Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. jún 2020
0
27

Luca Matti - Proroctvá pre lepší svet

V rámci festivalu Dolce vitaj sa uskutoční výstava talianskeho maliara a jeho tvrby počas karantény.
Začiatok1.6.2020
08:00
Koniec26.6.2020
18:00
MiestoKabinet
Adresa ,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
Kontaktdolcevitaj
info@dolcevitaj.sk

(text: Dolce vitaj)
Počas koronakrízy zostal dva mesiace uzavretý vo svojom ateliéri a izolovaný od vonkajšieho sveta tvoril – taliansky vizuálny umelec Luca Matti z Florencie. Vo svojich dielach sa sústreďuje predovšetkým na vzťah medzi ľuďmi a mestami. Základným motívom jeho umeleckého vyjadrenia sú neúmerne rastúce metropoly a problémy, ktorým ľudstvo v roku 2020 čelí. Výstavu Proroctvá pre lepší svet dnes otvoria v Kabinete na Račianskej ulici v rámci festivalu Dolce Vitaj; potrvá do 26. júna 2020. Vstup je voľný. 13. ročník festivalu organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

„Je pre mňa cťou byť súčasťou festivalu Dolce vitaj, vystavené diela sú príležitosťou na nový začiatok po niekoľkomesačnom období vynútenej izolácie. Dúfam, že ľudia, ktorí výstavu navštívia, ocenia ich univerzálne posolstvo, úzko spojené s architektonickým vývojom, ktorý stojí častokrát v kontraste s prírodou a životom v mestách. Mrzí ma, že mi uzatvorené hranice neumožnia byť teraz s vami v Bratislave, ktorú som mal možnosť v minulosti navštíviť a ktorá mi prirástlo k srdcu," povedal Luca Matti (1964). Florenťan je ilustrátor a grafik, je autorom komiksov, dlhodobo spolupracuje s rôznymi časopismi a vydavateľstvami. Od roku 1988 sa venuje maľbe a vytváraniu sôch z gumových plášťov plnených vzduchom.

Nosnou témou jeho tvorby je vzťah medzi človekom a mestom. Pri svojej práci využíva výlučne čiernu a bielu farbu, pričom sa v jeho dielach strácajú hranice medzi kresbou, rytinou, maľbou, videoinštaláciami, či sochárstvom. Jednotlivé formy sa vzájomne ovplyvňujú, zlievajú, aby tak vytvorili sugestívny svet plný príbehov a snov.
Mattiho jazyk je ekologický a prorocký, jeho mestá sú plné ľahostajných cudzincov, gniavených neúnosnými povinnosťami a požiadavkami ako vo svete podľa Georgea Orwella. Jeho výnimočnosť spočíva v schopnosti uchopiť tieto témy s veľkou dávkou estetiky, varovné výjavy akoby paradoxne lahodia oku a napriek všetkému evokujú štipku nádeje vynárajúcu sa z hlbín.

„Dielo Lucu Mattiho vytyčuje vizuálnu hranicu, vo vnútri ktorej sa pozeráme na realitu z výšky, s odstupom. Pred našimi očami sa hromadí celá plejáda domov, riadi sa chaotickými trajektóriami bezpodmienečného rastu, abnormálneho vývoja, v ktorom sa vzťahy a vyváženosť s prírodou, s životným prostredím a ostatnými živými bytosťami dostávajú do úzadia. Rýchly nárast identických stavieb naznačuje nekontrolovaný rozvoj, ambícia posúvať hranice rovnomerne rastie s tieňmi budov, zatemňujúcich zem. Jediný záblesk života evokuje žiara elektrických svetiel, prenikajúcich cez malé okná, zoradené v dlhých radoch množiacich sa budov, akoby boli zhmotnenímmalých umelých solárnych systémov a ich úlohou je nahradiť žiaru neexistujúceho slnka, ktoré sa stratilo niekde na mliečnej oblohe," napísala pred štyrmi rokmi Sonia Zampini, kurátorka jeho úspešnej výstavy La città dentro, ktorá bola na prelome rokov 2016 a 2017 v Galérii ZetaEffe vo Florencii.

Mattiho diela sa nachádzajú vo významných súkromných a verejných zbierkach, ako je napr. zbierka Farnesina Esperimenta, vystavená v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí v Ríme. V roku 2016 bol Luca Matti jedným z porotcov Maľby VÚB banka (skupina Intesa Sanpaolo), ktorou banka každoročne oceňuje najlepších mladých umelcov. Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.


Hlavný partner festivalu je: VÚB banka a.s.
Festival sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla
Viac informácií ponúkajú webové stránky: dolcevitaj.eu / iicbratislava.esteri.it

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím