Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. január 2019
0
102

SVET JAPONSKÝCH ROZPRÁVOK

Hoci na prvý pohľad sa nám zdajú japonské rozprávky exotické, v mnohom sa podobajú rozprávkam ostatných národov napr. známa japonská rozprávka Broskyňový chlapec je podobná našej o Jankovi Hraškovi.
Začiatok10.10.2018
18:00
Koniec27.1.2019
18:00
MiestoBibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti
AdresaPanská 41,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktBibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti
+421 2 54 43 13 08
bibiana@bibiana.sk

Jej filmová podoba je v našej výstave ukážkou v rámci témy o nadprirodzených hrdinoch. Ďalšie témy výstavy sú: Podivuhodné miesta (reprezentované rozprávkou Tajuplný hostinec), Dobré a zlé vlastnosti (rozprávkou O zázračnom bambusovom kvete) a Rozprávky a legendy o zvieratách (rozprávkou Vďačná líška). V jednotlivých miestnostiach venovaných  týmto témam si môžu deti pozrieť aj ďalšie japonské animovane filmové rozprávky z dielne významných európskych umelcov. Malí aj veľkí návštevníci sa oboznámia s touto nádhernou krajinou, jej umením, jazykom a písmom prostredníctvom vystavených kníh, ale dozvedia sa niečo aj o tradičnom jedle, čajovom obrade či o origami – umení z papiera. Jedinečné výtvarné riešenie výstavy, inšpirované japonským umením vytvára neopakovateľnú atmosféru. Deťom poskytuje poučenie ale aj zábavu pri vytváraní origami, skúšaní japonskej výslovnosti a mnohých iných aktivitách, ktoré nájdu v tejto interaktívnej výstave. 

Rozprávky majú schopnosť prekonávať hranice času, krajín, kontinentov, kultúr i jazykov. Každý národ má svoje vlastné rozprávky, ktoré vníma ako neoddeliteľnú súčasť svojej kultúry. Odzrkadľujú národný charakter, kultúrne tradície a hodnoty. Napriek tomu majú mnohé rozprávkové príbehy vzdialených národov spoločné témy, motívy a podobné postavy. Spoločným motívom v rozprávkach takmer každého národa sú napríklad hrdinovia, ktorí sa vydávajú buď do sveta alebo na rôzne zvláštne miesta, aby našli svoje šťastie. Rovnako spoločná je aj téma potrestania zlých skutkov a vlastností a odmena pre tých, čo si ju zaslúžia  Aj magické zvieratá, ktoré niekedy pomáhajú a inokedy škodia, sú ďalším spoločným motívom a nechýbajú ani v rozprávkach japonských. Nadprirodzené bytosti ako ježibaby,  čarodejníci, obri, vodníci alebo čerti majú v Japonsku síce odlišné mená a podoby, ale aj tak v nich vidíme podobnosť s bytosťami z našich rozprávok. Typické pre japonské rozprávky je nápadité hranie sa so slovami, väčšinou nepreložiteľné do iných jazykov. Každá z japonských rozprávok obsahuje mnoho zvukomalebných slov, ktoré označujú nadprirodzené bytosti (kappa, jamamba), mená hrdinov (Momotaró, Šišima) alebo ktoré vyjadrujú citoslovcia - napr. zahryznutie do jedla (kori kori). Podrobné a farbisté opisy krajiny, rastlín, zvierat, počasia i ročných období nájdeme snáď v každej japonskej rozprávke. Úcta a láska k prírode je neoddeliteľnou súčasťou japonskej kultúry, rovnako ako uctievanie božstiev kami (náboženstvo: šintóizmus).

Výstava „Svet japonských rozprávok“ je interaktívna výstava s množstvom informácií o Japonsku ale aj plná animovaných rozprávok. Jednotlivé miestnosti sú venované rôznym témam rozprávok doplnené animovanými filmami.  Deti tak môžu vidieť napr. filmy Broskyňový chlapec (ktorá je podobná našej rozprávke o Jankovi Hraškovi), O starčekovi, ktorý nechal kvitnúť stromy, Tajuplný hostinec, Lekár Morosuke a mnohé iné. Môžu si vyskúšať nie len to ako sa je s paličkami a ako sa robí origami, ale aj to ako v japončine znejú a vyslovujú sa slová ako slnko, bábika, ďakujem a iné. Nádherné výtvarné spracovanie výstavy vytvára neopakovateľnú atmosféru k jednotlivým témam zo sveta japonských rozprávok.

Témy v jednotlivých miestnostiach našej výstavy sú:
Nadprirodzení hrdinovia (reprezentovaná napr. rozprávkou Snežná žena)
Podivuhodné miesta (napr. rozprávkou Tajuplný hostinec),
Dobré a zlé vlastnosti (napr. rozprávkou O zázračnom bambusovom kvete)
Rozprávky a legendy o zvieratách  (rozprávkou Vďačná líška) a  veľa ďalších filmov
Osobitná miestnosť je venovaná informáciám o nádhernej Japonskej krajine, o japonskom písme aj jazyku.  

Námet a scenár: Mgr. Michaela Mertová, filmová historička, kurátorka zbierok animovaného filmu v Národním filmovém archivu Praha
Výtvarno-priestorové  riešenie riešenie: MartinDubravay
Dramaturgia: Valéria Marákyová

Termín: 9. 10. 2018 – 27. 1. 2019
Miesto konania: BIBIANA, 1. poschodie
Výstavné priestory Bibiany sú prístupné denne okrem pondelka od 10.00 - 18.00.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím