Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. marec 2016
0
678

Virtuálna realita - zanedlho si budeme musieť dávať pozor, čo naozaj reálne vidíme

Tabu už nebude ani premiestňovanie osôb, ani manipulácia s nimi v reálnom čase.
Virtuálna realita - zanedlho si budeme musieť dávať pozor, čo naozaj reálne vidíme

Kontinuálne snímanie 3D kamerami dokáže vytvoriť virtuálneho avatara z prítomnej osoby, ktorého môžeme transportovať na ľubovoľné miesto, ktoré je v dosahu komunikačných sietí. S takýmto "dvojníkom" je potom možné vstupovať do interakcií. Vidieť ho "naživo", hovoriť s ním a v prípade haptických doplnkov dokonca dotýkať sa... Táto forma využitia Microsoft Hololens okuliarov dostala meno Holoportácia.

Využitie si naozaj vieme už dnes živo predstaviť. Nášho klienta by sme vedeli nielen previesť po novonavrhnutom dome (samozrejme virtuálnom), ale dokonca sa aj ihneď na mieste s nim pohádať napr. o výške honoráru (aj keď každý z nás bude fyzicky na inom mieste). Nasledujúce video od výskumníkov z Microsoftu I3D názornejšie približuje možnosti interaktivity vzdialených osôb. Hoci je technológia zatiaľ v úvodných aplikačných štádiách, už teraz môžeme tušiť, že to bude ďalší veľký zlom v komunikačných možnostiach budúcnosti.

3636314
Youtube

Samozrejme môže to mať aj druhú stránku. Živý kontakt je nenahraditeľný. Aj psychologicky aj sociologicky. V extrémnom prípade si budeme musieť dávať "ďalší pozor", či to čo vidíme a počujeme nie je iba fikcia. Najmä potom, čo prednedávnom vedci z Erlangenskej univerzity, Inštitútu Maxa Plancka pre informatiku a Stanfordovej univerzity vytvorili systém schopný pomocou webovej kamery sledovať v reálnom čase takisto mimiku osoby a výrazy tváre. Následne sa dá tento model preniesť na inú osobu a vložiť jej do úst úplne iné slová, než skutočne povedala. Zobraziť inú mimiku akú v skutočnosti reálna osoba používala. 

Systém Face2Face sa postará o obraz, video (alebo akýkoľvek iný obrazový model, napríklad aj taký ako sme videli v prípade Hololens). Výsledok potom vyzerá tak, ako sme ho účelovo zmanipulovali. Pozrime si nasledujúce video a pripravme sa na to, že čoraz viac budeme potrebovať vlastný rozum a kritické myslenie pri filtrovaní informácií, ktoré sa budú čoraz viac a v čoraz presvedčivejšej forme valiť na vnímateľov z virtuálneho priestoru.

4941646
Youtube
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím