Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. december 2022
0
54

SINGULARCH 2022

Posledná prednáška v roku: COMTE/MEUWLY (CH) | Ján Studený (SK).
Začiatok15.12.2022
19:00
Koniec15.12.2022
22:00
MiestoEmil – Mirbachov palác
AdresaFrantiškánske námestie 11,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSINGULARCH
kontaktuj cez sociálne siete

Čerstvé Ovocie a Archtung Vás srdečne pozývajú na poslednú prednášku v roku 2022. Podujatie je súčasťou projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.

Vo štvrtok 15.12.2022 sa stretneme v útulnom priestore skrytom na nádvorí Galérie mesta Bratislavy s dvojicou švajčiarských architektov z ateliéru COMTE/MEUWLY. Pred prednáškou vo formáte “:REFERENCIE” porozpráva architekt Ján Studený o východiskách a inšpiráciach, ktoré ovplyvňujú jeho proces tvorby.

SINGULARCH: COMTE/MEUWLY (CH) | Ján Studený (SK)
15. 12. 2022 / Emil – Mirbachov palác (GMB), Františkánske námestie 11, Bratislava
19:00 | Ján Studený | ksa _ studeny (SK) | Prednáška v slovenskom jazyku
20:00 | Adrien Comte a Adrien Meuwly | COMTE/MEUWLY (Zurich, CH) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.

COMTE/MEUWLY | Adrien Comte a Adrien Meuwly

Pomerne mladý ateliér založený v Ženeve v roku 2016 sa za rýchlu dobu stal svojou unikátnou a precíznou naratívnou prácou jedným z mienkotvorných švajčiarskych ateliérov. Podľa ich slov, je v ich tvorbe pre nich to najdôležitejšie nebáť sa testovať svoju schopnosť byť prekvapení, byť fascinovaní nečakanými stretnutiami a objavmi. Projekty rozvíjané ako príbeh prostredníctvom starostlivého pozorovania každodenného života, napínavým experimentovaním, testami a prototypmi nám predstavia obaja zakladatelia Adrien Comte a Adrien Meuwly.
"Nikto v skutočnosti nevie, ako sa to skončí. Zostavy postáv, scén, predmetov, miest, javov: kotviace body, ktorých krása vychádza z ich starostlivého zostavovania, z ich interakcií. Prostriedok spochybňovania a znovu objavovania."
Využitie toho, čo existuje. Zvýraznenie príležitostí. Subjektívna interpretácia zistenej situácie. Starostlivý výber kvalít a potenciálov na spustenie reality. Ateliér COMTE/MEUWLY získali nedávno Foundation Award 2021, ktoré je v poradí tretím ocenením pre mladé talenty vo veľmi krátkom čase. Kvalita prevedenia, ale aj ich rýchly vývoj a vysoká produktivita sa odzrkadľuje aj vo forme pôsobenia na ETH FAS SIA.
"Naša práca využíva to, čo existuje, s dôrazom na subjektívny výber existujúcich kvalít. Veríme, že pozorným skúmaním situácií, pochopením príbehov, ktoré vytvárajú miesto, extrahovaním a posilňovaním podstaty kontextu sú potenciály, ktoré môžeme nájsť, väčší a oveľa bohatší naratív projektu."

ksa_studeny | Ján Studený

Pred prednáškou od COMTE/MEUWLY chystáme v poradí 3. prednášku z cyklu :referencie, kde nám vždy jednotliví prizvaní lokálni architekti predstavia svoju prax a unikátne ponímanie všetkého, čo ich práve inšpiruje a vedie v procese tvorby. Tento krát do cyklu prednášok :referencie prijal pozvanie architekt Ján Studený, ktorý nám na prednáške predstaví svoje vlastné ponímanie rôznorodosti inšpirácie v architektúre a to, čo z jeho uhla pohľadu všetko znamená hladina referencií a ich následná racionálna až experimentálna transformácia v tvorbe.

Ateliér ksa_studeny sa zameriava na výskum rôznych foriem budúceho života. od nízkospotrebných energetických modelov (Mníšek, Pernek, Břeclav, Plejády) cez skladanie algoritmov systémov v modulárnosti, až po revitalizácie bytových domov v lokálnom prostredí (Vyšehradská).

Ján Studený bol od roku 1995 súčasťou praxe v ateliéry ksa. (kopecký studený architekti) so sídlom v prahe, od roku 2009 v Bratislave vedie ateliér Sudený architekti. Kancelária pracovala na projektoch a realizáciách od malých rodinných domov až po veľké projekty urbanistického plánovania. Hlavná pozornosť sa sústreďuje na architektúru: od súkromných zadaní rodinných domov, obytných domov, verejných stavieb až po budovy offisov a výrobu.

Projekty ako víkendový dom v Senci (1997), alebo skleník v stupave (2000) získali domáce aj medzinárodné uznania. Prelomovým projektom ateliéru bol rodinný dom v Černošiciach, (cz 2008) - vybraný na európsku cenu za architektúru Mies van der Rohe v roku 2009. Z väčších prác sú významné štúdie výstavby paláca Istropolis (2007), štúdie pre SNG (2002 - 08) v BA, knižnice v Prahe - NTK (2004), CNK (2006) a participácia na väčších lokálnych developmentoch ako napríklad rozsiahla urbanistická štúdia Spark (2009) alebo Borsa (2008).

Ján vedie ateliér a3 na Akadémii výtvarných umení v BA (od roku 2011). Ateliérom sa spolupodieľa na programe Zdieľané mestá s inými európskymi platformami. Okrem toho taktiež prednáša na rôznych verejných fórach v Európe (Weimar, Kattowice, Praha, Viedeň...).

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím