Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. marec 2017
0
133

CROSSING BORDERS (THE GRÜNER COLLECTION)

Grünerova zbierka je kolekcia maďarských umeleckých diel 20. storočia z obdobia po druhej svetovej vojne až po súčasnosť so špecifickým zameraním, ktorá obsahuje majstrovské diela mnohých smerov a mnohých vynikajúcich umelcov, tvoriacich v rôznych médiách.
Začiatok16.3.2017
10:00
Koniec28.3.2017
18:00
MiestoDanubiana
AdresaVodné dielo ,
Bratislava-Čunovo,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktDanubiana
+421/2/62 52 85 01
danubiana@danubiana.sk

Zbierka sa zameriava najmä na avantgardné a neoavantgardné diela, čím sleduje dejiny rôznych iterácií nefiguratívneho abstraktného umenia maďarských výtvarníkov žijúcich v Maďarsku alebo v zahraničí. Zriedkavý koncept tejto zbierky sleduje vývoj maďarskej abstrakcie z obdobia medzi rokmi 1945 a 1948, Európsku školu a Galériu štyroch smerov, ktorý predstavuje diela popredných umelcov týchto zoskupení, ako napríklad Tihaméra Gyarmathyho, Tamása Lossonczyho, Ibolye Lossonczyovej a Endreho Bálinta. Zbierka obsahuje aj dôležité diela najvýznamnejšej neoavantgardnej generácie Iparterv (nazvanej podľa miesta v Budapešti, na ktorom sa konali ich historické výstavy v rokoch 1968 a 1969). Generáciu Iparterv zastupujú takí vynikajúci a medzinárodne známi umelci, ako Ilona Keserü, István Nádler, Imre Bak, Tamás Hencze, János Fajó, Ákos Birkás a István Haraszty.

Zbierka obsahuje aj diela umelcov, ktorí z Maďarska na kratší alebo dlhší čas odišli, avšak po návrate sa opäť zapájajú do umeleckého diania. Je to napríklad Katalin Hetey, Tamás Konok, Tibor Gáyor a Dóra Maurer.

Diela viacerých vyššie spomenutých umelcov, sa nachádzajú aj v zbierke Danubiany, a tak výstava Grünerovej zbierky dá tieto diela do širšieho kontextu z historického aj estetického hľadiska. Zbierka má jednu vzácnu črtu – súborné diela popredných umelcov zahŕňajú aj práce z niekoľkých po sebe idúcich období ich profesionálneho života, a tak vystavenie ponúka historický prehľad maďarského nefiguratívneho umenia posledných ôsmich desaťročí.

To, že zbierka sa nezastavuje pri umelcoch, ktorí sú dnes už považovaní za klasikov, je veľmi dôležité. Pán Grüner pokračuje v príbehu umenia, ktorý podporuje tým, že zbierku rozširuje o diela súčasných mladých umelcov, napríklad Barna Benedeka a Bálinta Bolygóa.

Grünerova zbierka vyzdvihuje diela maďarských umelcov s medzinárodným zameraním a týmto výberom ponúka neoceniteľnú pomoc vo vytváraní príbehu pokrokového a medzinárodne uvedomelého kreatívneho diela v Maďarsku.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím