Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. február 2021
0
549

Bratislava (ne)plánované mesto - online beseda s autormi

Predstavenie rozsiahlej publikácie, ktorá vyšla koncom roka vo Vydavateľstve SLOVART, na besede v bratislavskom kníhkupectve Artforum. Podujatie moderuje Michal Hvorecký.
Začiatok23.2.2021
18:00
Koniec23.2.2021
19:00
Miestoonline
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktAlexandra Petrášová

Pod súčasný stav väčšiny miest sa podpísal organický vývoj ako aj viac či menej úspešné plánovanie. Exemplárnym príkladom takéhoto mesta je Bratislava. Jej dnešnú podobu rozhodujúcim spôsobom formovali pokusy moderného urbanizmu o riadený rozvoj. Autorský tím v zložení Henrieta Moravčíková, Peter Szalay, Katarína Haberlandová, Laura Krišteková a Monika Bočková sa tomuto fenoménu venujú v knihe Bratislava (ne)plánované mesto. Rozoberajú súvislosti, ktoré plánovanie hlavného mesta ovplyvnili, aj dôsledky jeho fragmentovanej realizácie.

Autorky a autor predstavia publikáciu, ktorá vyšla koncom roka vo Vydavateľstve SLOVART, na besede v bratislavskom kníhkupectve Artforum. Online záznam z podujatia, ktoré moderuje Michal Hvorecký, si môžete pozrieť na facebooku kníhkupectva v utorok 23. februára o 18:00.

Publikácia Bratislava (ne)plánované mesto je súčasťou projektu „Nezamýšľané mesto: Architektonické a urbanistické koncepcie 19. a 20. storočia v mestskej štruktúre Bratislavy“, ktorému sa venovalo Oddelenie architektúry Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. Viac sa o ňom dozviete na stránke register-architektury.sk, kde je k dispozícii aj jedinečná interaktívna mapa s viac ako 170 ikonickými, ale menej známymi stavbami v hlavnom meste.

Publikácia Bratislava (ne)plánované mesto sumarizuje plánovanie a výstavbu Bratislavy v intervale jedného storočia, všíma si urbanistické zámery aj architektonické intervencie, pričom sa snaží postihnúť javy a procesy, ktoré sú pre Bratislavu charakteristické a dodnes determinujú jej urbanistickú štruktúru i priestorové vzťahy. Autorský kolektív je presvedčený, že mesto je rovnako výsledkom uplatnenia veľkých plánov ako realizácie spontánnych prejavov stavebných zámerov. V rámci typológie mestských situácií analyzuje vybrané kľúčové miesta mesta. Približuje ich priestorovú premenu v čase a okolnosti, ktoré tieto zmeny podmienili.

Projekt finančne podporila Nadácia mesta Bratislavy a Fond na podporu umenia. Publikácia vznikla v rámci projektu: „(NE)plánovaná Bratislava“.

Dizajn publikácie: David Kalata, Magdalena Scheryová

Fotografie: Olja Triaška Stefanovič

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím