Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. marec 2023
0
105

Dizajn bez hraníc

Srdečne Vás pozývame na výstavu Dizajn bez hraníc v galérii Umelka.
Začiatok10.3.2023
12:00
Koniec9.4.2023
18:00
MiestoGaléria UMELKA
AdresaDostojevského rad 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktVŠVU

Kurátori počas trvania výstavy usporiadajú dve komentované prehliadky:
18. marca 2023 o 16:00 hod
19. marca 2023 o 16:00 hod

Zakladajúcimi kurátormi výstavy sú:
Tamás Radnóti, interiérový dizajnér a Szilvia Szigeti, textilná dizajnérka

Budapeštianska výstava a séria podujatí s devätnásťročnou tradíciou sa po prvýkrát predstaví aj mimo hlavného mesta Maďarska. Projekt, ktorý sa realizoval bez inštitucionálneho zázemia, prešiel obrovským vývojom a stal sa jedným z hlavných dizajnérskych a umeleckých podujatí v regióne. Bratislavský výber pozostáva z časti diel prezentovaných na výstave v roku 2022 v Budapešti a z diel z predchádzajúcich ročníkov výstavy Dizajn bez hraníc.

V Bratislave sa predstaví 115 umelcov z 15 krajín.

Vystavujúci zo Slovenska:

 • Andrea Ďurianová
 • Patrik Illo
 • Stanislav Meliš, Jozef Michalko
 • Kristýna Španihelová
 • Klára Věntusová
 • Linda Viková
 • Petra Zelisková
 • Zuzana Zmatekova
 • Nina Abramovičová
 • Tímea Kepová
 • Igor Kováč
 • Paula Malinowska
 • Žofia Poljaková Mrocková
 • Ladislava Repková
 • Dorota Sloviaková
 • Emil Taschka / Branislav Laho
 • Klára Valušková
 • Zuzana Pukačová

O projekte
Projekt sa zameriava na priestupnosť hraníc medzi žánrami a témami. Jeho názov poukazuje na medzinárodný charakter iniciatívy, regionálny dialóg, európsku spolupatričnosť a priestupnosť hraníc medzi rôznymi umeleckými odvetviami. Výslovným zámerom organizátorov je predstaviť možnosti interpretácie dizajnu v širšom zmysle: rozšírením konceptu do centra pozornosti kladú kreatívny prístup a inovatívnosť. V súlade s praxou z predchádzajúcich rokov prezentované diela, projekty a objekty premosťujú najrôznejšie oblasti – výtvarné umenie, produktový dizajn, vizuálne umenie a performatívne umenie.
 
Okrem tvorby dizajnérov nábytku, textilu, objektov a šperkov a v súvislosti s Medzinárodným rokom skla 2022 aj dizajnérov skla a umeleckých sklárov, v bohatom výbere výstavy dostane priestor aj tvorba výtvarných umelcov a architektov blízka tvorbe objektu.
 
VŠVU je jedným z najvýznamnejších a najstarších partnerov projektu Dizajn bez hraníc. Naša spolupráca sa začala v roku 2018, a jej prvou zastávkou bola budapeštianska výstava Ateliéru S+M+L_XL Kov a šperk s názvom KONŠTELÁCIA, ktorá sa konala v roku 2017 v Pinakothek der Moderne v Mníchove. V roku 2019 si verejnosť mohla pozrieť reprezentatívny výber z tvorby študentov viacerých katedier VŠVU, okrem iných aj výber z výstavy s názvom Študenti Ateliéru Art Dizajn Františka Buriana, ktorá sa v rokoch 2018-2019 uskutočnila v Galérii Nedbalka a obsahovala bohatý výber z tvorby študentov. (Na výstave uvidíte aj dve diela z tohto výberu.) Odvtedy si návštevníci výstavy Dizajn bez hraníc môžu každý rok pozrieť rozsiahly výber z tvorby študentov VŠVU. Ani tento rok tomu nie je inak: v dvoch sálach výstavy dostali priestor diela študentov viacerých katedier.
 
V sekcii dizajnérov šperkov sa okrem začínajúcich dizajnérov predstavia aj renomovaní šperkári ako Margaret Hart a Susanne Hammer z Rakúska, Silvia Weidenbach z Nemecka, Jorge Manila z Mexika, ktorý pôsobí ako pedagóg v Nórsku, či Tanel Veenre z Estónska. Už tradične si záujemcovia môžu každoročne pozrieť aj výber šperkov z veľkých festivalov a škôl. Tentokrát to budú šperky z dielne umelcov-pedagógov a študentov Katedry šperkov Istituto Europeo di Design v Miláne, víťazné diela Legnica Jewellery Festival SILVER, výber KHiO – Oslo National Academy of the Arts, FDULS v Plzni, MOME v Budapešti a VŠVU Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK.
 
Počas výstavy sa predstavia aj objekty viacerých medzinárodne uznávaných autorov, vrátane holandského architekta Kasa Oosterhuisa, maďarsko-holandskej autorky Ilony Lénárd, rakúskeho ateliéru mischer'traxler, českých autorov Heleny Dařbujánovej a Lukáša Jabůrka, poľského Oskara Ziętu a medzinárodne uznávaného slovenského sklárskeho umelca Patrika Illa. Medzi nádejnými talentmi si návštevníci môžu pozrieť diela na slovenskej aj medzinárodnej scéne úspešnej Zuzany Zmatekovej a Lindy Vikovej. Spomedzi maďarských autorov to budú objekty Bálinta Szalaia a Adrienn Király, zakladateľov značky Itthon, ktorá získala významné domáce i medzinárodné ocenenia, ako aj výsledky projektu TEXHIBITION, ktorý pred niekoľkými rokmi založila textilná dizajnérka Szilvia Szigeti.
 
Zaujímavou súčasťou výberu sú krátke filmy vyhotovené namiesto výstav naplánovaných na rok 2021 v Bratislave a vo Viedni, ktoré boli kvôli Covidu zrušené. Na prezentáciu projektu, ktorý vznikol doslova bez hraníc, organizátori vytvorili aj v medzinárodnom kontexte inovatívnu platformu s názvom DWB VLOG. Diela 154 účastníkov výstavy Dizajn bez hraníc 2020 z 15 krajín ožívajú v krátkych umelecky ladených filmoch za účinkovania medzinárodne uznávanej umelkyne súčasného tanca Rity Góbi.

Link na webe.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím