Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. jún 2018
0
110

BIEDERMEIER C+S

Výstava Biedermeier C+S s podtitulom Traditio illusio aeternitatis est, „Tradícia je ilúziou večnosti“... konfrontuje predmety z obdobia biedermeieru s dielami 11 súčasných umelcov voľného spolku C+S, inšpirovanými rôznymi aspektmi tohto obdobia. Koncepcia výstavy je založená na konfrontácii predmetov z obdobia biedermeieru s dielami súčasného umenia, inšpirovanými rôznymi aspektmi zvoleného historického obdobia.
Začiatok5.4.2018
18:00
Koniec1.7.2018
18:00
MiestoGaléria umelcov Spiša
AdresaZimná 46,
Spišská Nová Ves,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria umelcov Spiša
+053 417 46 21

Vystavené artefakty pochádzajú z dvoch  východoslovenských zbierkotvorných inštitúcií – Šarišskej galérie v Prešove a Krajského múzea v Prešove, ako aj z viacerých východoslovenských súkromných zbierok a majetkov. 

Autori: Ronda BAUTISTA, Vladimír BRONIŠEVSKÝ, Ondrej JURÍN, Peter LIPKOVIČ, Andrea LIPKOVIČOVÁ, Ivan NOVOTNÝ, Sanislav ŠALKO, Viktor ŠEFČÍK, František TURCSÁNYI, Edita VOLOŠČUKOVÁ, Júlia ZELENÁ.

Prejavy biedermeieru v umení i umeleckom remesle (1815 – 1848) možno považovať zo všetkých historických období za obzvlášť podnetné na reflexiu súčasnosti v jej rovinách spoločenských, kultúrnych, politických, sociálnych, estetických a iných. Práve tento sloh bol zvolený za východzí inšpiračný bod pre tvorivú prácu výtvarných umelcov východoslovenského Spolku C+S.

Ide o medzinárodné výtvarné združenie s nestálou členskou základňou, ktoré vzniklo začiatkom leta 1990 v atmosfére „pomlčkovej vojny" ako voľné spoločenstvo výtvarníkov s orientáciou na šírenie vlastnej nekomerčnej kultúry. Podnázov projektu – "Tradícia je ilúziou večnosti"  je ironickou narážkou na pestovanú falošnú ilúziu nemennosti (spoločenských vzťahov, estetických noriem, svetonázorových náhľadov, geopolitických realít...). Ide o výrok, ktorý použil Woody Allen  vo filme Deconstructing Harry (1995) v reakcii na náboženské polofundamentalistické myslenie, pričom preklad tohto výroku do latinčiny zbližuje v humornej skratke našu súčasnosť s historickou realitou 1. pol. 19. st. Ide tiež o narážku na skutočnosť, že tak v minulosti ako aj súčasnosti možno „tesať do mramoru“ rozmanité „okrídlené“ myšlienky.

Diela, ktoré vytvorili súčasní umelci sú veľmi rozmanité: Júlia Zelená prezentuje objekty – šaty, ktoré vytvorila využitím starých rukodielnych výšiviek, čo je ironickou narážkou na obľúbenú činnosť biedermeierovských žien. Na vtedajšiu neslobodu žien vylúčených z verejného života reaguje svojimi obrazmi Stano Šalko, na politickú i osobnú neslobodu poukazuje  František Turcsányi. Inými dielami sa prezentuje Viktor Šefčík: v reakcii na obľubu drobných kvietkov v období biedermeieru prezentuje detaily kvetov vo veľkých rozmeroch, ktoré sú latentne erotické. Hneď niekoľko autorov, napr. Španielka Ronda Bautista reaguje na ekonomické aspekty biedermeieru a ich presah do súčasnosti. Maliar Ondrej Jurínvytvoril špeciálne pre výstavu dielo Smutný pes, reflektujúce dôraz, aký biedermeier kládol na rodinné hodnoty. Edita Vološčuková vytvorila pendant k dobovému interiéru, fantazijný environment, ktorý odkazuje na pracovňu biedermeierovského džentlmena či vedca: pohráva sa s dobovým nadšením pre vedu, pričom si vybrala genetiku schopnú transformovať, akoby čarovať (tak ako umenie). Andrea Lipkovičová integrovala meštianske cnosti a necnosti do obrazu v štýle kitsch artu. Ivan Novotný reflektuje obchodný boom tej doby podporený obchodnými značkami a Peter Lipkovič dielami odkazuje na politickú ekonómiu v ironickej forme.

Kurátor: Mgr. Jozef Ridilla - Šarišská galéria, Prešov

Odborná spolupráca: Mgr. Mária Šabľová - GUS

Grafika: Mgr. art. Ivana Babejová

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím