Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. máj 2015
0
271

Ján a Boris Kudlička: Priestor – krajina otca, javisko syna

Tatranská galéria otvára výnimočný multimediálny projekt, špeciálne realizovaný pre priestor Elektrárne TG, venovaný niekoľkým žánrom umenia : výtvarné umenie, scénografia, hudba, divadlo, film, fotografia. Zjednocujúcimi osobnosťami tohto projektu sú umelci – otec a syn Ján a Boris Kudličkovci.
Začiatok29.5.2015
17:00
Koniec2.8.2015
18:00
MiestoTatranská galéria Poprad
AdresaHviezdoslavova 12,
Poprad,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktAnna Ondrušeková - kurátorka
+421 917 843 187
tatragaleria@tatragaleria.sk

Názov výstavy: Ján a Boris Kudlička: Priestor – krajina otca, javisko syna
Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková
Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Hudobný hosť: Peter Machajdík
Vernisáž: 29. 5. 2015 o 17. 00
Termín výstavy: 29. 5. 2015 ˗ 2. 8. 2015

Tatranská galéria otvára výnimočný multimediálny projekt, špeciálne realizovaný pre priestor Elektrárne TG, venovaný niekoľkým žánrom umenia : výtvarné umenie, scénografia, hudba, divadlo, film, fotografia. Zjednocujúcimi osobnosťami tohto projektu sú umelci – otec a syn Ján a Boris Kudličkovci.

Profesor Ján Kudlička pochádza z Ružomberka, kde pôsobí dodnes. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, spočiatku v ateliéri vše­obecnej prípravy u prof. Ladislava Čemické­ho (1966 – 1968), neskôr v ateliéri figu­rálnej kompozície a krajiny u prof. Jána Želibského (1968 – 1972). Po štúdiu sa zameriava na pedagogickú činnosť v Ružomberku a vlastnú tvorbu v ateliéri v Liptovskom Mikuláši, kde spoznáva viacero významných osobností slovenského umeleckého života ˗ Ester Martinčekovú-Šimerovú, jej manžela fotografa Martina Martinčeka ale aj Ľudovíta Fullu. Jeho pracovný priestor nie je zameraný len na Slovensko a súčasťou jeho inšpirácií sú aj Česko, Kanada alebo Egypt. Profesúru ukončil v roku 2012 na Akadémii sztuk pieknych vo Varšave.
Emotívny účinok umelec dosiahol obrazovou kompozíciou elementárnych tvarov (bodov, perforovaných otvorov, línií a čiar) . Cykly tvorby: Z môjho herbára, Pamäť krajiny, Zrkadlo krajiny.) Vizuálne štruktúry spríbuzňuje s hudobnými štruktúrami, a tak vytvára svoje „Krajinopartitúry“, svet/priestor jeho perforovaných miniznakov základných geometrických tvarov, zoradených do prísnej, avšak esteticky účinnej kompozície.
Výnimočnými opusmi tvorby Jána Kudličku sú Madony a Piety, ktorých symbolika a emotívny účinok je zdôraznený práve autentickým tvaroslovím a rukopisom autora. Spoločným znakom obidvoch tém je typická jednoduchosť , strohosť, jemnosť a ladnosť tvarov, farieb, zdôrazňujúca čistotu a pokoru.
Okrem spomínaných obrazových cyklov tvorby sa na tejto výstave predstaví aj aktuálnymi fotografiami z roku 2015. Tie Ján Kudlička zhotovil pri poslednej návšteve New Yorku. Fotografoval výklady – novodobé portály do duše súčasného konzumného človeka. Výklady, ktoré odzrkadľujú lesk aj biedu našej súčasnosti. Fotozábery sú provokujúce a v tvorbe Jána Kudličku niečo úplne nové.


Boris Kudlička pochádza rovnako ako jeho otec z Ružomberka. Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Katedre scénického a kostýmového výtvarníctva Divadelnej fakulty. Po škole začína spoluprácu s Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave. Spolupracuje s viacerými režisérmi – Mariuszom Trelińskim, Keithom Warnerom alebo Dalom Duisingom a inscenáciách pre svetové operné scény. Profesionálne sa venuje aj vytváraniu dekorácií do filmov alebo výstavnému designu. Po návrhu Poľského pavilónu pre Expo 2010 v Shanghai v spolupráci s WWAArchitects sa stáva o rok neskôr partnerom v tomto architektonickom štúdiu vo Varšave.
Hviezdy svetovej opery, najslávnejší sólisti i režiséri vyslovili scénografickým kreáciám Borisa Kudličku vysoké uznanie.
Účasť na svetovom Pražskom Quadriennále scénografickej tvorby v Prahe je snom a želaním každého scénografa. Boris Kudlička po získaní zlatej medaily na Pražskom Quadrienále v roku 2007 bol vymenovaný za generálneho komisára Pražského Quadrienále 2011, jeho umeleckému majstrovstvu sa tak nemohlo dostať vyššieho a objektívnejšieho ocenenia.

Výstava dvoch generácií autorov Jána a Borisa Kudličku, otca a syna, prezentuje ich pohľad na priestor prevedený dvoma rozdielnymi formami – maľbou a scénografiou. Jánovu poetickú sémantiku, meditatívny podtón a esenciálnu citlivosť krajiny dopĺňa Borisova veľkolepá jednoduchosť divadelných scén.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím