopriestorovej štruktúre nekonečného životného priestoru. Naučili Ste nás zmysluplne tvoriť, či skôr objavovať a definovať priestor v priestore.

Naučili Ste nás tiež, že učiť sa treba na zlých príkladoch, nie na dobrých... Dôležité je pritom vedieť ale rozlíšiť dobré od zlého... Už vieme rozlíšiť. Vy sám Ste pre nás a naše žitie dobrým príkladom ľudského, až priateľského vedenia svojich žiakov k poznaniu. V zmysle Vašich slov - neučíme sa na tomto dobrom príklade. Vnímame ho však a prijímame s úprimnou vďakou za všetko, čomu Ste nás naučili, bez potreby diakritiky, či iných nepodstatných rozlišovacích značiek.

Uvedomujúc si hlbšiu rovinu implicitného poriadku sveta a bytia v ňom, v ktorom  fyzično a duševno majú spoločný prameň vývojovej premeny, aj vďaka Vám poznávame - čím viac sa mení bytie, hoc v inú energiu, tým viac zostáva rovnaké... Rovnaké zostáva, vzácny náš pán profesor, aj Vaše šľachetné a hodnotné bytie v našich spomienkach a profesionálnej odozve.

My, Vaši žiaci, zostávame tak v spojení s Vami...

Michal Gaj

Autor článku

Ing. arch. Michal GajSKBanská Bystrica
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím