Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 23.6.2022 16:00 |
Koniec | 26.6.2022 20:00 |
Miesto | FAD STU |
Adresa | Námestie slobody 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Ing. Zuzana Uličianska zuzana.ulicianska@stuba.sk |
Fakulta architektúry a dizajnu STU, Archtung, Študentský parlament FAD a Čerstvé Ovocie pozývajú všetkých študentov, pedagógov, architektov, urbanistov, dizajnérov a širokú verejnosť na Noc architektúry a dizajnu. Takmer po dvoch rokoch absencie sa otvoria brány a odprezentujú ateliérové práce našich študentiek a študentov. Okrem verejných prieskumov sa môžete tešiť na množstvo sprievodných podujatí v podobe diskusií a prednášok.
Noc architektúry a dizajnu sa uskutoční 23. júna od 16:00 hod. na Fakulte architektúry a dizajnu STU, na Námestí slobody 19 v Bratislave. Tešiť sa môžete na svetové mená prednášajúcich. Hosťami Noci architektúry a dizajnu budú uznávaní architekti. Podujatie navštívi Ioannis Gio z BIG - Bjarke Ingels Group a Jaewoo Chon z Kórejského štúdia Hypersprandel (viac tu).
Noc architektúry a dizajnu je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FAD STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať širokej verejnosti výsledky tvorby širokého spektra projektov vytvorených za posledný semester.
Program:
16:00 / otvorenie podujatia a odovzdávanie Ceny dekana (foyer)
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave každoročne vyhlasuje Cenu dekana, ocenenie za najlepšie ateliérové práce svojich študentov. Medzinárodná porota zložená zo svetových mien v oblasti architektúry a dizajnu - Táňa Buijs Vítková (Holandsko), Jakub Cígler (Česká republika), Bohunka Koklesová (Slovenská republika), Peter Moravčík (Slovenská republika), Vladimír Sitta (Česká republika), Pavol Šilla (Slovenská republika), Štěpán Valouch (Česká republika) rozhodla o Laureátovi Ceny dekana za akademický rok 2020/21.
17:30 - 18:30 / diskusia / pajc s Ilonou Németh (Kreatívne centrum)
Pajc je cyklus debát o architektúre a odboroch presahujúcich architektonické témy. Neformálne rozhovory o zákulisí tvorby, filozofii, o nástrahách aj radostiach profesionálneho života a o tom, že byť architektom či angažovať sa v rámci architektúry neznamená len celodenné vyklikávanie a nekonečné jednania s klientmi. Pozvanie tento raz prijala výtvarníčka, profesorka, kurátorka výstav, organizátorka umeleckých festivalov a pedagogička na FAD STU - Ilona Németh, ktorá je medzinárodne akceptovaná a etablovaná umelkyňa. Pôsobí na umeleckej scéne vyše tri desaťročia a jej dielo sa uvádza v dejinách súčasného umenia dvoch krajín: Slovenska a Maďarska.
18:00 - 19:00 / prezentácie projektov /15-minútovky Revitalizácia Námestia slobody, Gotická cesta, ROAR architekti (miestnosť 117)
Tradičný formát 15-minútoviek prinesie 3 zaujímavé prednášky z rôznych sfér architektonickej praxe. V rámci krátkych prednášok, trvajúcich 3x15 minút, sa nám predstavia traja hostia so svojimi úspešnými projektami. Prvým prezentujúcim bude Peter Lényi z ateliéru 2021 s projektom revitalizácie Námestia Slobody. Predstaví nám víťazný návrh zo súťaže o obnovu námestia a priblíži budúcu podobu tohto významného verejného priestoru, blízkeho najmä nám študentom a architektom z FAD STU. Ako druhý sa predstaví úspešný projekt ochrany pamiatkového dedičstva gemerského regiónu s názvom Gotická cesta. Za projektom stojí mnoho šikovných a odhodlaných ľudí, ktorým sa podarilo napr. presadiť zápis stredovekých gemerských fresiek do zoznamu európskeho dedičstva. Dozvieme sa viac o aktivitách občianskeho združenia Gotická cesta a o samotnom kultúrno-poznávacom okruhu naprieč gemerským gotickým pokladom. Ako poslednú prinesieme prednášku mladého bratislavského ateliéru ROAR architekti, v rámci ktorej v krátkosti predstavia úspešné víťazné projekty z nedávnych architektonických súťaží, napríklad projekt obnovy Kina Hviezda v Trnave.
19:00 - 20:00 / diskusia / Pechtle - Mechtle s KINAZO DESIGN (Kreatívne centrum)
Kinazo Design tvorí jej zakladateľ Patrik Paul a jeho kolegovia Peter Ťapajna a Matej Mačinga. Tvoria a budujú stratégie mnohých obchodných značiek, produktový a obalový dizajn významných domácich i zahraničných značiek. Podpísali sa pod významné značky ako je Kellys bicycles, IDC Holding, Sedita, Figaro, Mc. Carter, Hubert Sereď, St. Nicolaus, Klember, IPA Slovakia, ZEG Group, Rock Machine. Patrik pracoval tiež pre Koh-I-Noor, Toma Trade, Daewoo, United Destillers, CocaCola, Schwarzkopf, Jihočeské mlékárny a mnoho ďalších. Výsledky jeho spoločností prispeli k prieniku Slovenských výrobkov na medzinárodné trhy. Vyvinuli inovatívny priekopnícky model 3D tlačeného elektrobicykla, ktorý získal prestížne ocenenie Red Dot Design AWARD. Diskusia sa bude viazať na kreatívnu prax a možnosti uplatnenia v dizajne.
18:00 - 19:00 / diskusia / SINGULARCH: Off Grid – Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš, moderuje Martin Zaiček (Aula)
Naše kreatívne remeslá ovplyvňuje každý deň nekonečné množstvo aspektov. No jedným z najzákladnejších sú rôznorodé pracovné prostredia, ktoré sú prepletené s naším spôsobom života. Počas dvoch rokoch pandémie sa vśetkým z nás formovalo prostredie a kreatívne procesy v ňom. Veľký vplyv odstrihnutia sa od svojho bežného aktívneho prostredia nás nasmeroval na hľadanie alternatívy pre vytvorenie nie len lepšieho pracovného prostredia, no spôsobu fungovania, či už v jadre spoločnosti, na jej pokraji, alebo mimo nej. V našom tvorivom prostredí existujú jednotlivci, ktorí svojím vlastným prístupom vytvorili svoje alternatívne útočisko v pokojnejších končinách. Či už vo forme bývania na vidieckej periférii mesta, alebo zveľaďovaní komunitného prostredia na pokraji hlavného mesta, či rastu rodinného života schovaného v lese. O témach tohto alternatívneho spôsobu života, o výnimočnosti odlišného prostredia a o jeho vplyve na osobnú kreatívnu tvorbu sa s moderátorom Martinom Zaičkom porozprávame spoločne s Katkou Príkopskou z ateliéru toito architekti, s Martinom Malachovským z krajinno-architektonického štúdia Mills a architektom Jurajom Harišom z Novej Cvernovky.
19:00 - 20:00 / prednáška / SINGULARCH: Hyperspandrel Solutions & Architectural Services | Jaewoo Chon (Soul, KR) (Aula)
SINGULARCH je sériou prednášok a diskusií z oblasti architektúry a urbanizmu, ktoré predstavujú jedinečné projekty a postupy od zahraničných a lokálnych ateliérov. Táto prednáška bude o niečo špeciálnejšia. Okrem toho, že k nám hosť priletí až zo Seoulu, z Južnej Kórei. HYPERSPANDREL má úplne svojský charakter sebareprezentácie, a to od teoretických plánov na báze osobností, až po názory konfrontujúce súčasnú a “sem-tam” absurdnú realitu nie len architektúry. Súčasnými komplicmi ateliéru sú Jaewoo Chon a Antariksh Tandon. V septembri 2021 sa zúčastnili na Bienále architektúry a urbanizmu v Soule, na jednej z najdôležitejších svetových prehliadok architektonických ideí od pandémie COVID-19. Architektúra reprezentovaná na medzinárodných feedoch presahuje hranice toho, o čom naša disciplína vôbec je.
20:30 - 21:30 / prednáška / BIG - IOANNIS GIO (Aula)
Bjarke Ingels Group alebo Bjarke Ingels, v skratke BIG, je skupina viac než 70 architektov, dizajnérov, konštruktérov a teoretikov so sídlom v Kodani, zaoberá sa architektúrou, urbanizmom, výskumom a stavebným rozvojom. Bola založená v roku 2005 Bjarke Ingelsom, dánskym architektom. Predstavujú progresívny prúd v dánskej ale aj svetovej architektúre. Poznávacím znakom Big-u je aj programová alchýmia – niečo ako netradičné spájanie tradičných funkcií v snahe vytvoriť pridanú hodnotu, vytvárať architektúru mixovaním funkcií ako bývanie, voľnočasové aktivity, práca, parkovanie a nakupovanie. BIG nachádza riešenia v rámci súčasne dostupných technológií a cenovej hladiny, pritom však s inovatívnosťou a vtipom im vlastnými. Ioannis Gio pôsobí v spoločnosti BIG viac ako päť rokov.
od 23:00 Afterka vo FUGE