Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. december 2015
0
207

Historická záhrada - možnosti jej oživenia a interpretácie

Historické parky a záhrady predstavujú špecifické umelecké diela, ktoré sú vzhľadom na svoju prírodnú podstatu veľmi zraniteľné a v súčasnosti patria na Slovensku k najohrozenejším kategóriám kultúrnych pamiatok.
Začiatok10.12.2015
17:00
Koniec31.1.2016
18:00
MiestoGaléria Medium Vysokej školy výtvarných umení
AdresaHviezdoslavovo námestie 18,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktMgr. Silvia Čúzyová, PhD.
medium@vsvu.sk

Kurátor:
Ing. Ivan Stankoci, PhD.

Trvanie výstavy:
10. 12. 2015 – 31. 1. 2016

Historické záhrady ako diela záhradnej architektúry majú okrem kultúrnej aj veľkú historickú hodnotu. Zároveň sú však cenné z prírodného, vedeckého a spoločenského aspektu. Azda najväčším špecifikom týchto diel je ich neustála premenlivosť a vývoj v čase. Aj kvôli nej boli a sú záhrady obrovskou inšpiráciou pre mnohých umelcov. Hlavnou filozofiou projektu je prezentovať tieto diela spoločnosti ako živú, neustále sa vyvíjajúcu kompozíciu, ktorú možno interpretovať v čase – vizuálne ale aj inými zmyslami. V súvislosti s predmetom výskumu je základným východiskom projektu verifikácia súčasného stavu vybraných 20 objektov historickej zelene a ich architektonicko-historický výskum, ktoré sú kľúčové pre interpretáciu diel.

Výstava prezentuje výsledok dvojdňového workshopu týkajúceho sa oživenia záhrady v areáli Výučbového centra komunikácie a vizualizácie VŠVU v Kremnici, ktorý sa konal v októbri 2014 pod vedením pedagógov Reháčková, Stankoci z Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry FA STU. Workshopu sa zúčastnil kolektív 10 študentov krajinnej a záhradnej architektúry. Študenti svojimi prácami reagovali na funkčnosť využitia areálu záhrady výučbového centra VŠVU. Vo svojich prácach sa snažili skĺbiť funkčnú a materialovú symbiózu medzi historickou formou záhrady a jej novou spoločensko-edukatívnou funkciou.

Senkundárne je výstava zameraná na interpretáciu vybraných diel zaniknutých historických záhrad. Práca je výsledkom riešiteľského kolektívu projektu KEGA -  Reháčková, Stankoci.

Cieľom výstavy je prezentovať vhodné krajinárske riešenie areálu výúčbového centra VŠVU, umožnujúce a podporujúce tvorivú činnosť študentov v exteriéri záhrady. Ide o samotné zviditeľnenie historických parkov a záhrad Slovenska prostredníctvom rôznych spôsobov prezentácie v duchu Florentskej charty. Charta historickú záhradu definuje ako architektonickú a vegetačnú kompozíciu, ktorá je z hľadiska dejín alebo umenia celospoločensky významná a ako taká je považovaná za pamiatku.

 

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím