Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 21.11.2024 19:00 |
Koniec | 21.11.2024 23:59 |
Miesto | FAD STU – Kotolňa |
Adresa | Námestie slobody 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Čerstvé Ovocie |
Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v rámci projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov - www.singularch.sk.
Na novembrovú prednášku, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 21. 11. 2024 v bývalej kotolni Fakulty architektúry STU, prijal pozvanie ateliér z belgického Gentu, známa svojim pragmatickým prístupom k tvorbe. Ich metóda systematickej dekonštrukcie existujúceho kontextu a jeho pretvárania na novú realitu sa stala zdrojom inšpirácie, ktorý prináša nové interpretácie architektúry.
Lokálni hostia z Prahy prinesú do diskusie novú generáciu prístupu k pragmatizmu. Ich prax, formovaná spoločnou prácou už od študentských čias a pedagogickými skúsenosťami na rôznych európskych scénach, sa vyznačuje neobvyklími priestorovými riešeniami s hravou a precíznou kompozíciou detailu a materiálnej kvality. Anna Svobodová a Ondřej Blaha vytvárajú diela, ktoré nachádzajú pôvab v strohosti a surovosti. Vo svojej tvorbe sa vyhýbajú prvoplánovým konvenciám a dôsledne skúmajú priestor a jeho hĺbkovú reprezentáciu.
SINGULARCH: GAFPA (BE) | svobodová blaha (CZ)
21. 11. 2024 | FAD STU – Kotolňa, Námestie slobody 19, Bratislava
19:00 | svobodová blaha (Praha, CZ) | Anna Svobodová, Ondřej Blaha | Prednáška v českom jazyku
20:00 | GAFPA (Gent, BE) | Floris De Bruyn | Prednáška v anglickom jazyku
23:00 | AVANT | V nultom ročníku KUUMŠTu sa spájajú študentstvá FAD STU, VŠMU a VŠVU a prinášajú rozmanitý program od diskusií cez workshopy až po neformálny hudobný program v podobe AVANTu.
Prednášky sú súčasťou podujatia KUUMŠT - festival kultúrno-umeleckého študentstva. Týždeň plný kultúrneho obsahu, ktorý rozširuje obzory študentstva aj verejnosti, otvára náhľad do umeleckého prostredia a vytvára podhubie na nové vzťahy nezávislé od univerzitnej príslušnosti či odboru.
Vstup voľný.
Podujatie je zaradené do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov (kategória B, 10 kreditov). Registrácia autorizovaných architektov a architektiek.
GAFPA | Floris De Bruyn
GAFPA založili v roku 2008 architekti Floris De Bruyn, Philippe De Berlangeer a Frederick Verschueren. Ateliér sa angažuje na viacerých úrovniach – od rodinných domov po verejné budovy, od mestského dizajnu až po scénografiu. Multidisciplinárny prístup GAFPA presahuje rámec samotných projektov. Ateliér svoju tvorbu pravidelne konfrontuje v medzinárodných architektonických súťažiach.
Kolaktív sa tiež zapája do výučby, čo umožňuje neustály dialóg medzi akademickým výskumom a praxou. Floris De Bruyn v súčasnosti vedie Masterstudio Primary Structure na Fakulte architektúry KU Leuven v Gente a často pôsobí ako hosťujúci lektor a kritik dizajnu na rôznych inštitúciách, vrátane EPFL Lausanne, De Singel Antwerpen a Kingston University London.
V roku 2017 sa GAFPA zúčastnila na Porto Academy na FAUP a v roku 2020 prispela na medzinárodnú konferenciu „State of the Art of Architecture“ počas Triennale Milano. Nedávno boli súčasťou sympózia „As found“ v Hasselte. Ich práce boli publikované v medzinárodných časopisoch ako A+, Casabella, Detail, GRAM, a Planphase.
Víkendový dom (G1106) získal špeciálne uznanie na Belgian Building Awards 2015. Prírodné centrum Zwin (G1015) bolo v roku 2017 nominované na cenu EU Mies Award a získalo cenu FSC Project za najlepšiu verejnú budovu. Rekonverzia priemyselného areálu na rodinný dom (G1203) získala ocenenie Belgian Timber Construction Award 2020 a bola nominovaná na Provinciale Architectuurprijs Oost-Vlaanderen. Drevárska dielňa (G1812) získala cenu verejnosti na Architectuur Prijs Gent 2021. Rekonštruovaná kaplnka (G1609) získala prvú cenu v súťaži Staalbouwwedstrijd v kategórii Obytné budovy v roku 2022. Bytový projekt Potuit Ghent (G1801) bol nedávno nominovaný na Architectuur Prijs Gent 2024.
Viac o tvorbe: TU.
svobodová blaha | Anna Svobodová, Ondřej Blaha
“Sme ateliér, ktorý nie je zameraný na žiadne konkrétne zadanie alebo typológiu – snažíme sa rozvíjať a realizovať projekty s vedomím súčasných tém a odkazov, pričom kreatívne reagujeme na špecifické obmedzenia, individualitu klienta a špecifiká daného kontextu. Z hľadiska práce architekta vedúcej k realizácii považujeme okrem samozrejmej úlohy absolútneho naplnenia zadania za podstatné aj čitateľné autorstvo návrhov a riešení, z čoho nevyhnutne vyplýva aj prevzatie zodpovednosti za svoju prácu.”
Anna Svobodová aj Ondřej Blaha sú absolventmi Školy architektúry na AVU a Fakulty architektúry v Prahe a architektmi s pracovnými a pedagogickými skúsenosťami u Miroslava Šika (AVU), ale aj v zahraničí, najmä v nemeckom Mníchove u Almnannai Fischer (TUM). Zaslúžili sa o mnohé kvalitné rekonštrukcie apartmánov, realizácie rodinných domov, viacnásobné prvenstvá v architektonických súťažiach, ako napríklad v projekte School Campus Mníchovo Hradiště, v návrhu škôlky v Prahe 3, alebo v rekonštrukcii kultúrneho domu v Postřekove.
“Rozhodne si sme navzájom tak trochu rivali, konkurenti. Väčšinou sa predháňame v dobrom a s mierou, kto príde s lepším riešením. Ani jeden nechceme zostať pozadu. Návrh musí byť nás oboch a deje sa to skôr formou internej súťaže, než ústupky. Isté trenie medzi nami vzniká, ale vedie k vitálnemu dialógu, cez ktorý sa obaja posúvame. V navrhovaní pracujeme úplne rovnocenne, nemáme rozdelené role. Prelíname skice, preberáme varianty jeden od druhého.”
Viac o tvorbe: TU.
Vstup voľný.
Podujatie je zaradené do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov (kategória B, 10 kreditov). Registrácia autorizovaných architektov a architektiek.
SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúcou do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás.
Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice), Opposite Office (Mníchov), Point Supreme (Atény), FALSE MIRROR OFFICE (Janov), HYPERSPANDREL (Soul), SALOTTOBUONO (Miláno), COMTE/MEUWLY (Zürich), TAKK (Barcelona), Sam Chermayeff Office (Berlín) a BURR (Madrid), Nicolas Dorval-Bory Architects (Paríž), Marko & Placemakers (UK/SK). V roku 2024 prvé pozvanie prijal srbsko-švajčiarsky ateliér X = ( T = E = N ) v zložení Tijana Mačkić (Belehrad) a Scott Lloyd (Zürich).