Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. apríl 2017
0
102

Material basic

Richard Seneši je držiteľom Ceny Fóra dizajnu 2015, ktorá umožňuje ocenenému vystavovať v galérii Satelit. Cieľom prezentácie ocenených dizajnérov je podpora novej tvorby, experimentu a záujmu o hodnotný dizajn.
Začiatok3.5.2017
18:00
Koniec28.5.2017
18:00
MiestoSatelit, galéria dizajnu SCD
AdresaKollárovo nám. 10,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktHelena Veličová
+421 918110247
satelit@scd.sk

 

Richard Seneši je držiteľom Ceny Fóra dizajnu 2015, ktorá umožňuje ocenenému vystavovať v galérii Satelit. Cieľom prezentácie ocenených dizajnérov je podpora novej tvorby, experimentu a záujmu o hodnotný dizajn.

Richard Seneši predstavuje rozsiahlu kolekciu svojho programu material basic – sú to špecifické multifunkčné nábytkové objekty, v ktorých sa odráža jeho environmentálne cítenie a hlboký záujem o drevo ako živý materiál. Humanizuje tvorbu dizajnu, aby predĺžil život stromov, ktoré sa často rúbu nezmyselne, a upozorňuje užívateľov dizajnu na pozitívnu hodnotu zaniknutých prírodných štruktúr.

V súčasnosti dizajnérske produkty vznikajú v rámci material basic, s. r. o., pričom sa držia pôvodného konceptu tvorby, dôležité však je aj rozvíjanie technologického prístupu a zefektívňovanie výroby. Material basic spolupracuje so spoločnosťou Bučina Eko, ktorá recykluje drevenú hmotu. V súčasnosti, keď v Bratislave dochádza k masívnemu výrubu stromov, je spolupráca medzi material basic a Bučina Eko perspektívou, ako dať týmto stromom nový život.

Richard Seneši je sochár, dizajnér aj remeselník súčasne. Všetky výhody týchto profesií vkladá do zaobchádzania so stromom ako živým materiálom, ktorého tajomstvá sa ukrývajú kdesi pod kôrou, v letokruhoch, v miestach rozvetvovania konárov, v jemných vrstvách dreviny oživenej miazgou. Na jednej strane „chce o dreve vedieť všetko“, ale na druhej „dá sa viesť tým, čo materiál dovolí“. Ako výskumník skúša jeho reakcie, odhaľuje jeho húževnatosť a odolnosť, overuje pružnosť a tvárnosť tenkých vrstiev priečnych rezov, hľadá „hologramy“ v dreve vytvorené špecifickou štruktúrou rezaného dreva. Ako sochár „odoberá“ hmotu kmeňa, aby odhalil jeho tektoniku stromu a ako dizajnér kusy dreva formuje do funkčnej podoby a vytvára variabilné kompozície geometrických tvarov.

O svojej práci hovorí: „Snažím sa o ekologický prístup k prírodným zdrojom a obnovenie vzťahu človeka k autentickému materiálu, dôležitá je aj efektivita produkcie. Používam zostatkové drevo alebo nevyužité časti stromov zničených kalamitami, či stromy padajúce za obeť výstavbe. Každý kus je originál a má svoj ´rodný list´. Sú ním zvýraznené GPS súradnice miesta, kde strom vyrástol. Nový vlastník môže navštíviť miesto, odkiaľ strom pochádza. Material basic vnímam ako predmety s minulosťou, ´živý´ materiál s vlastným osudom.“

Richard Seneši (1981) študoval v rokoch 2003 - 2009 v sochárstvo a dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a štúdium sochy absolvoval v roku 2011 u Jaroslava Rónu na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Venuje sa voľnej tvorbe, produktovému a interiérovému dizajnu, navrhuje a realizuje priestorové riešenia výstav a spoločensko-kultúrnych podujatí. Voľnú tvorbu prezentoval na výstavách Visual Inspiration and Personal Quests (Moskva, Riga, Tallin a Tampere, 2014), Sochařská škola J. Róny (Praha, 2011), VŠVU-up-(to)-date (Bratislava, 2009), Panteon - hrdinovia a anti-pomníky (Bratislava, 2006) a iných. Zúčastnil sa Medzinárodného sochárskeho sympózia v Oronsku so sprievodnou výstavou v poľskej Lodži (2007) a niekoľkých Medzinárodných sochárskych sympózií v Osrblí. Získal prvú cenu v súťaži vyhlásenej Lesmi Slovenskej republiky, š.p., na návrh pamätníka J. Dekreta Matejovie a pomník realizoval v Banskej Bystrici. Jeho dizajnérska tvorba sa predstavila na medzinárodných výstavách BIO 20 Ljublana (Slovinsko,2006) a Dizajn na cestách v galérii Slovenského centra dizajnu - Satelit (2007). Program materialbasic predstavil na festivaloch Dizajn víkend 2012 a Bratislava Design Week 2014, na výstave Parter Gallery v rámci Dní architektúry a dizajnu v Bratislave 2015 a tematickej výstave Paradoxy - dizajn a architektúra (2015). V roku 2015 získal za vystavenú kolekciu materialbasic Cenu Fóra dizajnu 2015 v Nitre. Material basic zaujal aj v zahraničí, či už na výberovej výstave súčasného dizajnu z krajín Vyšehradskej štvorky: Central Values – Common Heritage in Central European Contemporary Design v rámci Budapest Design Week 2016 a takisto na putovnej výstave slovenského dizajnu Dialógy.SK, ktorú videli návštevníci v Berlíne, Madride, Viedni, Londýne a Varšave počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016.

Kurátorky výstavy: Katarína Hubová a Adriena Pekárová

Organizátori:
Slovenské centrum dizajnu
Satelit, galéria dizajnu SCD
Richard Seneši

Generálny partner SCD:
J&T Banka

Grafický dizajn: Peter Čintalan, DYNAMEET visual studio
Hlavný mediálny partner: Designum
Mediálni partneri: Artplan, BKIS, Citylife, Designby, Kam do mesta, Obchodnaulica.sk,
RTVS: Rádio_FM

Kontakt: Helena Veličová: +421 918110247, satelit@scd.sk

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím