Ringstrasse Viedeň
Pri príležitosti 150. výročia vzniku známeho viedenského bulváru, Ringstraße zostavilo Wien Museum výstavu mapujúcu jeho vznik, výstavbu a počiatočnú éru. Ringstraße, teda okružná mestská trieda v centre Viedne je obrazom priekopníckeho obdobia, keď nastúpila cestu premeny na moderné veľkomesto. Prezentácia prináša detaily vzniku bulváru, od plánov, cez búranie, rozširovanie ciest až po výstavbu mnohých významných budov, ktoré dodnes lemujú známu veľkotriedu. Samotný bulvár slávnostne sprístupnili 1. mája 1865. Výstava nesie názov Ring. Počiatky veľkolepého bulváru.
Ešte nikdy nevystavované plány, modely budov, reliéfne modely, fotografie demolácií, jednotlivých stavenísk a rekonštrukcií ako aj hotového bulváru, ktorého súčasťou sa stali aj novovybudované honosné budovy, tvoria ťažisko výstavy. K videniu je aj porovnanie starej a novej, vznikajúcej modernistickej Viedne.
V polovici 19. storočia patrila Viedeň k najväčším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestám Európy, ale mesto vlastné nebolo žiadnou modernou metropolou. Koncom roka 1857 dal cisár František Jozef príkaz na demoláciu mestských hradieb a výstavbu bulváru Ringstraße. Viedeň sa tak na niekoľko rokov zmenila na obrovské stavenisko a laboratórium novej architektúry, ktorých zavŕšením bolo sprístupnenie veľkolepého bulváru. Ringstraße sa stala predobrazom vtedy preferovaného historizujúceho štýlu a "hlavnou ulicou 19. storočia" mesta. Jej výstavba začala ako rozsiahly štátny projekt, napokon sa stala zrkadlom vznikajúcej vrstvy buržoázie, ktorá na rozdiel od vtedajšej aristokracie nadobudla politický, hospodársky a kultúrny význam a podstatne formovala posledné desaťročia monarchie.
Novovzniknutý bulvár položil v počiatočných rokoch základy pre rozvoj Viedne na modernú metropolu. Výstava sa vydáva po stopách vzniku monumentálnej mestskej myšlienky, jej realizácie a načrtáva pozitívne hodnotenie Ringstraße v polovici 20. storočia a zamýšľa sa nad tým, aký význam bude mať mestská veľkotrieda pre budúcnosť Viedne.