Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. máj 2018
0
183

Eugen Bárkány - Medzi Prešovom a Bratislavou

Výstava je holdom pamiatke priekopníka ochrany židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Zabudnutá osobnosť slovenských dejín, Eugen Bárkány (1885 – 1967) bol inžinier, stavebný podnikateľ, ale tiež vášnivý zberateľ a riaditeľ vôbec prvého židovského múzea na Slovensku, ktoré pôsobilo v rokoch 1928 – 1942.
Začiatok24.5.2018
15:30
Koniec25.5.2018
18:00
MiestoŽidovské komunitné múzeum
AdresaHeydukova 11-13,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktŽidovské komunitné múzeum
(02) 5441 6949
synagogue.sk@gmail.com

Eugen Bárkány bol iniciátorom a nepriamym zakladateľom nášho múzea. Hoci Židovské komunitné múzeum vzniklo až 45 rokov po jeho smrti, spravuje zbierku takmer tisícku judaík, ktorú zozbieral počas bratislavských rokov života a je jednou z najväčších a najrozmanitejších kolekcií židovských predmetov na Slovensku.

Po prvýkrát budú teraz verejnosti predstavené aj unikátne predmety z Bárkányových prvých zbierok – vrátane vlastnoručne zhotovených predmetov z jeho zajatia na Sibíri počas prvej svetovej vojny aj zachránených židovských pokladov, ktoré boli vystavené v historicky prvom židovskom múzeu na Slovensku, v Prešove.

Eugen Bárkány prežil dramatický životný príbeh. Úspešnú kariéru stavebného podnikateľa, ktorý je podpísaný pod významnými stavbami na východnom Slovensku, vrátane viacerých synagóg, začal ešte za rakúsko-uhorskej monarchie v multikultúrnom Prešove, počas prvej svetovej vojny ako dôstojník upadol do ruského zajatia na Sibíri, po šiestich rokoch sa z neho vrátil do Masarykovej Československej republiky, kde mu naďalej patril status váženého občana, stál na čele prvého múzea v Prešove vôbec a prvého židovského múzea v slovenskej histórii a dokonca sa angažoval aj v lokálnej politike, pred koncentračnými tábormi utiekol do Maďarska, kde prežil ukrývajúc sa a po návrate domov ho čakala perzekúcia novým komunistickým režimom. Nikdy však neprestal v neúnavnom a zanietenom zberateľstve a v záchrane židovského kultúrneho dedičstva.

Jeho zberateľská vášeň sa začala v zajateckom tábore na Sibíri, kde strávil šesť rokov. Na lodi preniesol domov v troch debniach vyše 1100 predmetov zhotovených zajatcami v ruskom tábore, medzi nimi akvarely, kresby, denníky, predmety vystrúhané z dreva, hračky, odznaky, medaily, výrobky tzv. zajateckého priemyslu.

Od roku 1928 riadil prvé Židovské múzeum na Slovensku, ktoré fungovalo v Prešove až do druhej svetovej vojny a bolo jediným židovským múzeom na území dnešného Slovenska až do 90. rokov minulého storočia. Jeho zbierka, ktorá obsahovala cca 1500 predmetov, zároveň predstavuje prvý veľkolepý príspevok k záchrane židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Aj túto zbierku sa mu, akoby zázrakom, podarilo aj napriek holokaustu zachrániť. Dnes patrí Židovskej náboženskej obci Prešov.

Na aktuálnej výstave v Židovskom komunitnom múzeu budú po prvý raz verejnosti predstavené aj unikátne predmety z týchto zbierok a oživia dávno stratený svet.

Na sklonku života sa Bárkány usadil v Bratislave a plánoval otvorenie nového židovského múzea v bývalej neologickej synagóge na Rybnom námestí, kde zhromaždil vyše 1000 cenných predmetov. Komunistický režim, neskôr jeho smrť, zbúranie synagógy, okupácia Československa ako aj následné roky normalizácie zatlačili na niekoľko desaťročí myšlienku židovského múzea na perifériu záujmu. Bárkányova zbierka ležala „ladom“. Až v roku 2012 sa naplnil jeho sen a predmety sa dostali na svetlo sveta.

 

Eugen Bárkány bol iniciátorom a nepriamym zakladateľom nášho múzea. Hoci Židovské komunitné múzeum vzniklo až 45 rokov po jeho smrti, spravujeme zbierku vyše 900 judaík ŽNO Bratislava, ktorú Bárkány zozbieral počas bratislavských rokov života a je jednou z najväčších a najrozmanitejších zbierok židovských predmetov na Slovensku. Stálu expozíciu sme otvorili v roku 2012 v synagóge, hoci nie v neologickej, v ktorej Bárkány múzeum plánoval a ktorá bola zbúraná v roku 1969, ale v ortodoxnej, ktorú navrhol Bárkányov blízky priateľ, architekt Artúr Szalatnai-Slatinský. V roku 2016 sme iniciovali Cenu Eugena Bárkánya za zásluhy pri ochrane židovského kultúrneho dedičstva.

Aktuálna výstava je preto naplnením sna, ktorý sme mali od založenia múzea. Výstavný projekt o Eugenovi Bárkanyovi sme pripravovali niekoľko rokov a napriek tomu, že má v titule „medzi Prešovom a Bratislavou“, je výsledkom stredoeurópskej spolupráce, ktorá symbolicky spája jeho zbierky, ktoré sa dnes nachádzajú oddelene v Budapešti a Prešove a Bratislave.

Výstava je tiež podujatím Európskeho roku kultúrneho dedičstva, ktorý bol vyhlásený pre rok 2018 s heslom „Naše dedičstvo: spájanie minulosti s budúcnosťou“.

K výstave vychádza výpravná slovensko-anglická vyše 200 stranová publikácia zahŕňajúca štúdie, ktoré sú výsledkom najnovších výskumov o živote, tvorbe a zberateľskej činnosti Eugena Bárkánya.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím