Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. marec 2019
0
398

Architektúra kláštorov a rehoľných domov na Slovensku: Dejiny a pamiatková ochrana.

Architektúra kláštorov a rehoľných domov na Slovensku: Dejiny a pamiatková ochrana.
Začiatok7.3.2019
13:00
Koniec7.3.2019
14:00
Miestopriestory knižnice Fakulty architektúry STU v Bratislave - prízemie vpravo
AdresaNámestie Slobody 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktMarek Šeregi

Dovoľujeme si Vás pozvať na prezentáciu publikácie Architektúra kláštorov a rehoľných domov na Slovensku: Dejiny a pamiatková ochrana, dielo vedeckého kolektívu približne tridsiatich autorov. Prezentácia je spojená so stretnutím spoluautorov a podporovateľov tohto projektu.

Anotácia diela

KVASNICOVÁ, Magdaléna, ŠEREGI, Marek, eds.: Architektúra kláštorov a rehoľných domov na Slovensku: Dejiny a pamiatková ochrana. Bratislava: Vydavateľstvo SPEKTRUM STU, 2018. 616 s.

Vedecká publikácia, monograficky zameraná na architektúru historických kláštorov a rehoľných domov na Slovensku, je určená pre odbornú verejnosť, ale zaujme aj laického čitateľa. Prezentuje výsledky práce viac ako troch desiatok slovenských odborníkov na bádateľskom poli, ktoré v posledných rokoch zaznamenáva dynamický rozvoj. Kniha sumarizuje súčasný stav poznania a prináša nové poznatky o vzniku a stavebnom vývoji konkrétnych rehoľných lokalít. V prevažnej miere ide o výsledky archívnych, archeologických , stavebno-historických, umelecko-historických a reštaurátorských výskumov, iniciovaných z dôvodov pamiatkovej obnovy – a prvýkrát takto sumárne prezentovaných. Prvá časť knihy predkladá historické pohľady hodnotiace stredovekú a novovekú rehoľnú architektúru na našom území, doplnené o kultúrno-historicky orientované štúdie zamerané na sociálne a spoločenské aspekty života v kláštore, jeho kultúrno-náboženské funkcie a vzťahy s inštitucionálnou cirkvou a spoločnosťou. Druhá časť knihy prezentuje stavebné dejiny vybraných kláštorných areálov a jednotlivých objektov na základe terénnych a materiálových výskumov. Tretia časť reflektuje problematiku využitia, údržby, ochrany a obnovy zachovaného pamiatkového fondu rehoľných stavieb. Časové ohraničenie štúdií je orientované prevažne na obdobie od počiatkov rehoľného života na našom území do jozefínskych reforiem, ktoré možno označiť za „klasické obdobie“ rehoľníctva a jeho prejavu v architektúre a súvisiacom umení. Súčasťou publikácie je slovník odborných termínov a zoznam rehoľných spoločností, pôsobiacich na území Slovenska. Svojím zameraním a rozsahom ide o ojedinelé dielo v slovenskom prostredí.

Súvisiace články

BaumitSKPre zdravé bývanie
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím