Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. máj 2017
0
102

Noc múzeí a galérií v SNG s francúzskym nádychom

Tohtoročná Noc múzeí a galérií sa bude v Slovenskej národnej galérii v Bratislave niesť tak trocha aj vo francúzskom duchu. Na oživenie sprievodných programov k aktuálnym výstavám oslovila SNG parížsku experimentálnu skupinu les gens d’Uterpan, ktorá pre túto príležitosť špeciálne upravila svoj slávny X-Event 2.6 (podľa protokolov Le goût). Sobotnej performancii bude predchádzať prednáška a dva workshopy pre záujemcov.
Začiatok17.5.2017
18:00
Koniec20.5.2017
23:59
MiestoSNG
AdresaNámestie Ľudovíta Štúra 4,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSNG

Francúzsku skupinu les gens d’Uterpan tvoria dvaja umelci: Franck Apertet a Annie Vigier a ich príležitostní spolupracovníci. Zároveň performeri i choreografi vytvárajú na miestach – veľmi často práve v múzeách umenia – nečakané situácie, ktoré aktivizujú či „scitlivujú“ skupinu ľudí, ktorá onen priestor práve zdieľa. Vstupujúc do zabehaných trás našich tiel, ich pohybov, pohľadov, spoločenských návykov les gens d’Uterpan vyrušujú, odkláňajú, „deprogramujú“ prirodzené situácie. Znepokojujú, kladú otázky: ako sa pohybujeme, do akej miery sa v priestore vymedzujeme, na koho/na čo sa pozeráme, ako dlho na čom/na kom prilipneme, čomu/komu sa pohľadom vyhýbame?

Skupina pracuje podľa istých „protokolov“, určitých prefabrikovaných choreografických vzorcov či eventov, ktoré opakovane rozohráva po celom svete, v rôznych priestoroch, na verejných miestach i v múzeách umenia. V závislosti od „domorodých“, site specific reakcií, potom vzniká vždy nová, originálna, iná, aj inak emocionálne nasýtená podoba diela. Aký „režim“ má náš pohľad v prostredí múzea umenia? Sme tu pánmi svojho pohľadu? Vadia, vyrušujú nás cudzie pohľady?

Séria X-Eventov zahŕňa sedem protokolov – jedným z nich je práve X-Event 2.6 a to, čo uvidíte v SNG v rámci Noci múzeí a galérií, bude osobitým prevedením tejto performancie. X-Event 2.6 je, jednoducho povedané, skupina aspoň piatich účinkujúcich, ktorí sa voľne prechádzajú v rámci vopred definovaného priestoru. Neutrálne hľadia jeden na druhého, bez akéhokoľvek zámeru. Nehovoria, nesedia, ani neležia na zemi bez toho, aby naďalej udržiavali očný kontakt. Takto pokračujú niekoľko hodín. Pohľad a postoj tela by mali odrážať dokonalý pokoj a zároveň strategicky obdariť situáciu a kontext. Predstavenie si vyžaduje koncentráciu, vedomie priestoru a ľudského správania ako aj začlenenie sa do skupiny.

Performancie, spochybňujúce konvencie výtvarného umenia, sa už konali v galériách a na festivaloch po celom svete – od londýnskej Tate Modern cez berlínske Biennale až po kolumbijský Cali Performance Festival. Aktivity skupiny les gens d’Uterpan aktuálne na Slovensku nemajú obdobu, no vzdialene nám možno pripomenú niektoré akcie Dočasnej spoločnosti intenzívneho prežívania (DSIP) z konca 70. rokov 20. storočia.

Predchádzajúce prezentácie X-Event 2.6 (podľa protokolov Le goût):

Biennale d’art contemporain de Lyon 2007 (Francúzsko), Tate Modern, Londýn (Spojené kráľovstvo), Bétonsalon, art and research center, Paríž (Francúzsko), Nam June Paik Art Center, Yongin (Kórea), Galeria Vermelho, Sao Paulo (Brazília), Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie, Varšava, (Poľsko), COPENHAGEN Art FESTIVAL (Dánsko), YAY! Gallery – Yarat Contemporary Art Space, Baku (Azerbajdžan), 3. Ural Industrial Biennial of Contemporary Art, Ekaterinburg (Rusko), Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Paríž (Francúzsko), Polytechnion/documenta 14, Atény (Grécko)

Franck Apertet povedie dva workshopy v SNG v anglickom jazyku (vo štvrtok 18. 5. o 16.00 a v piatok 19. 5. o 15.00), ktoré umožnia zúčastneným nacvičiť a preskúšať performanciu pred sobotnou aktiváciou v rôznych priestoroch galérie. Vybraní účastníci workshopu sa tak stanú priamou súčasťou sobotnej performancie ako účinkujúci, ktorí budú za svoje účinkovanie honorovaní.

Workshopom predchádza verejná prednáška Francka Aperteta:

Streda 17. 5. | 18.00 | Prednáška: les gens d’Uterpan

Esterházyho palác – Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava | Vstup voľný

Špeciálny hosť SNG Franck Apertet predstaví francúzsku experimentálnu skupinu les gens d’Uterpan, ktorej performancia X-Event 2.6 bude prebiehať v rámci Noci múzeí a galérií. V anglickom jazyku.

Štvrtok 18. 5. | 16.00 + piatok 19. 5. | 15.00

Workshop: X-Event 2.6 (podľa protokolov Le goût)

Esterházyho palác – všetky poschodia, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava | Vstup voľný

Dva voľné workshopy otvorené pre všetkých záujemcov o účasť na performancii počas Noci múzeí a galérií 2017 budú zamerané na prenášanie a výmenu poznatkov v réžii Francka Aperteta z francúzskej experimentálnej skupiny les gens d’Uterpan. V anglickom jazyku.

Workshop je prípravou na verejnú performanciu počas Noci múzeí a galérií, ktorá bude prebiehať v sobotu 20. 5. v rôznych časoch medzi 17.00 – 00.00. Info a registrácia: barbora.tribulova@sng.sk

Sobota 20. 5. | Noc múzeí a galérií 2017 | 17.00 – 00.00 

Performancia X-Event 2.6 (podľa protokolov Le goût)
Esterházyho palác – všetky poschodia / otvorenie na 1. poschodí, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Špeciálna aktivácia slávneho X-Event 2.6 (podľa protokolov Le goût) francúzskej experimentálnej skupiny Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’Uterpan).

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím