Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. máj 2023
0
29

Epidermitektúra / prednáška na SKA

Skúmanie estetického, ekologického a funkčného potenciálu biopatiny na architektonických povrchoch.
Začiatok25.5.2023
15:00
Koniec25.5.2023
16:30
MiestoSlovenská komora architektov
AdresaNámestie SNP 18 18,,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSoňa Wagnerová


SKA pozýva na seminár, ktorý  organizačne podporila v rámci iniciatívy Year of Climate Care a je  jej súčasťou.

Úvod k téme:
Len zriedkavo vnímame škvrny alebo fľaky na fasádach budov a väčšinou si ani nevšimneme ako postupne menia svoju farbu. Ak sa však pozrieme dostatočne pozorne, zistíme, že škvrny na fasádach budov sú v skutočnosti tenkou organickou vrstvou, nazývanou biopatina, ktorá sa prirodzene vytvára na všetkých architektonických povrchoch ako priamy výsledok interakcie povrchového materiálu s prostredím. Táto prednáška priblíži tenkú vrstvu mikroorganizmov na architektonických povrchoch - fenomén, ktorý nazývame epidermitektúra s cieľom adresovať ekologické výzvy, ktoré sú súčasťou jednej krízy a tou je kríza vnímania. Dlhodobé umiestňovanie človeka do centra všetkého diania je tendencia, ktorá vychádza zo západnej filozofie a modernistického hnutia no dramaticky ovplyvnila spôsob, akým vnímame a obývame svet. Zatiaľ čo mnohé nedávne diela v umení a architektúre súvisiace so zmenou klímy sa primárne zameriavajú na modifikáciu ekosystémov, epidermitektúra sa snaží nájsť riešenia priamo z prírody a našich interakcií s ňou.

25. 05. 2023 / 14:00 - 15:30
Slovenská komora architektov, Námestie SNP 18, 811 06 Bratislava


Prednášajúci:

Adam Hudec
bádateľ, architekt a aktivista
Adam Hudec, absolvent Akadémie výtvarných umení vo Viedni a Fakulty architektúry VUT v Brne je v súčasnosti doktorandom na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. Interdisciplinárny výskum zameriava na materiálové procesy v prostredí, pričom jeho medziodborové metodológie pôsobiace na pomedzí umenia, vedy a architektúry sa stali nástrojom na skúmanie neočakávaných a skrytých anomálií životného prostredia. Adamovým poslaním je artikulovať otázky súvisiace s environmentálnymi, sociálnymi, politickými a etickými problémami a zároveň posúvať úlohy a hranice disciplíny. Jeho projekty boli prezentované na rôznych medzinárodných výstavách vrátane Bi-City Biennale v Šen-čene (2019), Design Biennale BIO 26 v Ľubľane (2019) a Bienále architektúry v Benátkach (2022). Od 28. februára až do 30. apríla sa v brnianskej vile Tugendhat prezentoval s projektom Epidermitektúra.

Duha Samir
architekta a aktivistka
Duha Samir sa rôznymi spôsobmi venuje prelínaniu umenia, architektúry a výskumu. Absolvovala štúdium architektúry na Akadémií Výtvarných Umení vo Viedni. Medzi oblasti jej výskumu a záujmu patria formy krajiny, technológie, kritické priestorové a spoločenské postupy, metodológie urbanistického a dátového dohľadu v postantropoetickej ére. Je spoluzakladateľkou Dusts Inštitútu, výskumnej platforme vo Viedni. Ako koordinátorka pôsobila na projekte "#occupygezi architecture" , ktorý bol vystavený na 2. istanbulskom bienále dizajnu, v Salt Istanbul, V&A Museum London, MAXXI Rome a ngbk Berlin. Tieto projekty sa stali súčasťou stálej zbierky The Art Institute of Chicago, Department of Architecture and Design.

Tomáš Tichomirov
spoluzakladateľ Dusts Inštitútu
Tomáš Tichomirov je historik, iniciátor a administrátor Dusts Inštitútu, interdisciplinárnej výskumnej platformy so sídlom vo Viedni. Dusts Inštitút navrhuje zamerať našu diskusiu na miesta, ktoré obývame, a na náš vzťah s inými formami života. Dlhodobým cieľom je rozvinúť dialóg o ekologických výzvach a premeniť ich na príležitosti, ktoré aktívne ovplyvnia náš život a život komunity. Od roku 2019 sú aktivity Dusts Inštitútu zastúpené pop-up intervenciami na verejných priestranstvách, workshopmi, perfomance a vzdelávacími stretnutiami, pričom sa využívajú kolektívne nástroje a zariadenia vyvinuté priamo v Dusts Inštitúte, vystavované na rôznych bienále a výstavách.

Podujatie sa uskutoční v jazyku: slovenský + anglický

Vstup voľný

Podujatie sa koná s podporou Slovenskej komory architektov a Rakúskeho kultúrneho fóra.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím