Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 23.5.2016 19:00 |
Koniec | 23.5.2016 21:00 |
Miesto | Tabačka Kulturfabrik, Košice |
Adresa | Gorkého 2, Košice, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Tabačka Kulturfabrik info@tabacka.sk |
Začiatkom mája 2016 prebehla de-inštalácia pamätníka ľudovej architektúry. Na prvej veľkej diskusii v rámci platformy What the hell***is? sa v Tabačke Kulturfabrik pokúsime sformulovať odpovede nielen na otázku prečo a čo sme prišli.
Koncept diela výtvarníka Tomáša Džadoňa „Pamätník ľudovej architektúry“ (ľudovo známy ako „drevenice“) vznikol v roku 2006. V roku 2013 sa ho podarilo realizovať na košickom sídlisku Dargovských hrdinov na Lidickom námestí 1. Na slovenské pomery nezvyčajný jav, keď sa autorovi odvážneho diela viacmenej svojpomocne podarí „zázrak“ a tento projekt úspešne realizuje. Napriek tomu, že sa názory domácich rozchádzajú, faktom ostáva, že za dva roky sa dielo stáva novým symbolom, „atrakciou“ mesta. Minulý rok potrebné percento obyvateľov hlasovalo za nezotrvanie dreveníc na ich paneláku. Na diskusii v Tabačke sa spoločne s hosťami chceme venovať paralýze verejného priestoru na slovensku, ne/ochrane súčasne vznikajúceho kultúrneho dedičstva, osobnému vlastníctvu verzus verejnému záujmu atď.
Moderátor: Michal Havran (1973) sa narodil a žije v Bratislave. Vyštudoval protestantskú teológiu v Štrasburgu, má doktorát na Ecole pratique de hautes etudes z politickej teológie v Paríži. Je zakladateľom a šéfredaktorom portálu Jetotak.sk. V Slovenskej televízií vedie diskusnú reláciu Večera s Havranom a v bratislavskom klube Nu-Spirit Havranovo.
http://www.rtvs.sk/televizia/program/7865
Hostia:
Dorota Kenderová (1981) vizuálna umelkyňa, spoluzakladateľka a riaditeľka (spolu s Jaroslavom Vargom) Galérie Hit v Bratislave. V roku 2007 ukončila magisterské štúdium na Katedre maľby a v roku 2012 získala doktorský titul na Katedre Intermédií a multimédií VŠVU Bratislava. Vo svojich dielach pracuje na hranici medzi umením a vonkajším svetom, skúma veci a procesy a ich vzťah k určitému miestu. Zúčastnila sa mnohých domácich a zahraničných výstav, v roku 2005 sa stala laureátkou Ceny Essl Award. Do minulého roku pôsobila aj ako odborná asistentka v Ateliéri Iony Németh na Vysokej škole výtvarných umení. Od roku 2016 je riaditeľkou Východoslovenskej galérie v Košiciach.
Mária Topolčanská (1973) je slovenská architektka, absolventka FA STU v Bratislave a ETSAB UPC v Barcelone. Venuje sa výskumu a kritike súčasnej architektúry a urbánnej kultúry. Je spoluautorkou knihy ´Bratislava: Atlas sídlisk´. Založila vzdelávaciu platformu a časopis o súčasnej európskej urbanite ´Fake Cities / True Stories´. Žije v Prahe, kde pôsobí na škole architektúry Archip. Ako nezávislá expertka nominovala projekt PĽA Tomáša Džadoňa na európsku cenu za verejný priestor ´Public Space Prize 2016´ udeľovanú v Barcelone.
Otto Brixi (1985) Vyštudoval právnickú fakultu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika a ekonómiu na Technickej univerzite v Košiciach. Od roku 2012 až do roku 2016 pôsobil ako najaktívnejší poslanec v Národnej rade SR. Momentálne pôsobí ako poslanec mesta Košice a poslanec starého mesta - Košice.
Štvoricu hostí doplní aj pani Zvoláneková, obyvateľka paneláku na Lidickom námestí 1.