Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. júl 2024
0
747

Festival Deň architektúry prinesie na prelome septembra a októbra do slovenských miest bohatý sprievodný program

Tohtoročné festivalové motto je „Proces premeny“.
Začiatok27.9.2024
12:00
Koniec3.10.2024
20:00
MiestoSlovensko, Česká republika
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktEva Rohoňová

Medzinárodný festival Den architektury opäť pozýva na stovky akcií vo viac ako 120 mestách a obciach po celej Českej republike a na Slovensku. Od piatku 27. septembra do štvrtka 3. októbra 2024 bude jeho program objavovať zabudnuté miesta, alebo naopak predstavovať notoricky známe stavby z nových uhlov pohľadu. Tohtoročné festivalové motto je „Proces premeny“. Festival na Slovensku nadväzuje na hlavnú tému Českej republiky, ktorá vychádza zo 100. výročia úmrtia významného spisovateľa Franza Kafku. V duchu “kafkovskej” atmosféry sa slovenský program zameria na architektonické premeny, zaujímavosti či bizarnosti. Ďalšou z tém, ktorú festival reflektuje naprieč viacerými mestami, je verejný priestor, rekonštrukcie a obnovy, parkové úpravy či krajinná architektúra. V pestrej programovej mozaike si môžu záujemcovia vyberať z exkurzií do bežne neprístupných budov, architektonických prechádzok s výkladom odborníkov na danú tému, cyklovýletov, prednášok, workshopov pre deti a celého spektra ďalších akcií.

Organizátormi festivalov sú český Spolek Kruh a slovenský Spolok Kruh. Program je už tradične zadarmo, na niektoré akcie je však potrebná predchádzajúca registrácia. Sprievodný program je v niektorých prípadoch za dobrovoľný príspevok, či spoplatnený. Akcie slovenského festivalu Deň architektúry sú realizované v spolupráci s miestnymi združeniami a architektmi. Viac informácií bude priebežne zverejňovaných na www.denarchitektury.sk.

Festival Deň architektúry sa na Slovensku organizuje od roku 2012 a doteraz bolo v jeho rámci organizovaných takmer 200 akcií. V tomto roku má festival namierené do Banskej Bystrice, Bardejova, Bratislavy, Galanty, Humenného, Košíc, Kremnice, Leopoldova, Martina, Nitry, Novej Dubnice, Partizánskeho, Piešťan, Popradu, Rajca, Revúcej, Ružomberka, Šale, Topoľčian, Trenčína, Vrábel, Tatranských Matliarov, Zvolena a Žiliny


V Banskej Bystrici budú mať návštevníci možnosť zažiť rôznorodý program, ktorého súčasťou bude možnosť navštíviť bývalý výrobný areál Medeného Hámra, kde odborníci priblížia jeho historický význam a návštevníci tu zažijú site-specific umelecké predstavenie. Program sa bude venovať významnej stavbe 70. rokov 20. storočia - Domu kultúry od architekta Jozefa Chrobáka, pričom hlavným cieľom bude poodhaliť architektonické a umelecké hodnoty tohto objektu a jeho odkaz pre súčasnosť i budúcnosť.


V Bardejove bude ťažisko záujmu spočívať v prechádzke venovanej výtvarnému umeniu v architektúre Bardejovských Kúpeľov s výtvarníkom Matúšom Romanom, kde návštevníci spoznajú umelecké diela, ktoré sú súčasťou kúpeľnej architektúry, či parkové úpravy v okolí. V Bratislave sa účastníci môžu tešiť na prehliadku vodárenskej veže s architektom Martinom Kusým ml., ktorý predstaví jej kreatívne využitie v rámci architektonického ateliéru. Program sa zameria i na dominantu panorámy mesta - vežu Kamzík. Na druhom brehu Dunaja sa zase bude hovoriť o histórii a premenách sídliska v mestskej časti Petržalka, ktoré sa malo stať „výkladnou skriňou“ socialistickej výstavby.


Technickým stavbám a ich špecifikám sa budú venovať v Galante, kde návštevníci preskúmajú historický mestský vodojem, ktorý je dôležitou súčasťou mestskej identity a technického dedičstva. V Humennom ich prehliadka zavedie ku iným zaujímavostiam - postmoderným architektonickým skvostom zo 70. a 80. rokov 20. storočia. V Leopoldove sa účastníci zamerajú na architektúru v centre mesta, vrátane novej dominanty - novostavby mestského úradu a knižnice, ktorá bola pôvodne postavená koncom minulého storočia a spoločne prešli architektonicko-urbanistickou premenou.

Mesto Martin tiež prinesie bohatý program plný zaujímavých aktivít. V úvode sa účastníci môžu tešiť na prehliadku parku Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý sa zmení na pulzujúci priestor plný života. Program doplní návšteva jednej z najznámejších industriálnych pamiatok mesta - bývalej stoličkovej fabriky z 20. rokov minulého storočia, pôvodne slúžiacej ako výrobňa Tatra nábytku. Medzi dôležité body programu patrí i návšteva Slovenskej národnej knižnice od architektov Dušana Kuzmu a Antona Cimmermanna, ktorá bola postavená vtedy progresívnou technikou zdvíhaných stropov.

Nitra už tradične ponúka široké spektrum podujatí zameraných na architektúru, verejný priestor a kultúru. Podujatie s názvom “Schovávačka", predstaví interaktívny workshop pre deti s cieľom objavovať históriu mesta cez skryté indície a zábavné hádanky. Program doplní autorská prehliadka o súčasnej architektúre Nitry, pričom predstaví rekonštruovanú funkcionalistickú Vilu K. V Piešťanoch sa uskutoční cyklovýlet, počas ktorého návštevníci spoznajú históriu a architektúru najkrajších domov na Kráľovskom riadku, ktoré sú symbolom mesta. V Ružomberku sa program zameria na vyše 500-ročnú históriu školstva a architektúry školských budov, ktoré sú klenotom nielen pre mesto, ale majú aj celoslovenský význam. Mesto Šaľa sa zameria na tvorbu významnej sochárky Erny Masarovičovej, pričom sa jej realizácie predstavia v Dome smútku na mestskom cintoríne, kde sa nachádzajú významné sochárske práce tejto umelkyne. V Trenčíne bude súčasťou festivalu výstava a sprievodný program s názvom "Premeny Hviezdoslavovej ulice", ktorý sa zameriava na modernistické prístupy v intenciách 70. a 80. rokov.  Vráble pozývajú na objavovanie prehliadaných architektonických pamiatok mesta, pričom odkryjú históriu a architektonickú hodnotu miestnych budov, vrátane starej octárne z 19. storočia a bývalej budovy okresného úradu od architekta M. M. Harminca z 30. rokov minulého storočia.

Tatranské Matliare, miesto s bohatou históriou, priamo nadväzuje na hlavnú festivalovú tému "Proces premeny", pričom návštevníkov zavedie po stopách liečebného pobytu slávneho spisovateľa v Tatrách v rokoch 1920-21. Franz Kafka, liečiaci sa na tuberkulózu, v zariadení strávil čas, ktorý ovplyvnil jeho život a dielo. Spolu s ďalšími osobnosťami ako Emil Zátopek, Fraňo Kráľ a Ludvík Svoboda, sa stal súčasťou histórie Matliar. Prehliadka vrátane osobného pamätníka Franza Kafky, ktorý tu zostal po jeho pobyte, bude zahŕňať aj návštevu údolnej stanice lanovky na Lomnický štít v Tatranskej Lomnici, ktorú navrhol významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. 

Vo Zvolene bude program venovaný architektonickým dielam Emila Belluša, jedného z najvýznamnejších slovenských architektov 20. storočia. Účastníci sa zamerajú napríklad na nárožnú budovu bývalého Riaditeľstva štátnych lesov vo Zvolene, ktorá sa vyznačuje i verejným cestným prejazdom, vrátane prehliadky unikátnych interiérov. V Žiline sa budú venovať premenám školských átrií, vrátane prednášky o súčasných školských priestoch a ich vplyve na budúcnosť žiakov. Témou bude aj tvorba funkcionalistického architekta Františka Bednárika, konkrétne o drobnej kaplnke na okraji lesoparku v Chrasti, ktorá sa vyznačuje ornamentálnosťou, či až malebne rustikálnym prevedením.

Pestrosť programu doplnia formáty, akými sú komentované prechádzky, workshopy, program pre deti či sprístupnenie bežne neprístupných budov v rámci festivalového formátu „Hurá dnu!“.  Za trinásť rokov existencie tohto podujatia sa do festivalu zapojilo 240 miest v Českej republike a na Slovensku. 


Paralelne s festivalom Deň architektúry sa koná aj jeho sesterský festival Film a architektúra, ktorý prebieha od 26. septembra do 1. októbra v Prahe, Brne a ďalších dvadsiatich mestách. Na Slovensku sa uskutoční vv Nitre, Šali, Piešťanoch a Žiline. Tento ročník so sloganom "Divnosti a inakosti" sa zameriava na atypické stavby, neobvyklé zákutia, netradičné filmové spracovania a absurdné spojenia. Festival tiež predstaví významné osobnosti architektúry, ako sú Mies van der Rohe, Balkrishna Doshi, Rem Koolhaas, Sigurd Lewerentz a Álvaro Siza Vieira.

Deň architektúry už 14. rok otvára širokej verejnosti nové pohľady na okolie pod vedením architektov, historikov a odborníkov, ktorí účastíkom približujú zaujímavosti z ich štvrte, mesta i širšieho okolia. Tento deň nie je len o architektúre a výstavbe miest, ale aj o širších súvislostiach, ktoré formujú každý dom, park, konkrétne miesto či mesto. V minulom roku ponúkol festival viac ako 500 podujatí vo viac ako stovke miest po celej Českej republike i na Slovensku a prilákal 35-tisíc návštevníkov. Spolek Kruh sa takmer štvrťstoročie venuje propagácii a popularizácii architektúry a čerpá z mnohoročných skúseností v oblasti a dlhodobej spolupráce s architektmi, spolkami a inštitúciami vo všetkých regiónoch. Od roku 2023 festival na Slovensku organizuje novo založený Spolok Kruh, v spolupráci s českým zakladajúcim spolkem Kruh.


Program bude priebežne aktualizovaný na www.denacrhitektury.sk.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím