Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. december 2017
0
55

Principia 2.0

Názov výstavy Principia 2.0 je odvodený od teoretického spisu (Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica) Isaaca Newtona, v ktorom boli sformulované základné matematicko-fyzikálne teórie vrátane teórie gravitácie a mechaniky.
Začiatok14.12.2017
17:30
Koniec28.1.2018
17:00
MiestoNitrianska galéria
AdresaŽupné námestie 3,
Nitra,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktNitrianska galéria
037/ 657 96 41-3

Výstava zahŕňa súbor digitálnych videí a 3D animácií, ktoré patria pod dlhodobejší a mnohovrstevnejší autorský výskum českého vizuálneho umelca Jakuba Ročka.

Jakub Roček voľne pracuje s médiom kresby, grafiky, inštalácie, digitálneho videa, 3D animácie a filmu. Nosnou témou jeho diel je akýsi „vedecký“ model sveta, ktorý neustále spochybňuje a podrobuje analýze. Svoj pohľad upriamuje najmä na tému virtuality a jej súčasných princípov. Ročka zaujíma vznik simulakier ako princípu vzniku „realít“, ktoré nemajú predobraz v skutočnom fyzickom svete a sú len kódmi a matematicky vyjadriteľnými hodnotami. Jeho skúmanie pritom postihuje všeobecné pojmy našej existencie, ako sú: hmota, priestor a čas, telo, pokrok a evolúcia, nad ktorými však uvažuje v rámci kybernetického priestoru. Veľmi dôležitou zložkou jeho práce je práca s 3D virtuálnym priestorom, ktorý má výstup v podobe digitálneho videa a 3D animácie. Jednotlivé komponenty jeho diel fluktuujú v nekonečnej mixáži, prelievajú sa z videa do videa. Postavy, objekty a scény sú tak v Ročkovej tvorbe využívané niekoľkokrát, vždy v inej situácii. Vzniká tým akási nekončiaca reťaz udalostí a dejov, ktorej hlavnými postavami sú „pokorní sluhovia digitálnej éry“. Principia 2.0 ako určitý upgrade súčasnosti a jej matematicko-fyzikálno-technologických princípov prekračuje hranicu prítomnosti a uvažuje nad budúcnosťou a jej možnou podobou. Dostávame sa tak pomyselne za horizont súčasných dejín, keď sa všetka hmota reprezentovaná človekom, strojom  a neživým predmetom nachádza v technologickej singularite. Rozlišovanie medzi jednotlivými formami hmoty a života je viac bezpredmetné. Stroj, človek a objekty v tomto svete už vedú rovnocenný dialóg, v ktorom sa mieša vedecký a umelecko-poetický jazyk.

Jakub Roček (*1989, Brno) vyštudoval ateliér Kresby a grafiky pod vedením Svätopluka Mikytu na Fakulte výtvarných umení Vysokého učení technického v Brne (2016). Má za sebou niekoľko úspešných skupinových i samostatných výstav a rezidenčných pobytov v Čechách i v zahraničí. Žije a tvorí v Prahe.

Tematické pokračovanie projektu pod názvom Principie je prezentované na výstave v Galérii Jána Koniarka v Trnave (7. 1. 2017 – 28. 1. 2018). K výstave vznikla aj publikácia v podobe autorskej knihy s rovnomenným názvom.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím