Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. október 2023
0
51

Erika Szőke – LANIAKEA

Erika Szőke – LANIAKEA

Výstava je sprístupnená len vo štvrtok 19. 10. 2023 od 17.00 do 20.00 a v utorok 24. 10. 2023 od 13.00 do 18.00
Pálffyovský kaštieľ v Malackách, Zámocká 18, 901 01 Malacky
Vernisáž: štvrtok 19. 10. 2023 o 17.00
Trvanie výstavy: 19. 10. – 24. 10. 2023

Kurátorka výstavy: Marianna Brinzová

Erika Szőke je výtvarníčka s maďarsko-slovenskými koreňmi patriaca do strednej generácie autoriek. V jej tvorbe je dlhodobo prítomné charakteristické hľadanie nových prístupov s dôrazom na ekologicky šetrné postupy. Primárne sa zaoberá fotografiou, ku ktorej ale pristupuje netradične a používa rôzne autorské techniky, ako napríklad „pôdotlač“, kde sa namiesto pigmentu používa obyčajná pôda zo záhrady, ktorá sa aplikuje do ekologického svetlocitlivého roztoku. Najnovšie na výstave LANIAKEA prezentuje autorskú techniku nazvanú „spórotlač“, keď pigment pre vyvolanie fotografie získava zo spórov húb. Erika Szőke dlhodobo pracuje na rozmedzí rôznych mediálnych a konceptuálnych prístupov, pričom často siaha po nezvyčajných a experimentálnych postupoch, ktorými vytvára efemérne objekty a unikáty. Prostredníctvom svojich diel zachytáva rôzne stopy, odtlačky a „fosílie“ minulosti, a tiež pripomienky osobnej, rodinnej i historickej pamäte. Vykresľuje nimi akúsi poetiku prchavosti, so snahou uchopiť vnímaný moment i reflexiu samotnej pominuteľnosti. V jej dielach rezonujú aj otázky vzťahu človeka, prírody a environmentu prejavujúce sa na ekologických prístupoch a postupoch tvorby, v ktorej prepája vizuálne umenie s vedeckými poznatkami.

Erika Szőke prostredníctvom svojej aktuálnej tvorby naďalej skúma témy prírodných zdrojov energie, tentokrát vyrába energiu z mycélia/podhubia, ktorým nahrádza predošlé experimenty s výrobou energie z materských kváskov a procesu kysnutia. Cieľom jej najnovšej tvorby ostáva hľadanie a využívanie takých postupov, ktoré sú voči prírode a životnému prostrediu čo najšetrnejšie. Prostredníctvom výstavy LANIAKEA reflektuje tému vyčerpateľnosti prírodných zdrojov a ich obnovu. Hlavným inšpiračným zdrojom sa pre ňu stáva oblasť mykológie. Samotné huby tvoria obrovskú skupinu organizmov, no viac ako 90 % druhov je pre nás stále neznámych. Nevenuje sa im dostatočná pozornosť, pritom huby môžu byť pre človeka veľmi osožné. Ich schopnosti sa dajú využívať pri likvidácii odpadu, revitalizácii poškodenej/zdevastovanej krajiny alebo pri dekompozícii toxických látok v prostredí. Spolunažívanie s hubami môže byť pre nás výhodné, ale len za predpokladu, že o nich získame čo najviac informácií. Erika Szőke sa využívaním húb vo svojej tvorbe zamýšľa nad tým, že hubami vzniká i zaniká svet. Dôkazy o tom hľadá v paleontológii, ktorá ich existenciu dokladá približne od obdobia spred 470 miliónov rokov. Leitmotívom výstavy LANIAKEA sa teda stala myšlienka zhmotniť rôznorodé stopy, odtlačky a „fosílie“ minulosti pomocou získaných vedomostí z ríše húb a skamenelín formou netradičných techník a výstupov.

Na výstave LANIAKEA sú prezentované fotografie, ktoré vznikali rôznymi netradičnými technikami, od klasickej digitálnej fotografie až po autorské experimenty s pigmentom zo spórov húb alebo pigmentom získaným zo siníc. Fotografie sú nainštalované spôsobom reagujúcim na samotný priestor a jeho zaujímavú patinu a farebnosť opadaných omietok. Časť fotografií má presah až do objektu, keď je namiesto klasického fotografického papiera použitý podklad z mycélia/podhubia, na ktorom sa zvyknú pestovať huby. Fotografie sú tak aplikované na podklad, ktorý sa javí ako akýsi prírodný „polystyrén“, z ktorého miestami vyrastajú huby. Tento materiál Erika Szőke využíva aj pri tvorbe objektov, napríklad pri objekte Ikona alebo Prototaxites, ktoré ideovo i formou vychádzajú zo sveta skamenelín, húb, lišajníkov a siníc. Tie boli praobyvateľmi našej planéty a umožnili na nej vznik ďalšieho života vďaka tomu, že zvýšili úroveň kyslíku. Ďalším dielom je 1000 g, keď Erika Szőke na základe zaujímavej informácie, že 1 g pôdy obsahuje 25 – 50 m mycélia/podhubia, vytvorila objekt tvorený jednotlivými gramovými hrudkami pôdy, ktoré dokopy obsahujú 25 až 50 km hubového vlákna na 1 kg pôdy. Z týchto hrudiek následne vyskladala a vytvorila aj fotogram. Okrem fotografií a objektov je výstava LANIAKEA doplnená o video/záznam z performance a netradičnú projekciu. Obe nesú názov No te olvides del cosmos/Nezabudni na vesmír. Úmyslom diela je pripomenúť dva neprebádané svety, ten pod našimi nohami ako nekonečne sa ťahajúce podhubie a svet nad našimi hlavami v podobe tajomného vesmíru. V diele Nezabudni na vesmír prírodná energia získaná z mycélia poháňa starý diaprojektor a funguje ako transformačná stanica. Dielo bolo pôvodne vytvorené na nature art sympóziu In Situ pri vodnom diele Gabčíkovo. Erika Szőke vo svojom dlhodobom výskume prírodných zdrojov energie postúpila ďalej a tentokrát získala energiu z 90 kusov prerastených mycélií, konkrétne z procesu rastu hlivy ustricovej. Využila na to podhubie pospájané elektródami, ktoré je schopné vytvárať energiu približne mesiac, pokým je mycélium živé a elektródy nezoxidujú. Erika Szőke touto projekciou, ale i celkovým zameraním výstavy, uvažuje nad tým, že to, čo sa nachádza v zemi vo forme obrovskej siete podhubia, korešponduje s kozmickou sieťou a jej štruktúrou, len v inom rozmere. Domovom ľudstva je časť vesmíru nazvaná Laniakea, ktorá obsahuje Mliečnu dráhu, našu slnečnú sústavu a tisíce ďalších blízkych galaxií, ktoré sú navzájom gravitačne spojené. Názov Laniakea pomenoval výstavu, pochádza z havajčiny a znamená „nesmierne nebesá“.

Erika Szőke (*1977, SK/HU) je absolventkou Katedry výtvarnej tvorby a výchovy na UKF v Nitre. Vo svojej tvorbe vychádza z média fotografie a jej presahov, ktorých princípy preklápa aj do tvorby objektov, inštalácií, videí a performance. Má za sebou viacero výstav a medzinárodných ocenení. Žije a tvorí vo Veľkom Kýre neďaleko Nitry.


Partneri výstavy: Mestské centrum kultúry Malacky a Pálffyovský kaštieľ v Malackách

Vznik diel Eriky Szőke bol podporený formou štipendia z verejných zdrojov Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULT MINOR.
Začiatok19.10.2023
17:00
vernisáž
Koniec24.10.2023
18:00
MiestoPálffyovský kaštieľ v Malackách
AdresaZámocká 18,
Malacky ,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktMarianna Brinzová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím