Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. október 2018
0
61

Sylwia Lowalczyk / Léthé

Výstava obrazov "Léthé" vytvorená trhaním a ničením výtlačkov vlastných fotografií umelkyne, bez akejkoľvek digitálnej manipulácie.
Začiatok1.11.2018
16:30
Koniec14.11.2018
17:00
MiestoGaléria X
AdresaZámočnícka 5,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria X
+421 903 751 731
silvia.fedorova@stonline.sk

Kurátor: Krzysztof Jurecki

Fotomontáž, hlavná vizuálna charakteristika konštruktivistického a surrealistického hnutia, sa vyvinula v 20. a 30. rokoch minulého storočia súčasne vo viacerých krajinách sveta (vrátane Poľska). Séria „Léthé” (rieka podsvetia, z ktorej mŕtve duše pili, aby zabúdali) má pôvod v modernistickom dedičstve tohto žánru a je výnimočná zámerne archaickým zaobchádzaním s technikou fotografickej koláže. Obrazy sú tvorené trhaním a ničením výtlačkov vlastných fotografií umelkyne, odmieta akúkoľvek digitálnu manipuláciu. Táto manuálna práca zámerne odkazuje na estetiku obdobia úplného začiatku foto-montáže, ktorým je berlínsky dadaizmus.  
Na kolážach môžeme rozlúštiť portréty ľudí blízkych fotografke, jej priateľov a známych. Všetky osoby sú však maskované a zahalené. Ľudské postavy sú na snímkach vždy kombinované s krajinou a architektúrou, čo je kľúčovým konceptom foto-montáže. Práce však aj tak zahŕňajú ideu trojdimenzionality, čo je zdôraznené prítomnosťou tieňov v obrazoch. Je to zaujímavý prístup, akoby odporoval fotografii, ktorá je vo svojej podstate plochou, dvojdimenzionálnou záležitosťou. Práce v tejto sérii zjednocujú dadaisticko-surrealistické myšlienky, ktoré boli prítomné už v Kowalczykovej predošlej sérii „Pozorovanie noci”.

Fotografku vždy fascinovalo zahaľovanie a maskovanie identity jej rôznorodých subjektov. Ak by sme chceli analyzovať tento koncept skrytej identity viac do hĺbky, snímka s rukou naťahujúcou sa ponad varšavský Palác kultúry by získala nový význam – budova, ktorá bola symbolom komunistického režimu snažiaceho sa svoju sovietsku identitu vnucovať kontroverzným spôsobom, sa dnes úplne neočakávane stáva značkou modernity hlavného mesta Poľska.   

 Séria pozostáva z vyše 20 koláží obsahujúcich fragmenty ľudí, zvierat a architektúry, ktoré spolu tvoria akýsi postmoderný hybrid. Ukazuje svet rozkúskovaný, ktorý je  –  s riekou Léthé spomenutou v názve –  zdanlivo nekončiacou sa procesiou fragmentov situácií, miest a ľudí. Práve bytosti, napriek svojmu rozkúskovanému charakteru, majú pre Kowalczykovú osobnú hodnotu. Ľudia odfotografovaní v tomto cykle neboli zvolení náhodne, ale myšlienka súvisiaca s ich výberom nám ostáva skrytá. A to sa javí byť zmyslom celého tohto symbolického zobrazenia.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím