Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. január 2018
0
195

Martin Dzurek - Do Teraz

Výstava umeleckej tvorby Martina Dzureka v galérii Umelka.
Začiatok7.2.2018
19:00
Koniec25.2.2018
18:00
MiestoSlovenská výtvarná únia - Galéria Umelka
AdresaDostojevského rad 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria Umelka
02/529 624 02
kozarova@svu.sk

7.2. - Vernisáž - otvorenie výstavy
9.2. - Odomykanie - performance
23.2. - Kompozícia pre 12 objektov a jedno prázdne miesto (gesamtkunstwerk)

Umelecká tvorba Martina Dzureka sa vyvíjala v priebehu niekoľkých desaťročí. Jeho výtvarný prejav je bohatý a širokospektrálny. Popri sochách komorného charakteru, neoddeliteľnou súčasťou tvorby je aj monumentálna plastika, rôzne inštalácie a performance. Dostal aj niekoľko ocenení za realizácie v architektúre a verejnom priestore. Je to predovšetkým monumentálny oltár ECAV v kostol v Krpeľanoch (2011), objekt Puzzle pri Dome umenia Piešťany (2012), Pamätník Martina Rázusa v Bratislave (2013), Pamätník misionárom v Nitre (2015), Pamätník k 500. výročiu reformácie v Trenčíne (2017).
V ostatných rokoch sa jeho výtvarné aktivity rozšírili o interaktívne inštalácie a performance, v ktorých sa spája hudba, divadlo, fotografia, literatúra a video. Pri prepojení týchto viacerých umeleckých médií rád využíva netradičné miesta a spoluprácu s inými autormi a tvorcami. K tým významnejšie radíme predovšetkým inštaláciu realizovanú v jednom z najstarších kostolov na Slovensku Drážovciach pri Nitre pod názvom Ak chceš (2013), kde spolupracoval s A. Bučkom (spev) a M. Kmeťkovou (harfa). Ďalšiu inštaláciu sôch a objektov spojil s originálnymi gitarovými improvizáciami A. Šebana inšpirovanými práve sochami M. Dzureka. Toto jedinečné podujatie sa uskutočnilo v koncertnej sieni Klariek v Bratislave pod názvom Ľudia by mali vedieť čo chcú (2014). Polymuzický projekt nazvaný Gesamtkunstwerk -Kompozícia pre 12 objektov a jedno prázdne miesto (2014) mala svoju premiéru v Pezinku. M. Dzurek vytvoril inštaláciu a objekty, P. Lančarič koncept a réžiu, P. Pavlac dramaticky text, V. Šarišský hudbu, A. Balco fotografie a hercami v tomto projekte boli P.Vajdová a K. Mikulčík . Veľmi úspešnou performance bolo Smetisko - Súlad (2015), ktoré sa realizovalo na skládke odpadu v Dubovej. Jeho inštalácia a samotný dokumentárny záznam sa predstavil na festivale Biela noc v Bratislave a bol vybraný ako zaujímavý umelecký prejav M.Dzureka na VI.Bienále voľného výtvarného umenia v Turčianskej galérii v Martine (2016). M. Dzurek pre túto inštaláciu pripravil koncept a objekt, P. Pavlac text, A. Balco fotografie a J. Šteinecker video. Pre festival Biela noc v Bratislave (2016) M.Dzurek realizoval performance Odomykanie, jeho dielom bol koncept a samotný objekt, D. Pastirčák dodal text, Pjoni hudbu. Táto performance sa konala v kaplnke Sv. Jána pri Františkánskom kostole v Bratislave, neskôr v priestore A4 v Bratislave, kde s hudobnou improvizáciou sa predstavili J. Ľupták, E. Šušková, R. Pospiš a R. Harvan. Reprízu mala aj v Nemeckom evanjelickom kostole v Modre v spolupráci s D. Pastirčákom za textovú časť a Polajka prispel hudobnou improvizáciou. Na festivale Biela noc v Bratislave o rok neskôr (2017) sa M.Dzurek predstavil svojim konceptom a objektom na performance pod názvom Odpusti si. Konalo sa v kaplnke Sv. Jána pri Františkánskom kostole, kde opäť spolupracoval po textovej stránke s D. Pastirčákom, ale aj s Z. Horňákovou, za hudbu spolupracovala S. Michalidesová.

Od roku 2004 spolupracuje ako dobrovoľník s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, kde vedie výtvarný ateliér. V roku 2007 založil výtvarnú skupinu Svetlo, ktorej členmi sú ľudia nevidiaci a slabozrakí.

Vystavuje na viacerých samostatných a kolektívnych výstavách doma a v zahraničí, zúčastňuje sa na slovenských a medzinárodných sympóziách, je členom viacerých výtvarných umeleckých spolkov na Slovensku.

PhDr. Dagmar Kudoláni Srnenská, PhD.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím