Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 8.3.2017 17:00 |
Koniec | 8.3.2017 18:00 |
Miesto | Stredoslovenská galéria |
Adresa | Dolná 8, Banská Bystrica, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | SSG 048/470 16 15 ssgbb@ssgbb.sk |
V eseji Od procesu povznesenia sa do projektu vznešenosti Boris Ondreička uvažuje o motiváciách a motivitách Stana Filka. Východiskom i „chrbtovou kosťou“ Ondreičkovej eseje (ktorá bude súčasťou pripravovanej publikácie o Stanovi Filkovi v editorskom vedení Víta Havránka) je jeho Merzbau, dnes (2016) už opustený, ateliér-archív-objekt-environment-hrobka na Snežienkovej ulici v Bratislave, Československo / Slovensko. Snežienkovú pokladá Ondreička s Havránkom za najotvorenejšiu bránu do možného výkladu Filkovej subjektívnej kozmológie. Jej všetky odtiene sa stretávali (a boli ním systematizované) spolu iba tu.
Boris Ondreička (1969) je umelec, autor, od roku 1987 spevák a textár skupiny Kosa z nosa, do 2011 riaditeľ tranzit.sk, od roku 2012 kurátor Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viedeň. Spolu/kurátoroval Rare Earth, Supper Club, Tomorrow Morning Line, Olafur Eliasson „Green light—An Artistic Workshop“, a 5. sezón frekvencie hovoreného slova Ephemeropteræ, ako aj seminár Forgotten Space, a ďaľšie, všetko pre TBA21. V minulosti spolu/kurátoroval aj Manifesta 8, Murcia, Cartagena, ES, Being The Future, Palast der Republik, Berlín, DE, Symposion / The Event, Birmingham, UK, Auditorium, Stage, Backstage, Frankfurter Kunstverein, DE, a individuálne projekty Lois & Franziska Weinberger, Stano Filko, Andreas Neumeister, Július Koller, Denisa Lehocká, Zbyněk Baladrán, a ďaľšie. Spoluzaložil Spoločnosť Júliusa Kollera. Jeho umelecké projekty boli vystavené na Manifesta 2, Luxembourg, L, Benátskom- (Česko-slovenský & Roma pavilóny), Pražskom-, Gyumri-, Torino-, Anzengruber-, Tai-Pei-, Athens- , Kyiv-, Jakarta- bienále; PS1 NYC, USA, BAK Utrecht, NL, W139 a De Appel, Amsterdam, NL, Marres, Maastricht, NL, Smak, Gent, BE, Kunsthalle Loppem, BE, Tramway Glasgow UK, Fondazione Sandretto Regaudengo Turin, IT, Le Plateau, a Galerie Jocelyn Wolff, Paríž, F, Frankfurter-, Kölnischer-, Badischer-, Münchener-, Stuttgarter Kunstverein-och, DE, Kiasma, Helsinki, FI, HKW, Berlin, DE, ACAF, Alexandria, EG, Slovenská and Česká národná galéria, Moravská galéria, Secession, Mumok, Kunsthalle, TQ, Viedeň, AT, Donaufestival, Krems, AT, Magazin 4, Bregenz, AT, a ďaľšie. Jeho HI! lo. bola vydaná v tranzit/jrp Ringier, CZ/CH a One Second / Out of Time v Revolver, DE. V súčasnosti kurátoruje práve prebiehajúci projekt Otázka vôle pre Nadáciu otvorenej spoločnosti v Bratislave.
Výstava Stana Filka (Stano Filko_Zo zbierky SSG) predstaví rozsiahlu akvizíciu galérie z diela autora generácie slovenskej neoavantgardy 60. rokov. Filko získal medzinárodné uznanie ako tvorca inštalácií a prostredí a považuje sa za priekopníka na poli konceptuálneho umenia na Slovensku. Akvizícia, ktorú galéria získala do svojich zbierok v roku 2015, obsahuje 726 menších objektov a diel na papieri. Ako systematicky vybraná zbierka je rozsiahlym umeleckým archívom s veľkým bádateľským potenciálom. Obsahujeautonómne diela, ako aj dokumentácie Filkových výstavných projektov a mnohých už neexistujúcich alebo priebežne prepracovávaných priestorových diel, či diel vysvetľujúcich vývoj jeho unikátneho (ideologického) systému farieb, ktorý vytvoril na vysvetlenie svojho holistického konceptu sveta.
Názov podujatia: "Od procesu povznesenia sa do projektu vznešenosti" - Prednášku Borisa Ondreičku k výstave Stana Filka
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Miesto konania: Bethlenov dom, Dolná 8, Banská Bystrica
Termín: /streda/ 1. marca 2017 o 17.00 hod.
Vstup voľný.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.