Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. apríl 2023
0
82

Mestá pre všetkých 2023: Navrhovanie pre budúcnosť

Medzinárodná konferencia projektu PUN.
Začiatok21.4.2023
09:00
Koniec21.4.2023
19:00
MiestoZrkadlová sieň Primaciálneho paláca
AdresaPrimaciálne námestie 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktFakulta architektúry a dizajnu STU

Už v piatok, 21.apríla na Slovensko zavítajú odborníci z viacerých európskych krajín a spoločne s výskumníkmi z FAD STU odprezentujú príklady univerzálneho navrhovania v architektúre. Ide o priestory, ktoré nediskriminujú, ale naopak začleňujú všetkých ľudí bez rozdielu na ich vek, zdravotný stav alebo momentálnu životnú situáciu. Medzinárodná jednodňová konferencia národného projektu Podpora univerzálneho navrhovania (PUN) sa uskutoční v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca pod názvom Mestá pre všetkých 2023: Navrhovanie pre budúcnosť.

Kľúčové témy konferencie, budú odprezentované vo viacerých blokoch:

  • Bytové budovy - adaptabilné bývanie pre všetkých, bývanie priateľské k veku;
  • Historické budovy, rekreačné a kultúrne zariadenia;
  • Interiérové priestory a dizajn, priestory na prácu a služby;
  • Verejné priestory a dizajn – námestia, pešie zóny, ihriská a parky.

Téma univerzálneho navrhovania je v ostatných vyspelých krajinách už štandardom. O tom, že každý má mať právo k službám, kultúre, transportu alebo bývaniu, by sa dnes nemalo ani diskutovať. Začleňovanie osôb so zdravotným postihnutím musí byť prioritou a samozrejmosťou aj v našej spoločnosti. Prístupné mesto vytvára lepšie podmienky, nie len pre osoby so zdravotným postihnutím, ale aj pre matky s kočiarmi, cyklistov alebo seniorov, ktorí tvoria podstatnú časť populácie. Dostať sa z jedného bodu do druhého bez toho, aby v meste museli čeliť prekážkam a zdolávať ich, je nevyhnutné.

Projekt PUN je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, ktorý vedie architektka Lea Rollová pôsobiaca na FAD STU spolu s výskumníkmi z FAD STU. PUN skúma nástroje a metódy implementácie univerzálneho navrhovania fyzického prostredia do praxe v súlade s ustanoveniami Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím najmä článku 9 Prístupnosť. Úlohou projektu je riešenie prioritných a problémových oblastí, presnejšie existencie architektonických a orientačných bariér vo fyzickom prostredí. Zanedbávanie týchto prvkov môže tvoriť prekážku pri sociálnom začleňovaní a napĺňaní práv osôb so zdravotným postihnutím.

Úlohou výskumníkov projektu PUN je analyzovať nedostatky v slovenskej legislatíve a absencie kontrolných mechanizmov v stavebnej legislatíve a snažiť sa o systémové opatrenia.

Cieľom tohto projektu je sprístupniť mesto a bývanie pre všetkých bez výnimky. Výskumníci, ktorí budú súčasťou konferencie, vytvárajú metodiku tvorby univerzálne prístupných budov a verejných priestorov, ktoré budú vhodnou pomôckou pre architektov, projektantov, ale aj stavebných úradníkov,  najmä v procese navrhovania a posudzovania projektovej dokumentácie stavieb.

Pokiaľ sa bude vytvárať prístupne prostredie, umožní to samostatnosť a tým pádom sa znížia náklady na sociálne služby a ďalšie s tým spojené veci.

Je dôležité zvyšovať povedomie odbornej a laickej verejnosti o právach osôb so zdravotným postihnutím, o prístupnosti a univerzálnom navrhovaní a to tým, že sa bude tejto téme prikladať väčšia pozornosť, pretože to prostredie robíme nakoniec pre každého jedného z nás.

Na konferenciu môže prísť každý, kto sa zaregistruje cez registračný link, avšak počet miest je z kapacitných dôvodov limitovaný. Konferencia bude prebiehať hybridnou formou. Link na online stream bude publikovaný na stránke PUN kde nájdete aj viac informácií. Program konferencie nájdete TU.

https://p-un.sk/aktuality/mesta-pre-vsetkych-2023-navrhovanie-pre-buducnost/

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím