Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 13.12.2024 18:02 |
Koniec | 13.12.2024 18:02 |
Miesto | |
Adresa | , , Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Tatranská galéria v Poprade +421 52 7721 968 tatragaleria@tatragaleria.sk |
Výstava vznikla na základe spolupráce Tatranskej galérie s Galériou výtvarného umenia v Ostrave (GVUO) a s autorom. Diela pochádzajú z depozitu GVUO a súkromného majetku autora.
Eduard Ovčáček sa narodil 5. marca 1933 v Třinci. 1957-1963 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. P. Matejka), roku 1962 ako hosť na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe. Už koncom 50. rokov bol členom skupiny Kroky a jedným z iniciátorov vzniku nezávislej bratislavskej skupiny výtvarníkov orientovaných na informel.
V období rokov 1959 – 1964 patril medzi iniciátorov bratislavských Konfrontácií (s Milošom Urbáskom), ktoré znamenali nástup slovenskej štrukturálnej abstrakcie. Začiatkom šesťdesiatych rokov sa Eduard Ovčáček zapísal významným vkladom do dejín českej školy štrukturálneho symbolizmu, zároveň zohral významnú úlohu pri prenose impulzov z pražského prostredia do Bratislavy.
Medzi rokmi 1963 – 1964 sa podieľal na výstavách skupiny Parabola a tu prezentoval svoje prvé letristické práce – objekty, prepaľované koláže, štrukturálne grafiky a paralelne písal fónické a vizuálne texty. V roku 1967 sa podieľal na vzniku Klubu konkrétistov. Maľby zo začiatku 60. rokov sa radia do širšieho prúdu českého informelu.
Podstatnú skupinu tvoria diela patriace do kontextu európskeho lettristického hnutia a predstavujú v českom horizonte jeden z najzásadnejších umeleckých objavov, rovnako oceňovaných aj vo svete. Ovčáček využíva kovové typy písmen k deštrukcii plochy, v ktorej sa otvárajú ďalšie obsahové štruktúry.
Získal množstvo ocenení o odbore voľná grafika v Čechách aj v zahraničí (Grand prix hlavného mesta Prahy, 1.cena mesta Namur v Belgicku). Od roku 1993 je členom SVU Mánes v Prahe a od roku 2001 Združenia českých umelcov a grafikov Hollar. V súčasnosti je profesorom na Ostravskej univerzite, kde vedie ateliér voľnej grafiky.
Žije a pracuje v Ostrave. Pre jeho tvorbu je príznačná všestrannosť, pôsobenie v rôznych oblastiach umenia, intenzívny záujem o nové médiá a chuť experimentovať. Patrí k priekopníckym osobnostiam štrukturálnej grafiky, lettrizmu a konštruktivizmu.
Ostravsko nemá príliš veľa umelcov, ktorí by sa tak výrazným spôsobom zapísali do povojnových dejín umenia, ako je to v prípade Eduarda Ovčáčka. Jeho dôležitosť v československom, ale aj medzinárodnom meradle spočíva v konkrétnych výsledkoch tvorby, ale aj v spôsobe aktívneho života s čistým svedomím, kde nám je povzbudivým príkladom.
Vernisáž výstavy s osobnou účasťou umelca sa uskutoční 30. 8. 2019 o 17:00. Súčasťou vernisáže bude koncert Ronalda Šebestu – Classic malts.
Kurátor výstavy je PhDr.Jiří Jůza, riaditeľ GVUO v Ostrave.
Viac informácií na tatragaleria.sk.