Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. november 2015
0
441

Jaroslav Kubička - Spomienky na sochy

Stredoslovenská galéria uvádza výstavu Jaroslava Kubičku Spomienky na sochy. Rok 2015 je rokom nedožitých 85-tych narodenín umelca.
Začiatok19.11.2015
17:00
Koniec21.2.2016
18:00
MiestoStredoslovenská galéria v Banskej Bystrici
AdresaDolná 8,
Banská Bystrica,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktMgr. et Mgr. art. Zuzana Medzihorská
+421 48 470 16 13
p.r.manager@ssgbb.sk

Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici Vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy

Jaroslav Kubička
Spomienky na sochy

vo štvrtok 19. novembra 2015 o 17.00 hod.
v Bethlenovom dome na Dolnej 8 v Banskej Bystrici.
Výstava potrvá do 21. februára 2016. Kurátorkou výstavy je Klára Kubičková

Autorov styk s obecenstvom a verejnosťou mal dve obdobia. Jeho krédom bolo uskutočnenie výtvarného diela v architektonickom a spoločenskom prostredí. Možnosti realizovať výnimočné nadanie pre monumentalitu mu boli poskytnuté v prvom období jeho tvorby (1960 - 1990). Keď sa v našej spoločnosti dočasne stratil záujem o výtvarné dielo pre verejnosť, vytváral svoje spomienky na sochy. Nie modelovaním, ale v kresbe a maľbou, technikami, ktoré si osvojil ešte v ateliéri profesora Mudrocha na VŠVU v Bratislave, kde získal diplom v roku 1959. Vďaka porozumeniu riaditeľky Oravskej galérie Evy Luptákovej mal možnosť ich predstaviť verejnosti na niekoľkých výstavách v Dolnom Kubíne v rokoch 1990 - 2008.

Pripravená výstava sleduje prevažujúci a kontinuálny charakter umelcovho celoživotného výtvarného vývoja. Tvorba Jaroslava Kubičku je mnohostranná a rozmanitá - napriek tomu, že je zrejmý jeho mimoriadny zmysel pre monumentalitu výrazu a tvarov či v kresbe, maľbe a hlavne v sochárstve, na druhej strane mu nebola cudzia ani citlivá kresba ilustrácií, suchej ihly alebo filigránske detaily medailí a prípravných štúdií reliéfov. Bol všestranným výtvarným umelcom ako aj pedagógom. I keď nestrácal kontakt s realitou, svoje námety napĺňal významom symbolu, alebo prechádzal do abstraktného sochárskeho tvarovania častí architektúry. Sochárske tvarovania dynamických oblých tvarov zdôvodňoval zážitkami bludných balvanov z kraja, kde sa narodil. Žil s vedomím vlastnej tvorivej prítomnosti v krajine, v urbanistickom priestore, v interiéri. Málokto pozná najlepšie výsledky jeho „užitej“ sochárskej tvorby, obytné priestory nádvoria Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, obytnú plastiku na Bakossovej ulici v Banskej Bystrici, návrhy na výtvarné stvárnenie okolia diaľnice Ivachnová-Krpeľany, atypické projekty a niektoré realizácie pomníkovej tvorby, realizáciu Lapidária oravskej kamenárskej tvorby na Slanickom ostrove (OG) a ďalšie. Zúčastnil sa mnohých súťaží v spolupráci s architektmi (Pamätník na Playa Ghiron na Kube, urbanistická a architektonicko-výtvarná súťaž na Kalište, Centre Pompidou v Paríži a iné).

Ako vysokoškolský pedagóg a umelec v slobodnom povolaní zasvätil Banskej Bystrici a jej okoliu približne 30 rokov života, tvorby a pedagogickej činnosti. Napriek obmedzeným možnostiam sa stále zaujímal o zmeny európskeho umenia. Veľa preňho znamenal pobyt na Forma Viva v Portoroži a ďalšie cesty do Juhoslávie, Maďarska, Talianska, Viedne, študijná cesta do Paríža, na sever Európy do Štokholmu a smerom k severnému pólu. Nestrácal kontakt s českým umením. V zahraničných časopisoch sledoval hlavne problematiku tvorby pre verejný priestor.

Výstava Spomienky na sochy obsiahne časový rozsah jeho tvorby od rokov štúdia až po diela, ktoré boli zatiaľ vystavené iba na výstavách v Dolnom Kubíne (kresby a pastely). Predstaví význam 60-tych a 70-tych rokov pre architektov a výtvarníkov na Slovensku aj mimo Bratislavy.

Životopisné údaje
1930      narodený 20. decembra v Čistej u Rakovníka
2009      zomrel 31. mája v Dolnom Kubíne

Štúdiá
1950 - 1951      PF v Prahe u prof. Lidického a prof. Boudu
1951 - 1952      AVU Praha u prof. Želibského
1953 - 1959      VŠVU Bratislava u prof. Mudrocha

Miesta pobytu po štúdiách 
1958 - 1960      Prievidza - Nováky – Novácke bane
1960 - 1985      Banská Bystrica, Kyslá pri Jasení
1986 - 2009      Istebné, Dolný Kubín                                     

Klára Kubičková

Tešíme sa na vašu návštevu!

Kurátorka výstavy: PhDr. Klára Kubičková, PhD.
Architektonické a vizuálne riešenie: Doc. akad. mal. Pavel Choma
Vernisáž: /štvrtok/ 19. novembra 2015 o 17.00 hod., Bethlenov dom, Dolná 8, Banská Bystrica
Trvanie výstavy: 20. novembra 2015 - 21. februára 2016
Výstava vznikla vďaka grantovej podpore Ministerstva kultúry SR.

Titulné foto: Jaroslav Kubička: Pamätník SNP – II. československej paradesantnej brigády, Dolná Lehota - Krpáčovo. 1973-1976. Detail. Spolupráca architekti Miloš Mojžiš a Tibor Učnay

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím