Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. október 2018
0
149

Martin Marenčin / Ten čo fotí umenie

Málokto môže o sebe prehlásiť, že fotí umenie. Martin Marenčin s pokojným svedomím.
Začiatok30.10.2018
16:30
Koniec1.12.2018
18:00
MiestoGaléria Z
AdresaVentúrska 9,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria Z
+421 903 468 776
info@galeria-z.sk

Kurátor: Jozef Ondzik

Už v detstve bol doma obklopený umením. Narodil sa v Bratislave ako prvorodený syn v rodine výtvarníka, básnika, spisovateľa, filmára, surrealistu a patafyzika  Alberta Marenčina, regenta ubudoxológie pre Slovensko a priľahlé oblasti. Ich rodinní priatelia boli významní umelci, často z okruhu neoficiálnej scény. Tak bolo celkom prirodzené, že Martin už v začiatkoch svojho záujmu o fotografiu často mieril svoj objektív na najvýznamnejšie osobnosti slovenskej umeleckej scény, napríklad v súbore Vlečka hnoja (Dar pre Dominika Tatarku) 1973. Traja starí kamaráti Albert Marenčin st., Juraj Špitzer a Juraj Mojžiš idú na oslavu narodenín Dominika Tatarku a podarujú mu plnú vlečku hnoja. Hnoj mu vykydajú do záhrady a Martin to fotí. Je zrejmé, že vlečka hnoja pre Tatarku v atmosfére „normalizácie“ a v prípade aktérov tejto akcie má celkom iný rozmer, ako obyčajný kamarátsky žart. Mladý Martin Marenčin, aj keď možno vtedy netušiac, robil svoj prvý záznam akčného umenia.

 O Martinovi som po prvýkrát počul v roku 1982. Bolo horúce leto. Vysoko v lesoch nad Porúbkou sme spolu s Tomášom Leňom na kapotu starej Volgy porozkladali fotografie a Vovo Vorobjov nám rozprával o „foťkách”. O tých našich, aj o tom, čo sa deje v Bratislave. Pre nás  “chlapcov z periférie” to boli neoceniteľné informácie. Vovo vytiahol katalógy výstav, hovoril o tom, čo sa pre komunistickú cenzúru nemohlo publikovať a vystavovať, spomínal mená rôznych fotografov. Medzi inými aj Martina Marenčina a jeho súbor šiestich fotografií so siahodlhým názvom „Nedeľné popoludnie u priateľa Ladislava Hodného ml., umeleckého knihára z Týna nad Vltavou“.

 Už aj tu, podobne ako v jeho portrétoch Júliusa Jakobyho, Dominika Tatarku, Egona Bondyho, Štefana Prokopa, záznamoch zo stretnutí Kamarátšoft ist gut (Veľký kotol) a ďalších dielach z toho i neskoršieho obdobia, vládne priateľská atmosféra. Fotograf je akoby neregistrovaný, neruší, je neviditeľný. Je priateľom, ktorý zaznamenáva vzácne chvíle stretnutia. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa Martin Marenčin profesionalizuje ako fotograf. V tej dobe vzniká mnoho publikácií, výstav a katalógov o výtvarnom umení. Martin má veľa práce. Predchádzajúcim režimom nepreferovaní umelci zrazu vystavujú, je o ich diela enormný záujem. Potrebujú dokumentovať svoju tvorbu, inštalácie, výstavy. Galérie a zberatelia dokumentujú prírastky svojich zbierok. Pri tejto práci, ktorá u mnohých autorov a inštitúcií pretrváva roky, vzniká Martinovi nová sieť známostí a priateľstiev. Profesne robí reprodukcie umeleckých artefaktov a pre seba zaznamenáva chvíle strávené so vzácnymi priateľmi.

Stano Filko niekam doďaleka hľadiaci cez perforovanú matériu.

Bohdan Hostiňák vo chvíli, keď ide na prázdne plátno urobiť prvý dotyk štetcom.

Andrej Rudavský ako Kráľ Ubu.

Sústredenie a kontemplácia Daniela Fišera pred malým obrazom, čo začína splývať s vesmírom.

Dezider Tóth, ktorý je tu, a je aj niekde inde.

Dorota Sadovská berúca na seba podobu postáv zo série svojich žltých obrazov.

Martin Marenčin fotil diela azda každému. Bez jeho fotografií snáď neexistuje žiadna kniha o slovenskom výtvarnom umení. Jeho portréty umelcov však vznikajú z vnútornej potreby zachytiť moment, čo sa nedá popísať. Dá sa len prežiť. A ak máte šťastie, tak sa vám časť toho neopísateľného podarí zhmotniť. Neviem to presne, no možno práve toto sa nazýva umenie.

Každý fotograf raz dospeje k bodu, keď začne vyťahovať fotografie zo svojho archívu, ako dôkaz, že bol pri tom. Tomu, čo fotí umenie, to pritom môžeme len závidieť.

Jozef Ondzik

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím