Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. jún 2019
0
45

Plenér - Banská Štiavnica – výuka kresby

Fakulta architektúry STU v Bratislave, Ústav výtvarnej tvorby a multimédií pozývajú širokú verejnosť a študentov stredných škôl so záujmom štúdia na VŠ na výtvarný plenér.
Začiatok8.7.2019
13:00
Koniec14.7.2019
14:00
MiestoBanská Štiavnica
AdresaRadničné námestie 2,
Banská Štiavnica,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktFakulta architektúry STU v Bratislave
+421 2 57276 215
rafcikova@fa.stuba.sk

Presunieme sa zo sveta „virtuálneho tzv. nemateriálového“ do sveta hmoty, vecí, tvarov, svetiel, vôní, dotykov - hry a kreativity. Na týždennom plenéri v Banskej Štiavnici sa budeme venovať médiu kresby klasickými aj alternatívnymi spôsobmi, aby sme kreatívnym spôsobom médiu vdýchli nový život. Kreativita je dnes viac než aktuálna a potrebná vo všetkých oblastiach nášho života. Jej potrebu a uplatnenie vnímame rovnako vo vedných odboroch, výskume, medicíne, ale veľmi významne najmä v školstve. Tvorivosť nie je už dávno len výsadou umenia, divadla či hudby. Ruka je nástroj na kreslenie, oko nástroj na pozeranie. Nestačí sa však len „pozerať“, ale skutočne sa naučiť dívať a vnímať.     

Kurz je primárne zameraný na zvládnutie média kresby, s cieľom prejsť si výtvarné postupy v predmetovom zobrazovaní. Budeme sa venovať perspektíve, kompozícii, zobrazovaniu objektov a štúdiu materiálov, za pomoci hravých a experimentálnych postupov.  Zvolené postupy sú predpokladom k lepšiemu zvládnutiu techniky kresby a k jej úspešnej aplikácii v praxi. Po dobu celého trvania kurzu sa budeme paralelne venovať viacerým témam, ktoré rozvinieme po stránke obsahovej, aj formálnej. Tešíme sa na spoločne prežité chvíle v tvorivej atmosfére.

V úvode stretnutia bude účastníkom predstavený program celého kurzu v ktorom budú  témy proporčne rozplánované tak, aby účastníci naplo využili časovú dotáciu a zároveň posunuli vlastné schopnosti a tvorivosť. Naplánujeme si systém práce, časy, termíny, priebežné zhrnutia vypracovaných tém, spojené s krátkymi prezentáciami.

Večerné stretnutia budú venované krátkym zhrnutiam a prezentáciám vypracovaných tém účastníkov, aby sme mali priestor na vzájomné  inšpirácie a rady. Ich cieľom bude vyhodnotiť zažité a  vymeniť si skúsenosti pri hudbe a v dobrej nálade.

Kurz je určený pre:

  • širokú verejnosť so záujmom o médium kresby v ploche s presahmi do priestoru a experimentovanie s materiálmi
  • a  študentov stredných škôl, ktorí sa pripravujú na prijímacie konanie na VŠ /kurz má za cieľ zvýšiť atraktivitu média kresby/

Okruh 1 – počas celého trvania kurzu
predmetné – popisné – realistické ZOBRAZOVANIE         

Prvý začatý deň. Po krátkej rannej kresebnej rozvičke na úvod plynule prejdeme do hlavnej časti kurzu. Presunieme sa do mesta. Zameriame sa na zobrazovanie a štúdium v médiu kresby. Budeme hľadať zaujímavé zákutia v mestskej štruktúre s dôrazom na perspektívne zobrazovanie. Prechádzka mestom, hľadanie „objektov“ kresby, práca s výberom správneho pohľadu, tzv. uhlu pohľadu a mierky v zobrazení. Dôležitý bude celok i detail. Povenujeme sa kresbe perspektívy, využijeme viaceré techniky zobrazovania: uhlík, ceruzka, fixka. Postupne prejdeme od celku k detailu. Alternatíva zadania technikou frotáže – tzv. prenášania štruktúr materiálov na papier. Následne budeme túto techniku ďalej používať v na to nadväzujúcich zadaniach.  Výstupom prvej časti kurzu budú realistické kresby mesta a jeho zákutí. Spojené s krátkym zhrnutím, vyhodnotením zadania a predstavením ďalších tém.

Okruh 2 – počas celého trvania kurzu
hravé – voľné – experimentálne ZOBRAZOVANIE

Paralelne počas celého trvania kurzu sa budeme venovať aj voľným, tzv. hravým cvičeniam a zadaniam. Tu je na mieste určitá dávka kreativity a spontánnosti. Médium kresby ako ho poznáme získa novú podobu. Kresliť, zaznamenávať a tvoriť budeme všetkými možnými médiami, okrem tých klasických. Špongie, drievka, konáre, čo vieme zobrať do ruky a čím sa dá kresliť. Využijeme potenciál mesta i krajiny. Mestský urbanizmus v krajine a krajina v meste budú našimi hlavnými témami, ale zahrnieme aj úlohy na rozšírenie zmyslového vnímania. Neobmedzíme sa však len na plošné zobrazovanie. Využijeme potenciál mesta i krajiny na malé landartové zásahy - inštalácie. Voľnej kresbe, práci s krajinou a v krajine, či meste bude sekundovať aj predmetné, modelové- trojrozmerné zobrazovanie. Jednoduché objekty z papiera, inšpirované mestom, či krajinou, budeme následne inštalovať v ich „neprirodzenom“ prostredí , s výstupom vo fotografii.

Individuálna práca – počas celého trvania kurzu
kresebný DENNÍK

Počas celého trvania kurzu budú záujemci pracovať na autorskom - osobnom denníku. S cieľom vytvárať rýchle, záznamové kresby v technike ceruzky, tušu, fixky a uhlíka. Denníky budú slúžiť ako akási „myšlienková mapa“, pamäť miesta a mesta. Sú platformou na triedenie a ujasňovanie si vlastných myšlienok a predstáv. V závere budú súčasťou prezentácie.

Záver kurzu a vyhodnotenie týždňa: Zhrnutie kurzu, diskusia a malá inštalácia v priestoroch na to vyhradených. Účastníci svoju tvorbu odprezentujú formou jednodňovej výstavy.

Výtvarná technika: Kresba suchými aj mokrými materiálmi: uhlík, ceruzka, mix.média, fixky, perá, tuše, a akýkoľvek nájdený kresebný material, papiere

Lektorka: Mgr. art. Lívia Kožušková, Art. D.

Počet miest: max. 25

Ubytovanie: v 2-3 posteľových izbách, 1x 4 posteľová

Vek: od 17 rokov, (v prípade, ak má záujem i mladšia osoba, je potrebné, aby išla v doprovode s dospelou osobou prihlásenou taktiež na Plenér)
Študenti do 18 rokov musia mať súhlas s účasťou na Plenéri od zákonného zástupcu.

Strava: nie je zabezpečená, možnosť stravovania v okolí. V objekte je vybavenie kuchyne, ktoré je plne k dispozícii ubytovaným hosťom

Cena: 250 €/v cene: kurzovné, materiál, zapožičanie nástrojov, ubytovanie/
Dohoda možná i bez ubytovania – cena bez ubytovania je 200 €

Prihlášku nájdete tu.
Viac informácií na stránkach FA STU.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím