Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 14.12.2018 18:00 |
Koniec | 4.1.2019 18:00 |
Miesto | Temporary Parapet |
Adresa | Pražská 11, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Temporary Parapet 0915 353 677 temporaryparapet@gmail.com |
V prácach Michala Bôrika do reality ako ju poznáme preniká iný rozmer, dimenzia, psychická energia/duchovno/energia z kozmu. Bôrik Humanizuje stroje a dehumanizuje ľudské bytosti. Predmety bežného užívania nesú silný spirituálny náboj, to, čo sa nám javí ako známe, tu predstavuje niečo celkom iné.
Logika Bôrikovych obrazových svetov pripomína ekosystém vo vnútri mimozemského vesmírneho korábu z románu Arthura C.Clarka - Stretnutie s Rámom (1973), kde posádka astronautov prirovnáva jednotlivé javy k pozemským. Avšak budovy v mestách neslúžia na bývanie, tvoria akési potrubie korábu, more má tvar kužeľa a nositeľom vedomia/ducha je samotné vesmírne teleso - Ráma. Astronauti sú nútení opustiť pozemské pravidlá poznávania sveta a nazerať na Rámu očami malého dieťaťa.
Bôrik na obrazoch kombinuje širokú škálu prvkov, od realistických vyobrazení architektúry a predmetov, ľudskú figúru(?) cez amorfné organické útvary až po abstraktné geometrické štruktúry.
Často pracuje s triviálnymi prvkami, ktorých umiestnenie a vzájomné vzťahy na obraze pôsobia znepokojujúcim dojmom. "Bezpečná známa realita" je narušená, obklopená závojom úzkosti a chaosu, zdá sa akoby sa mohla kedykoľvek rozplynúť, akoby sa mohlo zmeniť skupenstvo podláh z pevného na kvapalné a náš pohyb bol možný iba v kruhu.
Akokoľvek by sa mohli zdať Bôrikove obrazy voľnou hrou neregulovaného podvedomia, nie je tomu celkom tak. Obraz sa vyvíja bez vedomého plánu ale jednotlivé elementy obrazov sú dôsledne projektované. Štruktúra "mikrokozmu" Bôrikových malieb pozostáva z premyslene navrhnutých elementov a jeho skice niekedy pôsobia ako konštruktérske výkresy.
Ide tu o snahu zanalyzovať prízračné preludy, zmaterializovať a zosystematizovať vlastné myšlienky? Ide o predtuchy možnej budúcnosti, či snahu načrieť do inej reality/sféry ?
A.B.
Michal Bôrik (*1978, Bratislava)
V roku 2006 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení na Katedre maľby u Jána Bergera a Rudolfa Sikoru. Je známy najmä maľbami pracujúcimi s prázdnym priestorom a svetelnou atmosférou, ktoré boli naposledy vystavené v r. 2014 v Salóne Nitrianskej galérie na výstave Dark memory (spolu s P.Bařinkom). Novú líniu svojej tvorby prítomnú aj na výstave Nové oči autor predstavil koncom roka 2017 na výstave Práca kruhu (Galerie Sýpka, Valašské Meziříčí, kurátorka: M.Vyskupová). Autor žije a tvorí v Bratislave.
Výstavný program galérie Temporary Parapet v roku 2018 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.