Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. máj 2024
0
1261

DAAD / DAAF 2024 – SNG, FAD STU, Primaciálny palác

Festival DAAD prináša príbehy architektúry a dizajnu s cieľom posilniť pozitívne vnímanie týchto tvorivých oblastí na Slovensku.
Začiatok28.5.2024
19:00
Koniec2.6.2024
18:00
MiestoSNG, FAD STU, Primaciálny palác
Adresa ,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktIng. arch. Tatiana Kollarová
kollarova@daad.sk

DAAD (Dni architektúry a dizajnu) pokračujú vo svojej každoročnej misii otvárať svet architektúry a dizajnu čo najširšej verejnosti a prepájať lokálnu scénu s tou globálnou. 15. ročník festivalu DAAD sa koná v dňoch 28. mája až 2. júna v Bratislave pod záštitou primátora mesta Bratislavy a starostu Starého Mesta Bratislava, v spolupráci so Slovenskou komorou architektov, a vysokými školami FAD STU a VŠVU. Súčasťou podujatia je aj 7. ročník DAAF (Dni architektúry a filmu).

Prelom mája a júna je čas, kedy sa ulice Bratislavy stávajú prívetivým miestom na spoločenské a priateľské stretnutia. Nie je náhoda, že festival DAAD sa koná práve v tomto období. "Keď sme uvažovali o správnom načasovaní, hľadali sme termín, kedy najviac vnímame mesto ako priestor, ktorý je predovšetkým pre ľudí a rovnakú úlohu má aj dobrá architektúra,“ hovoria zakladatelia  festivalu Tatiana KollarováŠtevo Polakovič. DAAD sa počas svojej už dlhoročnej existencie stal platformou na šírenie medzinárodných poznatkov a skúseností o odborných, ale aj etických a environmentálnych princípoch architektúry, ktorej hlavnou úlohou už dávno nie sú wow efekty, ale systematické vytváranie kvalitného inkluzívneho prostredia pre bežný život.

Tohoročný program festivalu ovládnu mladí architekti a architektonické ateliéry z domáceho prostredia. Sú medzi nimi autori a autorky, ktorí majú za sebou prvé realizácie a úspechy v architektonických súťažiach. Ako hovoria organizátori festivalu: "Nevšedným videním sveta reflektujú prítomnosť. Nachádzajú zadania aj tam, kde ich my už nevidíme. Dávame im priestor, aby ukázali, v čom sú iní, svoji." Celkovo svoju prácu predstaví až 18 architektonických subjektov, ktoré už teraz alebo v najbližšej budúcnosti budú tvoriť ťažiskovú generáciu súčasnej architektúry na Slovensku.

Festival DAAD si vždy zakladal na výbere zahraničných hostí. Namiesto tzv. stararchitektov sa zameriava na autorov, ktorí svoju profesiu posúvajú do nových súradníc, a to najmä hľadaním a aplikáciou inovácií na podporu udržateľnosti sociálneho, mestského i krajinného prostredia. V roku 2024 sa môžeme tešiť na vystúpenie známeho pražského architekta a popularizátora architektúry Adama Gebriana, švédske zoskupenie Forstberg Ling z Malmö, architektonické štúdio Effekt z Kodane, ďalej avantgardné duo MacIver-Ek Chevroulet z Zürichu, úspešný česko-slovenský ateliér Chybik + Kristof a významný architektonický ofis s globálnou pôsobnosťou Mecanoo z holandského Delftu.

Slávnostné otvorenie sa uskutoční 28. mája v priestoroch Átria Slovenskej národnej galérie v Bratislave za účasti partnerov festivalu, pozvaných hostí a architektov. Okrem SNG bude paralelným dejiskom DAAD aj Fakulta architektúry a dizajnu STU, kde bude okrem iného prebiehať Opendesignstudio s výstavou najlepších diplomových prác absolventov architektonických škôl na Slovensku a partnerské podujatie Urban Market s ich bohatým detským a hudobným programom a podaujatím SINGULARCH. Treťou scénou DAAD je už tradične Primaciálny palác, ktorý sa počas festivalu stáva tzv. Superdesignstudiom a tento rok prináša až štyri výstavy súčasnej architektúry a dizajnu. 

Program festivalu dopĺňa DAAF (Dni architektúry a filmu) - prehliadka aktuálnych filmových dokumentov z oblasti architektúry a dizajnu. Sledovanie filmov tak svojim charakterom umocňuje zážitok z festivalu DAAD, ktorý je ako zvyčajne nabitý prednáškami, diskusiami, prezentáciami, výstavami, ale aj dobrou hudbou a priateľskými stretnutiami.

 

Program na všetky dni nájdete na tomto odkaze 

https://www.daad.sk/
https://www.daad.sk/

 

MLADÍ
28/05/2024
PLURAL /SK/

„Univerzálnosť budovy a jej schopnosť adaptovať sa nemusí nevyhnutne znamenať to, že bude anonymná alebo nesignifikantná. My máme na mysli programovú flexibilitu, pričom forma objektu je autonómna.“

Neraz sa zvykne konštatovať, že architektúra na Slovensku je viac službou, než systematickou intelektuálnou činnosťou. Medzi slovenskými architektmi sa pestuje skôr konvenčný pragmatizmus než ochota skúmať súvislosti a prepojenia architektonickej práce s kultúrno-spoločenskými, historickými či politickými kauzalitami. Ak ale predsa len máme v tomto smere žolíka, tak je to je určite Plural. Ich teoreticky podkutý prístup nezostal bez povšimnutia ani v zahraničí, významný španielsky architekt a teoretik Alejandro Zaera Polo zaradil Plural do výberu Global political compass publikovaný v špičke svetových časopisov o architektúre El Croquis. PLURAL navrhuje architektúru so zvláštnym dôrazom na jej spoločenskú a kultúrnu relevantnosť. V súčasnosti sa venuje príprave projektov pre Revitalizáciu verejných priestranstiev v rámci obytného súboru generála Goliana v Trnave a pre Administratívno-technickú budovu pražskej záchrannej služby. Obidve na základe výhier v architektonických súťažiach. Plural to je Martin Jančok, Michal Janák a aj Zuzana Kovaľová.

 

PRVÁ LIGA
28/05/2024
ADAM GEBRIAN /CZ/

„Môžeme mať najlepších architektov sveta, ale kým je ľuďom jedno, kde žijú, tak s tým architekti nič nenarobia.“

Adam Gebrian je absolventom štúdia architektúry na Fakulte umenia a architektúry TU v Liberci a SCI-Arc v Los Angeles. V roku 2008 sa dobrovoľne rozhodol, že sa nebude venovať navrhovaniu, ale predovšetkým tomu, aby ľudia brali architektúru a verejný priestor vážne. Odvtedy natáča videá a rozhlasové relácie, prednáša (najčastejšie v rámci centra architektúry CAMP v Prahe, ktoré pomáhal založiť), učí, moderuje, diskutuje, konzultuje, fotí, organizuje výstavy a na platforme herohero.co/adamgebrian tvorí mapy súčasnej architektúry určené cestovateľom po celom svete. A tiež píše, články a aj knihy, ktoré reflektujú jeho zahraničné pobyty s manželkou Markétou a synom Filipom. Zatiaľ vyšli Tri mesiace v Barcelone, Dva mesiace v Lisabone, Sedem mesiacov v Raleigh, New Yorku a Chicagu a čoskoro pribudne Leto na Tenerife.

Jeho prednáška sa bude venovať architektúre a verejnému priestoru, ale jej skutočný obsah bude neznámy do poslednej chvíle aj pre samotného Adama.

 

MLADÍ
29/05/2024
NOIZ

„Našou misiou je riešiť súčasné výzvy nadčasovým konceptom a rozmanitosť zadaní považujeme za kľúč k neskĺznutiu do stereotypov.“

V roku 2023 si domov odniesli trofej CEZAAR za rodinný dom Na rade (Bratislava). Je to možno aj dobrou školou života, ktorou prešli počas ranného pôsobenia v ateliéri GutGut. NOIZ sa ako architektonický ofis datuje od roku 2015, no jeho hlavní aktéri - Samuel Zeman a Andrej Šabo majú predlhú históriu kamarátstva siahajúcu až k základnej škole. Spoločne zbierajú skúsenosti hnané vierou, že prostredie, v ktorom žijeme, má priamy dopad na naše životy a že ich krédo „Creative problem solving“ skutočne smeruje k nachádzaniu najvhodnejších riešení. Venujú sa projektom rodinných domov, interiérov, väčších obytných a verejných stavieb a ich prácu vraj vždy sprevádza dobrá hudba. noiz.sk

 

MLADÍ
29/05/2024
BETWEEEN

„Sme presvedčení, že v pozícii medzi môže vzniknúť niečo nové, výnimočné.“

Ich vytrvalé a často úspešné súťažné ťaženia sledujeme už dlhšie, no v roku 2022 zabodovali skutočne vo veľkom štýle - vyhrali architektonicko-urbanistickú súťaž na obnovu Kúpeľov Sliač. Veľká udalosť. Ateliér, ktorého hlavnými postavami sú Tomáš Hanáček a Katarína Fejo, oficiálne vznikol v roku 2021, no jeho založeniu predchádzala dekáda intenzívnej spolupráce a to aj na akademickej pôde FAD STU.

BETWEEN sa koncepčne zameriava na rozvoj vzťahov medzi mestom, verejným priestorom a architektúrou v interakcií s príbehmi ľudí, ktoré sa v týchto priestoroch môžu odohrávať. Ich interdisciplinárny prístup prepája záujmy samospráv, investorov a komunít. between.sk

 

MLADÍ
29/05/2024
MAPA

„Snažíme sa tvoriť súčasnú, kritickú architektúru, ktorá vychádza z vlastných skúseností, zo zažitej architektúry, ktorá nás obklopuje, zo skúseností z ciest po svete.“

MArián Stanislav a PAtrícia Botková - to je MAPA, malý ofis s datovaním začiatku v roku 2016. Pracovať v malom kruhu im vyhovuje najviac, zvyknú sa však často spájať s ďalšími architektmi, ale aj grafickými dizajnérmi či študentmi architektúry. Pracujú nepretržite, teda aj vtedy, keď prácu práve nemajú. Vždy sa dá rozmýšľať o vlastných projektoch a najmä súťažiť. Ateliér sa nebojí výzvy a žiadne zadanie nie je pre nich primalé alebo priveľké. Pomerne často sa pohybujú v témach ako sú rekonštrukcie, dostavby a revitalizácie verejných priestorov. A ide im to pekne od ruky, v realizáciách, ale aj v grafickom rukopise. ma-pa.sk

 

MLADÍ
29/05/2024
kuklicasmerek+

„Architektúru nevnímame ako umelecké dielo ale ako vytváranie priestorov pre všetky životné situácie. Naša tvorba sa neustále vyvíja a nie je názorom ale procesom.“

Architektonický ateliér kuklicasmerek+ vznikol v roku 2015. Aktuálne ho tvorí Erik Hornáček, Radovan Szabó, Martin Smerek a Peter Kuklica.

Snažíme sa čo najlepšie pochopiť svet okolo nás a vplyv architektúry na každodenný život. Od začiatku pracujeme na rozmanitých projektoch a mierkach, čo nás núti uvažovať o každom zadaní zo všetkých uhlov. V návrhoch hľadáme racionálne a prosté riešenia, ku ktorým priraďujeme pridané hodnoty pre človeka a dané miesto. Tvorba v mestskom prostredí je nám najbližšia ako aj súťaženie, ktoré sa stalo integrálnou súčasťou našej práce. kuklica-smerek.com

 

MLADÍ
29/05/2024
GRAU 

„Našou filozofiou je priestor skôr redukovať. Redukciu však nechápeme tak, že vytvárame všetko čo najmenšie. Snažíme sa vytvoriť kvalitné, veľmi funkčné priestory, kde klient má všetko, čo potrebuje.“

Concept store Slávica v Bratislave, to bol začiatok. Odvtedy vieme, kto je Grau a čo dokáže. A nie sú to len interiéry, rodinné domy, kultúrne inštitúcie, verejné priestory a festivaly. Grau má totiž okrem architektonickej práce aj ďalšiu významnú zásluhu - Andrej Olah a Filip Marčák patria k zakladajúcim členom združenia Archtung, ktorému FAD STU vďačí napr. za Noc architektúry. Akademická pôda tým ožila ako nikdy predtým a získala dlhé roky absentujúcu bezprostrednosť.  Grau sa vždy snaží premýšľať v kontexte a s kontextom, nekabátiť, nefalšovať, pracovať len s poctivými materiálmi. A tento prístup je aj náležite odmenený. CEZAAR, INSAID AWARDS, BIG SEE AWARD, k tomu viacero nominácii aj víťazstiev v architektonických súťažiach. Sú na dobrej ceste. grau.sk

 

PRVÁ LIGA
29/05/2024
CHYBIK + KRISTOF /CZ/

„Sme nová generácia architektov, ktorá vyrástla počas krízy, a to nás ovplyvňuje, takže každý projekt sa snažíme robiť udržateľný. Je dobre, že nás Brno naučilo robiť poctivú kvalitnú architektúru, ktorá nie je len také wow.“

Ach, Brno! V tejto moravskej metropole to vždy kvasilo dobrou architektúrou. Ondřej Chybík a Michal Krištof však už dávno nie len sú šéfmi lokálneho architektonického ofisu. Pomerne skoro si ich presvedčivý novátorský prístup všimli aj v zahraničí, v roku 2019 získali ocenenie Design Vanguard v kategórii najlepší mladí architektonický ateliér sveta, ktorú udeľuje časopis Architectural Record. Toto sa zatiaľ nikomu inému z našich končín nepodarilo.

Obaja študovali v Brne, no obaja sa po skončení školy vybrali do sveta hľadať ďalšie študijné aj pracovné skúsenosti. Ako hovoria, práve vonku pochopili, že architektúra je kolektívne dielo, stojí a padá na výkonnom tíme, kde je vítaná diskusia a schopnosť nachádzať dobré kompromisy. Prvý krát výraznejšie prerazili návrhom pavilónu na svetovú výstavu EXPO 2015 v Miláne, ktorý vytvorili z modulárneho kontajnerového systému. A potom to už išlo: vinárstvo Lahofer, Mendlov skleník v Brne, nové sídlo Lesy ČR v Hradci Králové, rekonštrukcia autobusovej stanice Zvonařka v Brne, Manifesto Market Anděl v Prahe, veľké pražské developmenty Modřanský cukrovar a Nuselský pivovar atď. atď. Veľa zmysluplnej práce za nimi a ešte viac pred nimi, a nielen tu v teritóriu bývalého Československa. chybik-kristof.com

 

PRVÁ LIGA
29/05/2024
FÖRSTBERG LING /SE/

„Takmer výlučne pracujeme s jednoduchými materiálmi, ktoré si dokážu zachovať svoje prirodzené vlastnosti a ktoré sa časom opotrebujú bez toho, aby vyzerali horšie. Znamená to tiež, že budovy ako celok budú vďaka tomu šetrné k životnému prostrediu.”

Björn Förstberg a Mikael Ling si do oka padli už počas štúdia a tak založenie spoločného ofisu v Malmö bolo prirodzeným pokračovaním ich priateľstva. Synergické partnerstvo sa opiera nielen o spoločnú náklonnosť k spochybňovaniu zaužívaných postupov, ale aj o osobnostné špecifiká. Björn má schopnosť komplexného videnia a Mikael je zas sústredený perfekcionista. Medzinárodnú pozornosť pritiahli hneď prvotinou - domom pre Björnovu matku Mariu v priemyselnom meste Linköping. Konštrukčný koncept domu s plášťom z vlnitého hliníka vychádza z jednoduchej stodoly, no priestorové a materiálové riešenie jasne deklarujú program obsahovej i formálnej inovácie. Najnovší projekt Twelve Houses - mestský obytný blok v Malmö, uchopili už aj ako developeri. Všetky procesy tak dostali pod úplnú kontrolu, čím dosiahli nekompromisný výsledok, ktorý naplno ukazuje ich zručnosti a vyššie ciele.
forstbergling.com

 

MLADÍ
30/05/2024
ATOMSTUDIO

„Architektonická tvorba je založená na čitateľnej myšlienke, ktorú je možné objavovať vo viacerých vrstvách. Samotné navrhovanie sa stáva príbehom, čo prináša individuálnu identitu do každého projektu.“

Štúdio založili v roku 2017 architekti Katarína Bergerová a Martin Hudec. Atom vo význame znamená najmenšiu jednotku systému, ktorá predstavuje detail ako súčasť celku a zároveň prívlastok atomický reprezentuje zdroj veľkej energie. Spoločne sa venujú rôznym disciplínam architektúry a široký typologický záber využívajú okrem projektov pre súkromných investorov, aj vo verejných architektonických súťažiach návrhov, v ktorých sa viackrát umiestnili na popredných miestach. Na FAD STU zanechali stopu aj ako pedagógovia, keď spolu s Marošom Fečíkom viedli vertikálny ateliér (2019-2021).

 

MLADÍ
30/05/2024
TVAR/ROAR - ROAR/TVAR

Sme dva nezaujaté/nezávislé spolupracujúce kolektívy s odhodlaním adaptovať sa pre každé zadanie. Súťaženie a s tým spojenú diskusiu a spätnú väzbu vnímame ako neoddeliteľnú súčasť práce architektov. Namiesto autorského individualizmu preferujeme radšej širšiu, ideálne medziodborovú spoluprácu s cieľom dosiahnuť obojstranný konsenzus. Konflikt názorov počas procesu navrhovania chápeme ako príležitosť vytvoriť niečo výnimočné. Schopnosť byť vymedzený, kritický a zároveň umiernený a praktický nie sú pre nás inkompatibilné vlastnosti, ale znak osobnostne rozmanitého kolektívu, ktorý sa túto ambivalenciu snaží využiť. roar.sk, tvararchitekti.sk

 

MLADÍ
30/05/2024
BAKYTA architekti

Sme architektonický ateliér, ktorý sa stretol a sformoval v Bratislave. Zaujíma nás akýkoľvek architektonický prístup, za ktorým je vidieť premýšľanie, dôslednosť konceptu a úprimné hľadanie. Radi pracujeme v kontexte tradície, ktorú sa snažíme ďalej rozvíjať a tematizovať. Myslíme si, že každé dejinné obdobie je podnetné a inšpiratívne pre ďalšiu tvorbu a preto sa usilujeme dané vrstvy študovať a pochopiť.

Chceme tvoriť mimo trendových či štýlových rámcov, objavovať pritom nové a byť súčasťou širšej architektonickej diskusie. Dlhodobo spolupracujeme s ateliérom BKPŠ, a hlásime sa k odkazu školy architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka.

Momentálne zloženie: Denis Zeman, Karina Humajová, Róbert Bakyta; významní bývalí členovia: Ľubomíra Blašková a Tatiana Kuva. bakyta.sk

 

MLADÍ
30/05/2024
KILO HONČ

Sme ateliér Kilo / Honč a sme z Bratislavy. Ale hlavne sme ľudia. Milujeme svoje rodiny, baví nás svet, život, umenie, jedlo, zážitky, každý jeden deň. V rámci architektúry skúmame a sústreďujeme sa na všetko, čo sa deje v nej, pred ňou a medzi. To „medzi, hrana, alebo intermezzo“ máme asi najradšej, lebo to vie byť veľmi plodné územie. Formálnou stránkou architektúry sa zaoberáme až v druhom alebo treťom pláne, pretože je pre nás viac ako len forma. Páči sa nám predstava, že je to skôr forma zážitku. A zároveň forma prostredia. Vychádzame z predpokladu, že naše fungovanie a veci okolo nás sú vo svojej podstate jednoduché. A tam sa chceme vrátiť. Nehľadáme za tým minimalizmus, skôr zjednodušenie. Pretože jednoduchým a prirodzeným veciam a princípom ľudia rozumejú viac. Aspoň my máme ten pocit. Je pre nás dôležitejšie, ako funguje, čo nám poskytuje, či niečo (vy)rieši, alebo čo nás môže naučiť, alebo ako nás môže spájať.. Alebo v čom nás môže inšpirovať. V tomto zmysle ju definujeme hlavne ako súbor prostredí v kontexte. Akýsi prirodzený a regenerovateľný (architektonický) systém, ktorého podstatné vlastnosti chceme zachovať a udržiavať. Identita a matéria. kilohonc.com

Základné pojmy, s ktorými pracujeme, sa navzájom prepájajú: človek, priestor, (prirodzené a živé) prostredie, kontext, krajina, esencia, vzťahy, regenerácia, recyklácia, upcyklácia a konverzia. Základné otázky, s ktorými pracujeme, sa navzájom prepájajú: Čo je architektúra? Kedy je to už architektúra a je vôbec dôležité sa tým zaoberať? Aká je esencia architektúry? Čo nám naozaj stačí? (Ako) chceme pohodlie, alebo inšpiráciu? (Ako) chceme bezpečie, alebo riziko? Existuje vlastne pojem (ne)efektivita? Ako chceme komunikovať? Stačí nám len vizuálne rozhranie, alebo sú dôležitejšie aj iné zmysly? Je to súbor prostredí v priestore? V ktorom pláne má architektúra existovať? Z akého materiálu je? Ako sa regeneruje architektúra? Ako sa architektúra

 

SINGULARCH
30/05/2024
Martin Skoček /SK/

V rámci cyklu Singularch pred švajčiarskym ateliérom MacIver-Ek Chevroulet svoju tvorbu predstaví slovenský architekt Martin Skoček. Výrazným rukopisným znakom všetkých jeho projektov sú kombinácie čistoty detailu, jasných foriem a materiality. Martin Skoček je okrem maestra rekonštrukcií rezidenčných, ale aj komerčných priestorov, zároveň aj architektom výnimočnej festivalovej a eventovej typológie. Architektonicky unikátny Grape je prvým festivalom, ktorý získal nomináciu na prestížnu cenu za architektúru CE ZA AR. Ateliér Martina Skočeka sa za posledné roky stal viacnásobným nominantom tejto ceny, zároveň je laureátom v interiérovej kategórii za rekonštrukciu svojho bytu. martinskocek.sk

 

SINGULARCH
30/05/2024
MACIVER-EK CHEVROULET /CH/

Anna MacIver-Ek a Axel Chevroulet sa stretli počas štúdia v Kodani. Obaja získali pedagogické skúsenosti na ETH Zürich a EPFL v Lausanne. Spoločne skúmajú a objavujú široké spektrum architektonickej profesie. Pri komplexnom hľadaní alternatívnych foriem praxe založili kolektív a nezávislú platformu La-clique. Neustále skúmanie a experimentovanie v disciplíne ich vedie k práci s použitím rôznych mierok a médií, od filmov, výroby nábytku až po vyučovanie. V roku 2021 získala prax MacIver-Ek Chevroulet cenu Swiss Art Award za architektúru.

MacIver-Ek Chevroulet sa veľmi alternatívnym a experimentálnym prístupom zameriavajú na reálne udržateľné stratégie. Ich tvorbu formuje pozoruhodné skúmanie vzťahu zadania a daného kontextu s jednoduchou odpoveďou a dôvtipom na fyzickú formu aj jej reprezentáciu. Výsledkom je tak štrukturálny a hravý pragmatizmus, ktorý svojou precíznosťou a čistotou poukazuje na silnú progresívnu skúsenosť a orientáciu v poli jedného z ďalších popredných ateliérov novej švajčiarskej generácie architektov. maciverekchevroulet.ch

 

PRVÁ LIGA
30/05/2024
MECANOO - FRANCINE HOUBEN /NL/

„Ľudia sa ma často pýtajú, čo robím vo voľnom čase. Vyrábam džemy z vlastnej záhrady. Som stále v spojení so zemou a myslím si, že je to mimoriadne dôležité. Naša budúcnosť smeruje k základným hodnotám. Všetko sú to veľmi jednoduché potreby, ktoré ako architekti a urbanisti môžeme vložiť do verejného priestoru - navrhovať mestá, kde sa dá chodiť pešo či na bicykli, kde sme prepojení s jedlom a kde môžeme vytvárať komunitu."

Ešte ako študentka sa so spolužiakmi pustila do súťaže na sociálne bývanie v centre Rotterdamu. Víťazstvo možno ani nečakali, ale v roku 1984 už zakladali Mecanoo a prvá veľká realizácia získavala reálne kontúry. Mecanoo medzičasom prešiel vývojom, ľudia prichádzali a odchádzali, no Francine Houben je už vyše štyridsať rokov jeho hlavnou postavou. Mecanoo je doma v Holandsku pojmom s rovnakou váhou ako OMA a svojim inovatívnym, sociálne angažovaným a vysoko profesionalizovaným prístupom ovplyvňuje celé generácie. Patrí k tímom, ktoré prostredníctvom rozsiahlych projektov bývania, kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií menia mestskú krajinu nielen v Európe, ale aj v zámorí a na ďalekom východe. Nedávno si na mapu „dobytých“ území zapichli vlajočku aj do Bratislavy, kde víťazstvom v súťaži získali mandát na tzv. Blok 5.1, ktorý vznikne v susedstve Sky Parku. mecanoo.nl

 

MLADÍ
31/05/2024
ALAN PREKOP

Baví ma, keď sa materialitou hľadajú nové riešenia, či už ich aplikáciou alebo transformáciou. Snažím sa na priestor hľadieť ako na jeden komplexný organizmus a hľadať v ňom jeho nezvyčajnosti, niečo čo je nášmu oku skryté v spleti všetkých súvislostí, ako napr. DNA a túto jednotku akcentovať, až sa z nej stane dominanta priestoru. Rád prepájam jednotlivé celky priestorov - vertikálne v rezoch, alebo horizontálne v pôdorysoch, vytvárajú sa tým rôzne gapy, voidy, ktoré budú vždy sexy. Otvorenosť, drzosť, akcent - takto niekoľkokrát opísali moju prácu a tieto slová mi lichotia. alanprekop.com

 

MLADÍ
31/05/2024
WHAT ARCHITECTS.

Sme What Architects., mladé architektonické full-scale štúdio založené hneď po škole v roku 2012 dvomi spolužiakmi, Tomášom Krištekom a Ondrejom Kurekom. Cez drobnú mierku sme sa postupne dostali až k väčším zadaniam. Aktuálne v našom ateliéri pracuje desať architektov na rôznych projektoch od mierky komorného interiéru, cez mierku rodinného domu, až po mierku obytných súborov a urbanizmus. V širokej škále zadaní vidíme možnosť testovať témy, ktoré nás zaujímajú z rozdielnych pohľadov a v rôznom detaile. S tým súvisí aj náš rastúci záujem o navrhovanie z dreva, v ktorom vidíme veľkú budúcnosť. what.sk

 

MLADÍ
31/05/2024
SUPERATELIER

„Mali sme skvelú možnosť učiť sa na vlastných chybách, ale nerobiť ich vo vlastnom ateliéri.“

Na začiatku boli dvaja bývalí spolužiaci a kamaráti - Braňo Husárik a Peter Janeček, ktorí sa po niekoľkých odmakaných a odklikaných rokoch v iných ateliéroch pustili do vlastného dobrodružstva. Učili sa od najlepších - vo vtedy rozbiehajúcich sa ambicióznych ofisoch Vallo Sadovsky Architects a Compass Architekti. Dnes je ich ateliér zoskupením takmer dvadsiatky šikovných mladých architektov a spoločne prenikajú medzi oceňované subjekty súčasnej scény. Superatelier prešiel od svojho vzniku širokým spektrom projektov rôznej typológie a veľkosti, od urbanistických celkov, rezidenčných štvrtí, verejných priestorov, cez konverzie existujúcich budov, až po menšie intervencie. Jedným z hlavných motívov ich práce je udržateľnosť. Nielen z environmentálneho hľadiska, ale aj estetiky a kvality budúceho diela. superatelier.sk

 

MLADÍ
31/05/2024
DOXA /SK/

Nová krv na východe. V Košiciach. Súťažia a aj vyhrávajú. Jednou z vysúťažených realizácií bude napríklad Hvezdáreň v Prostějove. Silná figúra. Základ DOXA tvoria traja mladí architekti - Tomáš Boroš, Maroš Mitro a Ondrej Jurčo. Spojili sa počas covidu v roku 2020. Súčasnú zostavu dopĺňajú Pavel Bakajsa, Ján Hlodák a Katarína Vysoká. Sami seba charakterizujú ako platformu pre širšie zoskupenie ľudí, ktorých baví spochybňovať štandardné prístupy uvažovania, a nie len v architektúre. Fascinuje ich experimentovanie, skúšajú odvážne koncepty a nové myšlienky, ktoré idú proti zaužívaným zvyklostiam. Odvaha však pre nich nie je viac ako pokora a ambicióznosť sa vraj niekedy môže prejaviť aj ničnerobením. doxa-atelier.sk

 

MLADÍ
01/06/2024
2021 + LABAK /SK/

Ak sa malo stať námestie naozaj Námestím slobody, bolo treba pretaviť to aj do fyzického priestoru. Umožniť komukoľvek robiť tu čokoľvek, pokiaľ tým neobmedzí druhého. A práve tieto možnosti a najmä zmeny v spôsobe využívania verejného priestoru sľuboval víťazný súťažný návrh revitalizácie námestia slobody od autorského tímu 2021 a LABAK. Nádejné očakávania súťažného návrhu sa premenili na realitu, ktorá je azda ešte lepšia ako sa predpokladalo. Úpravy boli z úcty k pôvodnému telu fontány v podstate jemné, no priestor sa radikálne otvoril novým funkciám a zážitkom. Debarierizácia a premyslené korekcie výšok deliacich múrikov z fontány a jej okolia spravili top miesto na stretávanie sa, vodné osvieženie, malé pikniky aj kultúrne podujatia. 2021.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAAF / Dni architektúry a filmu

Filmy o architektúre, dizajne a o krajine, tej divokej i mestskej. No najmä o ľuďoch, ktorých životy sú pretkané architektúrou v jej najrôznejších podobách. Príďte sa posadiť do tmy plnej poznania a emócií. 

 

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím