Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. september 2016
0
210

Július Machaj : Retrospektíva

Srdečne Vás pozývame na výstavu Július Machaj : Retrospektíva, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16:00 hod. v Šarišskej galérii.
Začiatok27.9.2016
16:00
Koniec6.11.2016
18:00
MiestoŠarišská galéria v Prešove, Malá výstavná sieňa Suterén
Adresa Hlavná 53,
Prešov,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktŠarišská galéria v Prešove
+421 51 772 54 23
sg.po@centrum.sk

Akad. sochár Július Machaj sa narodil 11.10. 1931 v Bobrovci, okres Liptovský Mikuláš. V rokoch 1952-1958 študoval na VŠVU v Bratislave u profesorov Rudolfa Pribiša, Jozefa Kostku a Fraňa Štefunka. Za svoju absolventskú prácu získal „čestný rok“ – ešte ročný pobyt na škole. V roku 1959 sa usadil v Prešove, kde žije a tvorí dodnes. Od roku 1961 pedagogicky pôsobil na Katedre výtvarnej výchovy FF UPJŠ v Prešove. V roku 1997 mu bola udelená Cena mesta Prešova za kultúru. Aktuálna jubilejná výstava prezentuje sochárske diela z majetku autora a z fondov niekoľkých zbierkotvorných inštitúcií (Šarišská galéria v Prešove, Krajské múzeum v Prešove, Východoslovenská galéria v Košiciach, Galéria Dezidera Millyho vo Svidníku).
Július Machaj patrí ku generácii, ktorá po 2. sv. vojne kládla základy moderného sochárstva Prešova i východného Slovenska. Spolu s Františkom Patočkom patrí ku klasikom moderného sochárskeho výrazu v regióne, pričom časť jeho tvorby má i nadregionálny význam. Venoval sa komornej i monumentálnej tvorbe, z materiálov používal kameň, bronz, drevo, sadru, cín, olovo, sklo, hydronálium i umelý kameň. Vo svojej tvorbe rozpracoval podnety svojich učiteľov v rovine výtvarného výrazu i posolstva s výrazným humanistickým zacielením. Pre Machaja je typické smerovanie k civilnejším motívom, lyrickému vyzneniu a výraznej tvarovej štylizácii, pričom dospel k figurálno-abstraktným dielam i čisto abstraktným dielam znakového charakteru.
Výstava ponúka možnosť zamyslenia nad tvorbou umelca, ktorá je v tomto okamihu už uzatvorená a otvorená syntetizujúcemu spracovaniu. Sprievodný katalóg obsahuje odbornú umeleckohistorickú štúdiu a reprezentatívny výber z vyše stovky nazhromaždených exponátov, takisto i doplnenie dát z posledného desaťročia.

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím