Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. apríl 2024
0
68

ARCHITEKT GUIDO HOEPFNER

Tvorca tatranských Grandhotelov
Začiatok24.4.2024
16:30
Koniec31.5.2024
17:00
MiestoŠtátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici
AdresaLazovná ulica ,
Banská Bystrica,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktIng. arch. Rastislav Udžan, PhD.
rastoudzan@googlemail.com

Putovná výstava Architekt Guido Hoepfner 1868 – 1945 má za cieľ spopularizovať dielo tohto  polozabudnutého architekta- spišského rodáka medzi širokou verejnosťou a podnietiť záujem o jeho  prácu aj medzi odbornými kruhmi.  

Reprezentatívny výber z celoživotného diela je zostavený z návrhov, projektov, dobových a súčasných fotografií pochádzajúcich z majetku 12 inštitúcii a súkromných zberateľov zo Slovenska a Maďarska. Výstava pozostáva z 28 panelov, na ktorých je 243 vyobrazení. K výstave vyšiel  aj slovensko- anglický katalóg. 

Výstavu pripravil historik umenia Maroš Semančík, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu architektúry 19. a 20. storočia s dôrazom na kúpeľnú architektúru a oblasť Vysokých Tatier. 

GUIDO (QUIDO) HOEPFNER - architekt, ktorý má svoje korene na Spiši. Narodil sa 23. 8. 1868 v Spišskom Podhradí (v ten istý deň ako náš najvýznamnejší architekt Dušan Jurkovič). Strednú školu navštevoval v Levoči. Po absolvovaní Technickej univerzity v Budapešti zakotvil v hlavnom meste Uhorska, ale neustále udržiaval styky so svojím rodiskom. V Budapešti bol napr. členom a neskôr predsedom Spišského spoločenského kruhu a Spišského spolku. Na sklonku života zastával v Budapešti množstvo reprezentačných funkcií- bol napr. predsedom Spolku Maďarských inžinierov a architektov a od roku 1932 členom hornej snemovne maďarského parlamentu. Svojou tvorbou obsiahol celé územie bývalého Uhorska (Spiš a Tatry, Budapešť, Balatonalmádi, Subotica (Srbsko), Băile Herculane, Satu Mare a Timisoara (Rumunsko). Okolo roku 1900 projektoval viacero stavieb na Spiši, najmä vo Vysokých Tatrách (návrhy na nemocnicu v Levoči a Redutu v Spišskej Novej Vsi 1898, hotel „Čákyho dom“ v Starom Smokovci 1898, Kúpeľný dom v Starom Smokovci 1901, Grandhotely

v Starom Smokovci 1903, Tatranskej Lomnici 1903, Štrbskom Plese 1904, kaviareň na Štrbskom Plese  (Končistá) 1914, Hviezdoslav na Štrbskom Plese 1916). Množstvo stavieb bolo podľa jeho projektov  realizovaných aj v Budapešti (vily, liečebne, nájomné domy, poisťovne, priemyselné stavby). Taktiež sa  projekčne zúčastnil na dokončení Budínskeho kráľovského hradu v Budapešti. V roku 1910 vyhral súťaž  na výstavný pavilón -Uhorský dom umenia v Ríme (spolu s G. Györdyim). 

Za svoju prácu bol ocenený viacerými vyznamenaniami. Za práce na dostavbe budínskeho kráľovského  hradu mu František Jozef I. udelil svoj rád rytierskeho kríža. Za zásluhy o ochranu detí a stavbu  detského sanatória v Balatonalmádi získal titul kráľovského radcu. A za pôsobenie v Spolku sanatória  arcikniežaťa Jozefa mu bol udelený Železný kráľovský rád 3. triedy. 

Hoepfner sledoval aktuálne trendy a bol veľmi otvorený novým tendenciám súdobej architektúry. Jeho  raná tvorba vychádzala z postulátov neskorého historizmu v celej škále od neogotiky až po neobarok a  neovernakulár, vo vrcholnom období okolo roku 1900 sa obohatila o secesiu a v neskorom  období tridsiatych rokov 20. storočia ešte o funkcionalizmus. 

Mgr. Maroš Semančík  (kurátor výstavy)

 

Harmonogram prezentácie výstavy v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici: 

vernisáž výstavy: streda 24. apríl 2024 o 16:30 - Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici - I. poschodie Výstavu otvorí prezident Spolku architektov Slovenska Ing. arch. Igor Teplan 

trvanie výstavy: streda 24. apríl - 31. máj 2024 - Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici - I. poschodie 

prednáška / komentovaná prehliadka: 28. máj 2024 o 16:30 h. - Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici - Malá sála 

Ing. arch. Rastislav Udžan, PhD. (príprava výstavy)

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím