Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. december 2015
0
110

Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku

Pripravovaná výstava je v mnohom iná, než na čo je divák v národnej galérii zvyknutý. Okrem prezentácie umeleckých diel a ich kontextov sa venuje digitalizácii, úlohe múzea dnes a aure umeleckého diela.
Začiatok15.12.2015
18:00
Koniec28.2.2016
18:00
MiestoSlovenská národná galéria
AdresaNámestie Ľudovíta Štúra ,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktPR SNG
+421 911 334 560
pr@sng.sk

Pripravovaná výstava je v mnohom iná, než na čo je divák v národnej galérii zvyknutý. Okrem prezentácie umeleckých diel a ich kontextov sa venuje digitalizácii, úlohe múzea dnes a aure umeleckého diela. Pri jej príprave bolo primárnou výzvou zodpovedať základné otázky: Čo je múzeum umenia? Ako funguje a ako v ňom fungujú digitálne vymoženosti?

Impulzom k výstave bol projekt Digitálna galéria, ktorému sa Slovenská národná galéria niekoľko rokov venovala a ktorý dospel k záveru. Keďže je formát výstavy najcharakteristickejším výstupom galerijnej inštitúcie, rozhodli sme sa otázkam, ktoré projekt digitalizácie vyvolal, venovať aj expozične. Ako však na to, keď je pre nás aura zbierkového predmetu takpovediac Svätým grálom a mechanická reprodukcia (teda základ digitalizácie) by ju teoreticky mohla narušiť? Čo z téz Waltera Benjamina o umeleckom diele vo veku svojej mechanickej reprodukovateľnosti aplikovať a akým úskaliam sa vyhnúť? Ako naložiť s mystikou autenticity? Ako vysvetliť auru umeleckého diela?

Hľadanie odpovedí smerovalo k počiatkom, štandardne ku Grékom: múzeum – slovo gréckeho pôvodu, ktoré odkazuje na chrám múz, teda už v názve naznačuje rituálne miesto so vzácnym obsahom, priestor „zjavenej kreativity“. V dnešnom sekulárnom svete je múzeum umenia v istom zmysle duchovnou platformou, kde sa stretávame s niečím, čo nás presahuje. Zároveň takmer všetko, čo je v ňom uložené, je považované za hodné pozornosti, a preto sa pietne uchováva. Nezamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako spojiť dedičstvo múzeí s digitálnym vekom, akého „ducha stroja“ vyvolať, aby splynul s aurou originálu?

Naším úsilím bolo pripraviť takú výstavu, ktorá poukáže na prácu múzea a kreatívne sa pokúsi využiť digitálne technológie tak, aby sa zo zreteľa nestratilo to najdôležitejšie – artefakt a zážitok. Zároveň inscenovaným spôsobom vysvetlí, aké rôzne funkcie a úlohy múzeum, ktoré nie je iba miestom kontemplácie, ale aj nezvyčajným skladom, učebňou a kabinetom vedenia, plní. Všetky tieto inštitucionalizované roly majú svoje rituály, ktorých centrom je zbierkový predmet. Pri technických riešeniach na výstave je dôraz kladený na prácu s aurou originálu, na atmosféru umeleckých diel v rôznorodom múzejnom prostredí a na ich posilnenie pomocou vhodne zvolenej technológie. Nemenej dôležitú úlohu v našich zámeroch však zohráva aj metodologicky ukotvená a vyargumentovaná cesta prepojenia technológie s originálom.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím