Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 2.11.2018 15:00 |
Koniec | 30.11.2018 16:00 |
Miesto | Veľvyslanectvo slovinskej republiky |
Adresa | Ventúrska 267/5, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Veľvyslanectvo slovinskej republiky |
Autori: Georgs Avetisjans (LV), Boris Beja (SLO), Eva Križaj (SLO), Aleksandra Nowysz (PL), Špela Škulj (SLO), Boglárka Éva Zellei (HU)
Kurátor: Dejan Sluga
Rôzne svety začali ako iniciatíva organizácie Photon v Ľubľane s cieľom povzbudiť, ohodnotiť a propagovať mladú, začínajúcu a ešte neuznávanú generáciu umelcov a fotografov. Za účasti medzinárodne uznávaných odborníkov súťaž podporuje motívy kreatívnej rozmanitosti, odlišnosti a kritického myslenia. Je otvorená umelcom do 35 rokov, ktorí žijú a pracujú v oblasti strednej a východnej Európy alebo ktorí z tohto regiónu pochádzajú, ale žijú a pracujú v zahraničí.
Každý rok vyberá porota 10 umelcov, ktorých práce sú vystavené na záverečnej výstave a z ktorých traja získajú ocenenie. „Finálny výber poroty ponúka nové vizuálne prístupy mladej generácie umelcov, ktorí kreatívne skúmajú svoje životné prostredia. Všetkých desať projektov prezentuje často prehliadanú krásu každodennosti a priestorov, ktoré obývame, a umelci v každom z projektov zdôrazňujú dôležitosť ľudskej potreby niekam patriť. Čo výhercov odlíšilo od iných účastníkov súťaže, je ich prekvapivá výstižnosť pri zdieľaní konceptu či myšlienky, ako aj schopnosť poskytnúť silnú vizuálnu prezentáciu svojich prác.”
Na Mesiaci fotografie v Bratislave sú vystavené prvé tri ocenené projekty zo súťaže Rôzne svety spolu s dielami troch slovinských fotografov, sa dostali do finálneho výberu. Všetky projekty sú vo svojej podstate konceptuálne a zdôrazňujú silu estetiky a krásu snímky. Na treťom mieste rebríčka sa umiestnil projekt Boglárky Évy Zellei, ktorej práce skúmajú prítomnosť spirituality a náboženstva na sociálnej aj osobnej úrovni. Zinscenované scény krstu v rôznorodých náboženských priestoroch prinášajú nový pohľad na prostredie náboženského uctievania. Druhé miesto získal Georgs Avetisjans s projektom Rodná krajina, ktorý prezentuje interaktívny a viacvrstevný naratív rozprávajúci o malej dedinskej komunite Kaltene v Lotyšsku – s neuveriteľným citom v ňom kombinuje minulosť a prítomnosť dediny. Iný pohľad na dejiny, pamäť a zmeny, ktorým podlieha naše okolie a životný priestor, sú zahrnuté v práci víťazky Aleksandry Nowysz, ktorá zobrazila takmer snovú atmosféru záhradných pozemkov v Poľsku. Tieto pozostatky priemyselnej éry, ktoré odkazujú na utopickú víziu ideálneho mesta, teraz fungujú ako alternatívne priestory a v Aleksandriných prácach sú zobrazené s neuveriteľným zmyslom pre krásu.
Dve slovinské fotografky, Eva Križaj a Špela Škulj, sa obe pohrali s vizuálnou manipuláciou reality v rámci okolitej krajiny. V projekte Binokulárne videnie Eva Križaj skúma vnímanie hĺbky a priestoru experimentovaním so zrkadlom, zatiaľ čo Špela Škulj využíva prederavené fotografie v svetelných škatuľkách, aby posilnila myšlienku neustáleho pohybu a dvojakosti svetla. Iný prístup k priestoru zvolil tretí slovinský fotograf Boris Beja, ktorý na fotografiách série Medzipriestor zachytáva samého seba a používa svoje reálne životné skúsenosti na vysporiadanie sa s otázkami vzájomného pochopenia a komunikácie medzi utečencami a dobrovoľníkmi v utečeneckom tábore.
Medzinárodná porota v roku 2017 pozostávala z nasledujúcich členov: Michaela Bosáková (Photon – Centrum súčasnej fotografie, Viedeň), Branko Lenart (fotograf a bývalý profesor na Vysokej škole umenia a dizajnu a na Univerzite aplikovanej vedy Joanneum v Grazi), Jean-Luc Soret (kurátor, Maison de la Photographie, Paríž) a Anja Zver (Kino Šiška Centrum urbánnej kultúry, Ľubľana).
Výherca dostane možnosť predstaviť svoje diela na nezávislej výstave (zvyčajne v Galérii Photon) s produkčnou hodnotou 1 000 €. Po prvej prehliadke v Ľubľane putuje výstava na iné partnerské podujatia a akcie. Vydáva sa katalóg prác všetkých vybraných umelcov, ktorý sprevádza výstavu a ktorý sa distribuuje na rôznych kultúrnych podujatiach v regióne.