Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Je váš projekt dostatočne silný, aby sa stal projektom Prefarenzen?
Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 15.8.2020 17:00 |
Koniec | 30.5.2021 18:00 |
Miesto | Schaubmarov mlyn |
Adresa | Cajlanská 2834/255, Pezinok, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Bc. Klára Hudáková +421 911 334 560 Klara.Hudakova@sng.sk |
Skupinová terapia
Novú sezónu v Schaubmarovom mlyne v Pezinku už tradične otvorí nová výstava Skupinová terapia, ktorá opäť podčiarkne charizmatický a oddychový charakter areálu galérie výtvarného umenia.
„Výstavný projekt predstaví takmer dve desiatky umelcov a umelkýň, ktorých práca má prevažne komunitný charakter a nie nevyhnutne „artefaktový“ výstup. Obsah či energia ich účinkovania by sa dala vnímať aj ako istý druh tvorby endorfínov – zdieľania a vytvárania dobrej energie, vzájomného potešovania, liečby, relaxu, príjemne stráveného „tu a teraz“, prosto regeneračného zážitku komunity a spolu-zdieľaného flow,“ popisuje kurátorka výstavy Petra Hanáková (SNG).
Výstava má upozorniť na potrebu skupinovej terapie umeleckých formátov spolupatričnosti a tiež podchytiť narastajúcu úzkosť a unikajúci pocit radosti, na ktoré dnes reaguje stále viac umelcov. Zároveň výstava na jednom mieste koncentruje diela, v ktorých sa zrkadlí participatívny a komunitný charakter umeleckej činnosti. „Na nezdravý životný štýl výkonnostne nastavenej spoločnosti odpovedá umenie pomalšími, akoby terapeutickými či relaxačnými témami a formátmi. Z umelcov sa stávajú kurátori – v umeleckom i psychiatrickom slova zmysle, sociálni a komunitní pracovníci, akísi svojpomocní producenti endorfínu,“ dopĺňa Petra Hanáková.
Medzi vystavujúcimi umelcami sa objavia Martinka Bobrikova a Oscar de Carmen, Katarína Brestovanská, Ľudmila Horňáková, Zuzana Janečková, Jana Kapelová, Barbora Kleinhamplová, Martin Kosorín, Magdaléna Kuchtová, KundyCrew, Ivana Mer, Karol Pichler, Nóra Ružičková, Erik Sikora, Jana Smokoňová, Jakub Straka, Kateřina Šedá, Maja Štefančíková a Lenka Záhorková. Výstavu počas jej trvania doplnia diela niektorých výtvarníkov, ktoré vzniknú v rámci rezidencie v priestoroch Schaubmarovho mlyna.
Otvorenie nového výstavného projektu bude sprevádzať aj pestrý sobotňajší sprievodný program so začiatkom v podvečerných hodinách. Rodičia s deťmi sa budú môcť zamazať od múky na workshope výroby chleba, alebo si skúsiť techniku pletenia v priestoroch sadu. Návštevníci nahliadnu do priestorov mlyna, jeho histórie aj súčasnosti počas komentovanej prehliadky. Rozmanité zákutia mlynskej budovy spoznajú aj prostredníctvom tanečnej site-specific performance Via molae – Cesta mlyna, v ktorej traja tanečníci v sprievode hudby a spevu oživia jeho spiace miesta. Program uzatvorí elektro-akustický koncert slovenskej skladateľky a speváčky Ivany Mer, ktorá poslucháčov zavedie do poetických krajín a podčiarkne pohodovú atmosféru večera.
Zvyšok leta bude patriť letnému kinu, ktorého program bol zostavený v spolupráci s filmovým dramaturgom Slovenského filmového ústavu Tomášom Hudákom. Počas zvyšných dvoch augustových večerov si návštevníci pod holým nebom užijú vybrané filmy voľne naviazané na výstavu Skupinová terapia.
Program otvorenia sezóny 15. augusta 2020
17.00 – 22.00
OTVORENIE VÝSTAVY
17.00 | Otvorenie výstavy Skupinová terapia
Kurátorka: Petra Hanáková
Výstava Skupinová terapia by chcela, nie náhodou práve v Pezinku-Cajle, meste/mieste so silným renomé psychiatrie, umením podchytiť narastajúcu úzkosť a unikajúci pocit radosti, na ktoré dnes reaguje stále viac umelcov. Na jednom mieste, v charizmatickom priestore starého mlyna, skoncentruje diela, v ktorých sa zrkadlí onen participatívny obrat i komunitný étos, tak ako ich zažívame či sme zažívali v umení a umeleckej prevádzke posledných dekád. Na nezdravý životný štýl výkonnostne nastavenej spoločnosti „odpovedá“ umenie pomalšími, akoby terapeutickými či relaxačnými témami a formátmi. Z umelcov sa stávajú kurátori – v umeleckom i psychiatrickom slova zmysle, sociálni a komunitní pracovníci.
Vystavujúce umelkyne a umelci: Martinka Bobrikova a Oscar de Carmen, Katarína Brestovanská, Ľudmila Horňáková, Zuzana Janečková, Jana Kapelová, Barbora Kleinhamplová, Martin Kosorín, Magdaléna Kuchtová, KundyCrew, Ivana Mer, Karol Pichler, Nóra Ružičková, Erik Sikora, Jana Smokoňová, Jakub Straka, Kateřina Šedá, Maja Štefančíková, Lenka Záhorková.
PROGRAMY PRE RODINY S DEŤMI
Programy pre rodiny s deťmi v spolupráci s vystavujúcimi umelcami Magdalénou Kuchtovou a Jakubom Strakom.
17.00 – 18.00 | Ruky z múky
program pre deti vo výstave
Aký je vzťah medzi rukami a cestom? Budeme experimentovať s lepkom, odhadovať a vážiť suroviny potrebné na výrobu chleba a rozprávať sa o chlebe trochu inak.
18.00 – 19.00 | Popletený sad
program pre deti v sade
Ukážeme si ako očko za očkom vzniká pletenina, skúsime niektoré z množstva vzorov a spoločne prepletieme v sade stromy aj seba.
KOMENTOVANÁ PREHLIADKA MLYNSKEJ EXPOZÍCIE
18.00 | Komentovaná prehliadka Schaubmarovho mlyna
Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna – mlynskou expozíciou aj galériou.
PERFORMANCE
19. 15 | Site-specific performance Via molae – Cesta mlyna
Traja tanečníci prevedú divákov rozmanitými zákutiami mlyna, ktoré si veľa pamätajú, ale iba málo prezradia. Počas putovania oživia spiace miesta a prinesú svetlo do tmavých kútov boľavých čias. Hudba a spev naplnia mlyn a potečú ďalej ako voda, ktorá tomuto miestu tak chýba.
Koncept – kolektív tvorcov Katarína Brestovanská, Jana Smokoňová, Ivana Mer, Martin Kosorín Performancia – Edita Antalová, Ivana Mer, Katarína Brestovanská, Martin Kosorín, Péter Cseri Produkcia – Katja Thalerová, Nový Priestor o.z.
Kapacita: max. 25 ľudí
KONCERT
21.00 | Ivana Mer
Koncert Ivany Mer v elektro-akustickom prevedení plnom atmosféry vás zavedie do poetických krajín, ktorými sa môžete nechať unášať a vychutnávať si súmrak. Ivanu budú sprevádzať slovenský hudobník pôsobiaci na londýnskej hudobnej scéne Jozef Berk na perkusie a Cristian Estrella z Argentíny, ktorý sa postará o vizuály koncertu a skladby doplní elektronickými zvukovými plochami, klávesmi a ďalšími jemnými nástrojmi, ktoré dotvoria atmosféru snového univerza.
Letné kino v Schaubmarovom mlyne
Od 21.00
SNG Schaubmarov mlyn v spolupráci s filmovým dramaturgom zo Slovenského filmového ústavu Tomášom Hudákom pripravili štyri letné večery s vybranými filmami, ktoré tematizujú výstavu Skupinová terapia.
20. 8. | Plnotučná sebaláska / Fat Front * réžia Louise Detlefsen, Louise Unmack Kjeldsen * 2019 * DK * 90 min. * dokumentárny film * dánsky s českými titulkami
Štyri mladé škandinávske ženy už majú dosť sebanenávisti a hanby a hrdo sa nazývajú tučné. V spoločnosti s jasným ideálom krásy vyžadujú rešpekt a uznanie aj napriek tomu, že ho nenapĺňajú. Navzájom si pomáhajú a volajú po zmene spoločenského vzťahu k telu. Prechádzajú verejnou kolektívnou terapiou v časoch internetu, aby sa vysporiadali s odsudzovaním okolia a ukázali, že každý človek má svoju hodnotu.
27. 8. | Antológia mesta duchov / Répertoire des villes disparues * réžia Denis Côté * 2019 * CA * 97 min. * dráma, mysteriózny film * francúzsky s českými titulkami
Kolektívny portrét odľahlej obce v zasneženom Quebecu, ktorá ostáva zaskočená smrťou 21-ročného Simona a ktorej obyvateľom sa začínajú zjavovať neznáme postavy. „Duchársky“ príbeh však nie je hororom, ale citlivou štúdiou vyrovnávania sa s tragédiou. Côtého už tradične zaujímajú osamotené postavy s nevypovedaným tajomstvom, atmosféra opustených miest, hranica medzi skutočnosťou a fantáziou či schopnosť rozprávať príbeh bez doslovnosti.