Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. december 2023
0
6832

Česká a slovenská architektúra - výstava na Bratislavskom hrade

Rozsiahla retrospektíva predstavuje to najlepšie z oblasti architektúry.
Začiatok15.12.2023
17:00
Koniec31.5.2024
16:00
MiestoRytierska sieň, Slovenské národné múzeum - Historické múzeum, Bratislavský hrad.
AdresaBratislavský hrad ,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktMatúš Dulla

Srdečne Vás pozývame na veľkú výstavu českej a slovenskej architektúry 1918-1993-2023 presunutú z Pražského na Bratislavský hrad.

Slávnostné otvorenie - VERNISÁŽ  bude v piatok 15. decembra o 17:00 hod v Zimnej jazdiarni a pokračuje priamo vo výstave v Rytierskej sieni - s voľným koncom trvá približne do 19:00 a je spojená aj s vernisážou výstavy Dvojkríž. 

V prípade záujmu o účasť na vernisáži prosíme o registráciu - RSVP je do 13.12.2023.

V januári si pripomenieme 30 rokov slovenskej a českej architektúry, ktorá sa rozvíjala už v samostatných štátnych útvaroch, napriek tomu v úzkej koexistencii...

Výstava “Česká a slovenská architektura“, je zatiaľ najrozsiahlejšou retrospektívou architektúry v našich krajinách, kde sa predstaví viac ako 500 najvýznamnejších architektonických diel autorov, pôsobiacich od začiatku 20. storočia až do súčasnosti. 

Hlavnými kurátormi výstavy sú: prof. Ing. arch. Matúš Dulla, a DrSc. prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., Hon. FAIA

Výstava predstavuje históriu českej a slovenskej architektúry v segmentoch:

Historická os - ilustruje najdôležitejšie tendencie vývoja architektúry od roku 1918 až do roku 1989, počnúc národným slohom, holandským civilizmom, poetizmom, funkcionalizmom, romantizmom a konzervativizmom vojnovej doby, dobou obnovy národného hospodárstva koncom 40. rokov, socialistickým realizmom, až po tendencie neskorej moderny, postmoderny a brutalizmu 80. rokov. Súčasťou tejto časti výstavy je samostatná expozícia Českej národnej banky, v ktorej sa prostredníctvom bankoviek, originálnych dokumentov a faksimílií samostatne prezentuje hospodársky ale aj umelecko-politický vývoj Československa.

Strom republík - predelová línia medzi históriou a súčasnosťou našej spoločnej a následne samostatnej architektúry, s portrétmi našich významných architektov a architektiek

Architektúra novej éry - expozícia vznikla za intenzívnej odbornej spolupráce miest v Česku aj na Slovensku, s ambíciou prezentovať najdôležitejšie výsledky výstavby v ére demokracie a slobodného trhového hospodárstva. Mestá sú prezentované samostatnými expozíciami, ktoré zdôrazňujú ich kultúrny a hospodársky význam v otvorenej Európe.

Kronika českej a slovenskej architektúry - je ťažké si uvedomiť, v akých dobových podmienkach vznikali stavby počas vývoja našej republiky a sveta všeobecne. Kronika českej a slovenskej architektúry dáva do súvislosti kľúčové realizácie našich republík a súbežne prebiehajúce historické udalosti.

V záverečnom segmente výstavy je priestor, kde sa okrem iného uskutočnia spoločenské stretnutia, krsty, prednášky, besedy a tiež programy pre deti a mládež. Mladí návštevníci výstavy dozaista ocenia aj karikatúry architektov Jaroslava Kándla, ktoré ich prevedú celou výstavou a je len na nich, aby ich všetky našli. V tomto záverečnom priestore sa tiež nachádza výstava pre nevidiacich, na ktoré sú vystavené haptické modely vybraných architektonických diel, zapožičané Fakultou architektúry ČVUT v Prahe a Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

Výstava v Rytierskej siei Bratislavského hradu nemá rozsahom a záberom v histórii našich architektonických expozícií obdobu.

Výstavné aktivity a s ňou súvisiace publikácie približujú to najlepšie z našej architektonickej histórie a majú za cieľ priblížiť všetkým návštevníkom zmysel architektúry v spoločenskom, kultúrnom a ekonomickom živote oboch národov.

(Pozn.: titulná snímka je z končiacej výstavy na pražskom hrade).

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím