Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Český fotograf v prvej polovici minulého storočia zaznamenával to najkrajšie, čo videl na Slovensku. Karol Plicka je považovaný za priekopníka slovenskej fotografie a filmu. Vo svojej tvorbe sa venoval najmä motívom rurálneho života a zaradil sa popri napr. Martinovi Benkovi k významným tvorcom obrazu Slovenska ako romantickej krajiny s ušľachtilým ľudom.
Tento obraz Slovenska bol často využívaný rôznymi politickými silami a ideológiami v ich prospech. Svoju úlohu zohráva opäť aj v týchto dňoch, keď sa hlavnou témou stali utečenci a keď sa organizuje pochod v Bratislave hlásajúci nacionalizmus a uzavretosť voči všetkému „cudziemu“.
Ako vyzerá a v čom spočíva tento obraz Slovenska, o ktorý sa zaslúžil aj Karol Plicka, napriek tomu, že nebol Slovákom, ale mal českú národnosť a narodil sa dokonca vo Viedni? Viac sa dozviete tu.
Karol Plicka (1894 – 1987)
Karol Plicka bol český fotograf, filmár, hudobník a etnograf. V roku 1923 začal cestovať po Slovensku a zbierať ľudové piesne pre Maticu slovenskú, fotografoval aj ľudí a ich prostredie. Jeho fotografie vyšli najprv ako pohľadnice a v roku 1937 ako knižná publikácia. V roku 1926 sa začal venovať filmu a k jeho najvýznamnejším snímkam patrí Zem spieva. V školskom roku 1938-39 viedol filmový kurz na ŠUR v Bratislave. Vojnu prežil v Prahe, kde sa aj natrvalo usadil. Po vojne pôsobil pri zakladaní pražskej FAMU a venoval sa najmä fotografii Československa a jej knižným publikáciám. V roku 1988 vzniklo Múzeum Karola Plicku v Blatnici.